OTOP Turek. Kawka, ptak który gniazduje zarówno blisko człowieka

Kawka gniazduje zarówno blisko człowieka, np. w otworach domów i innych budynków, jak i w starych parkach czy lasach liściastych z wypróchniałymi drzewami. Niekiedy zakłada gniazda w kominach i wylotach wentylacyjnych.

Często widzimy je jak poszukują stadnie pokarmu na ziemi, w miejscach zupełnie odsłoniętych, najczęściej pokrytych niskimi trawami. Kroczą szybko, wyprostowane, pełne gracji poszukując różnorodnego pokarmu. W przeciwieństwie do innych krukowatych spożywają sporo pokarmu roślinnego. Jesienią i zimą często tworzą stada mieszane z gawronami, z którymi też spędzają zimne noce na wysokich drzewach w ulubionym miejskim parku lub zagajniku.

Ciemnoszara, z czarną ‘czapką na głowie’ zwraca uwagę swoim srebrzysto-błękitnym okiem. Możemy też spotkać kawki, które są całe białe albo mają kilka białych piór. To rodzaj mutacji barwnej. Kawki takie nie posiadają odpowiedniej ilości czarnego barwnika – melaniny. Można rzec: taka kawka z mlekiem.

Z reguły łączą się w pary na całe życie, a partnerów niemal zawsze widuje się razem. Wyglądają na ‘zakochanych’. Dlatego zwykle w małych stadach, gdzie nie ma młodych ptaków, możemy doliczyć się parzystej liczby kawek. Samce są nieco większe od samic i mają więcej bieli na uwydatnionej szyi.

Kawki mają swój system porozumiewania się wydając różne dźwięki.  Piskliwe i metaliczne krakanie to zwyczajna rozmowa, kiedy zaś ostrzegają inne ptaki przed niebezpieczeństwem ich odgłosy są dłuższe i ochrypłe. Z reguły jednak przedstawiają się głosem ‘kaw’, ‘czak’ lub innymi, nieznacznie różniącymi się zawoływaniami.

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ochroną gatunkową.

OTOP Turek. Kawka

www.ekologia.pl/Wikipedia/Przewodnik Collinsa Ptaki

Tagi: ,

« Kwiecień 2021 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.