OTOP Turek. SZPAK (Sturnus vulgaris)

szpak (Sturnus vulgaris)

OTOP Turek. SZPAK (Sturnus vulgaris)
“Gdy czarny ptak z żółtym dziobem wyląduje na trawniku, poczatkujący muszą wybrać miedzy szpakiem a kosem. Jeśli przyjrzeć się bliżej, różnice są znaczne.” /Przewodnik Collinsa – Ptaki/. Wiosną  pióra szpaka mienią się wszystkimi barwami tęczy. Jesienią i zimą szpaki przyozdabiają się gęstymi, białymi perłami. Z kolei młode są matowo brunatno-brązowe.

Kiedy łączą się w pary (całkiem nowe lub już sprawdzone), znajdują sobie jakąś dziuplę. Sprzątają swoje nowe lokum i zaczną znosić materiał na gniazdo. Dla higieny i ochrony przed pasożytami, podrzucą tam trochę wonnych ziół (np. krwawnika czy lawendy). On znajduje też czas na śpiewanie – z jakiegoś dobrze wyeksponowanego punktu albo nawet wprost ze swojej dziupli czy budki lęgowej.  Dużo zapożyczają, naśladują głosy innych ptaków, np. czajki, kulika, łyski, wróbla, sroki i wrony. W jego pieśni usłyszymy różnorakie dźwięki, zawsze zaśpiewane z największą pasją i zaangażowaniem. A im bardziej różnorodna i skomplikowana będzie ta kompozycja, tym lepiej będzie świadczyć o kondycji i doświadczeniu śpiewającego.

Przysmakiem szpaków są dżdżownice i inne bezkręgowce żyjące w ziemi

Ulotka na temat szpaka (Sturnus vulgaris)Wielkim przysmakiem szpaków są dżdżownice i inne bezkręgowce żyjące w ziemi i ściółce. Szpaki wkładają swój ostry dziób w ziemię – i w tej pozycji go otwierają. Zaglądają uważnie w powstały otwór i sprawdzają, czy nie ma tam czegoś smakowitego. Skrupulatnie zajrzą też pod każdy liść i kamyk.  Ich przysmakiem są  dojrzałe owoce – nawet już mocno sfermentowane. W przeciwieństwie do nas (i innych ptaków!), szpaki się nie upijają. Wszystko za sprawą specjalnego enzymu (dehydrogenaza alkoholowa), którego mają 14 razy więcej niż my. Kiedy dojrzewają czereśnie w sadach, sadownicy liczą zyski, przy okazji denerwując się na szpaki i traktując je jako największego wroga w sadzie.

Kiedy młode szpaki wylatują z gniazda, uczą się życia w społeczeństwie. Szpacze rodziny zaczynają więc grupować się w coraz większe stada i koczować po okolicy. Nie bardzo lubią samotność.  Jesienią, na koniec każdego dnia, możemy zaobserwować ogromne stada szpaków, jakbyśmy oglądali  szalony popis latania synchronicznego:  tysiące ptaków na niebie, doskonała harmonia,  wspaniałe widowisko. Formacje szpaków są na tyle wyjątkowe, że w języku angielskim  istnieje określenie dedykowane dla tego podniebnego tańca- “murmuration”.

Wreszcie zima zmusza szpacze stada do podróży na Zachód i Południe Europy. Dawniej do centrum Londynu przylatywało na noc blisko milion ptaków. Mówi się o nich, że potrafiły zatrzymać czas siadając ciasno na wskazówkach słynnego Big Bena w niemal każdy zimowy londyński wieczór.  Jednak ‘zabawa z czasem’ oraz liczne ślady ich pobytu spowodowały ostatecznie, że władze miasta z pomocą sokołów wędrownych wyperswadowały szpakom noclegi w eleganckiej stolicy.

Historia szpaka może zaskoczyć nie tylko miłośnika ptaków… I choć uważany jest za głównego szkodnika w sadach, nie da się nie lubić szpaka 😉

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie, strony internetowej: Jestem na pTAK ,  Przewodnik Collinsa – Ptaki, wikipedia

Tagi:

« Luty 2021 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
pt 26

Kino TUR. Czyściec

26 lutego - 1 marca

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.