PGKiM Turek. Rozmowy o budynkach wspólnot i… o śmieciach

PGKiM Turek. Spotkania wspólnot

Kończą się trwające od trzech tygodni coroczne zebrania sprawozdawcze wspólnot mieszkaniowych. Jednym z poruszanych na zebraniach tematów jest gospodarka odpadami z gospodarstw domowych.

Spotkania z mieszkańcami wspólnot odbywały się w budynku PGKiM Sp. z o.o. – Wydziału Zarządzania Nieruchomościami i Zieleniakiem przy ul. Dąbrowskiego. Spółka administruje 115 budynkami wspólnot mieszkaniowych na terenie Turku. Zebrania odbywały się codziennie, zaplanowane zostały do 22 marca 2019 r.

Tematem corocznych spotkań z członkami wspólnot mieszkaniowych są rozliczenia roczne danego budynku i plany na najbliższy rok. Mieszkańcy zapoznawani byli m.in.:

  • z danymi dotyczącymi zużycia wody,
  • ogrzewania czy energii elektrycznej w częściach wspólnych (np. w klatkach schodowych i piwnicach),
  • oraz z nowymi przepisami, mającymi wpływ na koszty utrzymania budynku.

Mieszkańcy zatwierdzają też sprawozdanie finansowe za miniony rok oraz zgłaszają propozycje remontów na rok bieżący.

Kontrole i możliwa podwyżka za brak segregacji śmieci

Podczas zebrań omawiany jest również problem braku segregacji odpadów i zapowiadanych przez rząd ustaw. Mają one minimum dwukrotnie podwyższyć opłaty za odpady niesegregowane, w stosunku do segregowanych.

Od 1 kwietnia w Turku zaczną się kontrole segregacji odpadów. Przedstawiciele danej wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni, Urzędu Miejskiego i PGKiM Sp. z o.o. sprawdzą, co znajduje się w pojemnikach na odpady segregowane. Utylizacja tony odpadów segregowanych kosztuje ok. 8 złotych, zaś odpadów niesegregowanych ok. 300 złotych. Jeżeli komisja stwierdzi, że pomimo deklaracji segregacji, dana wspólnota lub blok w spółdzielni odpadów nie segreguje prawidłowo, wtedy mieszkańcy poniosą odpowiedzialność zbiorową. Drogą administracyjną może zostać zmieniona deklaracja na brak segregacji i opata odpowiednio podwyższona.

Wiele wspólnot podjęło już decyzje o budowie zamykanych wiat śmietnikowych. To rozwiązanie zdecydowanie ułatwia kontrolę nad odpadami i ich segregacją. Do wiaty dostęp mają wówczas wyłącznie mieszkańcy danej wspólnoty lub grupy wspólnot decydujących się na wspólną wiatę. W przypadku kontroli segregacji odpadów i odpowiedzialności zbiorowej mieszkańców, to rozwiązanie może okazać się również korzystne dla mieszkańców bloków zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Zarząd PGKiM Sp. z o.o.


Tagi: , , ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
sob 06

Rafał Trzaskowski – zbiórka podpisów

6 czerwca godz. 09:00 - 7 czerwca godz. 13:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.