Policja Turek. W 2019 roku więcej wypadków, rannych i ofiar śmiertelnych

Policja Turek. Narada roczna

Policja Turek. W Komendzie Powiatowej Policji w Turku odbyła się dziś narada roczna m.in. z udziałem z-cy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Rafała Pawłowskiego. Podsumowano pracę pionu kryminalnego, prewencji i ruchu drogowego oraz pracę służb logistycznych. W roku 2019 wzrosła, choć niewiele, liczba wypadków, rannych i ofiar śmiertelnych. Mniej jest z kolei kolizji drogowych i kierujących na tzw. “podwójnym gazie” .

Na odprawie pojawili się także samorządowcy z powiatu tureckiego oraz przedstawiciel prokuratury rejonowej Adam Weber. Szef turkowskiej komendy mł. insp. Michał Grzelak mówił o efektach ubiegłorocznej pracy mundurowych. Podziękował policjantom i pracownikom cywilnym za całoroczną, owocną pracę, wyrażając przy tym nadzieję na równie dobrą współpracę w 2020 roku. Pozytywnie ocenił służbę turkowskich policjantów oraz przedstawił priorytety i zadania do realizacji na rok bieżący.

Policja Turek w liczbach 

W minionym roku zainicjowano 874 postępowań przygotowawczych. Jest to tendencja spadkowa. Wraz ze zmniejszającą się ilością wszczynanych spraw wskaźniki wykrywalności utrzymywane są na bardzo wysokim poziomie – mówił komendant. W mieście i powiecie tureckim maleje bądź oscyluje na podobnym poziomie liczba przestępstw uciążliwych dla społeczeństwa, takich jak uszkodzenia ciała, kradzieże z włamaniem, rozboje, czy kradzieże pojazdów. Co się zaś tyczy tych ostatnich: złodzieje chętniej kradną ciągniki siodłowe, czyli popularne TIRy, a nie samochody osobowe.

Obniżająca tendencja wszczynanych spraw w wielu obszarach świadczy dobrze o wykonywanej pracy przez policjantów – podkreślił Michał Grzelak.

Warto zauważyć, że w obszarze przestępstw dotyczących uszczerbku na zdrowiu, bójek i pobić, mundurowi odnotowali 100% wykrywalności. Niemal 65% wykrytych zostało przestępstw dotyczących kradzieży cudzej rzeczy, pojazdu 43,8%, kradzieży z włamaniem 75,5%. Również przy wykrywaniu przestępstw tzw. rozbójniczych policja może pochwalić się 100% skutecznością i 80% wykrywalnością przestępstw dotyczących uszkodzenia rzeczy.

Za działania pożądane odnotowano także wzrost liczby wszczynanych postępowań w zakresie przestępczości gospodarczej. W roku 2018 było 166 takich postępowań, a już w 2019 –  212. Jak podkreśla komendant KPP Turek świadczy to o większej ujawnialności szarej strefy.

Jednostka w 2019 roku osiągnęła wysokie wskaźniki zarówno w zakresie ujawnialności, jak i wykrywalności w zakresie przestępczości narkotykowej. Rok ubiegły to 50 postępowań, a czyny które udowodniono sprawcom w toku postępowań to aż 708.  Tylko w minionym roku zabezpieczono 12.237 gramów narkotyków.

Ponadto policja zabezpieczyła mienie na poczet przyszłych kar na kwotę 2.623.762,00 zł. To ponad 1,5 ml zł więcej w stosunku do roku 2018. Niemal za tyleż samo udało się odzyskać funkcjonariuszom utracone mienie.

Wypadkowość rośnie, mniej kierowców na “podwójnym gazie”

W minionym roku policjanci skontrolowali pod względem stanu trzeźwości 30.396 kierowców, podczas gdy rok wcześniej było ich 30.267. Taki wynik może cieszyć, m.in. ze względu na to zmalała do 160 osób liczba kierujących na tzw. “podwójnym gazie”. Wydarzyło się 21 wypadków drogowych i 628 kolizji (w 2018 – 684). Na drogach zginęło 12 osób, a 21 zostało rannych. To o jedną osobę śmiertelną, a także trzy ranne więcej w stosunku do roku 2018.

Wśród celów postawionych sobie na bieżący rok znalazły się:

  • ograniczenie liczby zdarzeń drogowych poprzez m.in. akcje profilaktyczne, planowane działania własne, współpraca z mediami;
  • aktywizacja działań na rzecz bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu;
  • wzmacnianie współpracy z podmiotami poza policyjnymi  w celu wzrostu poziomu bezpieczeństwa na drogach;
  • dążenie do utrzymania skuteczności działań policji w zakresie zwalczania  przestępczości przeciwko mieniu (kradzież cudzej rzeczy, kradzieże z włamaniem i pojazdów, uszkodzenia rzeczy);
  • zwiększenie skuteczności w zakresie zwalczania szeroko rozumianej przestępczości gospodarczej;
  • działania na rzecz utrzymania pozytywnego wizerunku policji  m.in. poprzez właściwe kształtowanie kultury organizacyjnej oraz usprawnianie komunikacji wewnętrznej;
  • utrzymanie wysokiej społecznej oceny pracy policji i poziomu poczucia bezpieczeństwa.

Tagi: , ,

« Kwiecień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.