Koalicja czy samodzielne rządy PiS w powiecie?

konferencja pis w turku

Dariusz MłynarczykWynik wyborów w powiecie ma jednoznacznego zwycięzcę. 8 mandatów, które przypadną reprezentantom Prawa i Sprawiedliwości, daje gwarancję dominacji na powiatowej scenie politycznej przez najbliższe pięć lat. Czy PiS potrzebna jest koalicja?

PiS powiększył swój stan posiadania o pięciu radnych w stosunku do mijającej kadencji. Drugi wynik zanotowało Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego list mandat radnego zdobyło pięć osób. To strata dwóch mandatów. Teoretycznie możliwe jest powtórzenie obecnej koalicji z zamianą na fotelach starosty i wicestarosty. Matematyka na to pozwala: 8+5 daje bezpieczną większość w radzie, ale … ale jest to jednak mało prawdopodobny scenariusz.

Strategicznym celem PiS-u jest wyeliminowanie ludowców, co w kampanii jednoznacznie wyartykułowała rzeczniczka tej formacji Beata Mazurek.

Cena za polityczną naiwność lokalnego PSL

Lokalny PSL znajdzie się w opozycji i to będzie cena za polityczną naiwność Mariusza Seńki. Cztery lata temu, gdy PiS przegrało wybory wprowadzając tylko trzech radnych, to decyzją lidera ludowców podano „kroplówkę” Ryszardowi Bartosikowi, który nie zdobył wówczas nawet mandatu radnego. Bartosik był na deskach: bez mandatu, bez pracy (dyrektorski stołek w PGKiM skończył się wraz z objęciem rządów w mieście przez Romualda Antosika). Uczynienie lidera PiS wicestarostą pozwoliło mu prowadzić roczną kampanię wyborczą przed wyborami parlamentarnymi, co ten skrzętnie wykorzystał do odbudowania swojej pozycji.

Mało prawdopodobne jest, by PiS powielił błąd PSL sprzed czterech lat. W polityce prawie niczego nie można wykluczać, ale w imię czego PiS ma oddawać fotel wicestarosty? Dawać cząstkę władzy swojemu największemu przeciwnikowi na terenach wiejskich?

Myślenie życzeniowe Karskiego

W kuluarach głośno mówi się, iż Władysław Karski (LPS) dysponując teoretycznie czterema mandatami już zaproponował koalicję PiS-owi w zamian za fotel wicestarosty dla siebie. Matematycznie by się zgadzało: 8+4 również zapewnia większość. Pytanie tylko w imię czego PiS ma zrobić wicestarostą polityka, z którym procesowało się w sądzie? Pytanie jest również o trwałość takiej koalicji, gdy dwoje radnych (Andrzej Wojtkowiak i Krystyna Szkudlarek-Graczyk) wcześniej deklarowało swoje antypisowskie poglądy.

PiS bez wysiłku może mieć starostę, wicestarostę i przewodniczącego rady

Dysponując ośmioma mandatami w radzie powiatu Prawu i Sprawiedliwości do większości brakuje tylko trzech głosów. W sumie za niewielką cenę (np. członek zarządu, wiceprzewodniczący rady) minimum trójkę, a może i czwórkę radnych uda się pozyskać.

Naturalnym jednoosobowym koalicjantem może stać się Andrzej Sochacki z TS. W przeszłości Towarzystwo Samorządowe niejednokrotnie udowadniało, że bardzo blisko mu do PiS. Na gminie Malanów Janusz Frątczak z TS już poparł w drugiej turze wyborów kandydata PiS Ireneusza Augustyniaka.

Pragmatyczny Jan Gruca (teoretycznie z SLD) za kilka niewielkich inwestycji w swoim okręgu wyborczym także może wesprzeć zwycięzców, bez aspirowania do fotela wicestarosty. To tym łatwiejsze, że okręg radnego Grucy to tereny bliskie Ryszardowi Bartosikowi.

Zdzisław Wojtkowiak (kiedyś SLD, teraz PSL?) w każdej kadencji zawsze stawał po stronie zwycięzców. Tak było w kadencji 2006-2010, 2010-2014 i w ostatniej 2014-2018. Za dietę wyższą o 200-300 zł z tytułu funkcji przewodniczącego komisji nigdy nie miał oporów stanięcia przy boku wygranych. Dlaczego teraz miałoby stać się inaczej?

Jest jeszcze Eugenia Paterkiewicz, która za fotel wiceprzewodniczącej rady powiatu nie wyklucza takiego scenariusza.

Dariusz Młynarczyk


Tagi: , , , , , , , , ,

« Sierpień 2019 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
sob 17

OSP Feliksów. Zbiórka krwi

17 sierpnia godz. 08:00 - 12:00
nie 18

Kawęczyn. Dożynki gminno – parafialne

18 sierpnia godz. 12:00 - 20:00
nie 18

Władysławów. Husar Race

18 sierpnia godz. 16:00 - 19:00
pon 19
pt 23
sob 24

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.