Powiat turecki. Które gminy otworzą przedszkola i żłobki?

Choć premier dał gminom zielone światło w sprawie otwarcia pracy żłobków i przedszkoli, to nie wszyscy włodarze w powiecie zdecydowali się na wznowienie ich działalności. Jedni mają wątpliwości, drudzy są gotowi, ale brak chęci po stronie rodziców aby wysłać swoje pociechy do tych placówek. Sprawdziliśmy, jakie decyzje w sprawie otwarcia 6 maja żłobków i przedszkoli podjęli samorządowcy.

Główny Inspektorat Sanitarny przygotował wytyczne, które należy stosować przy otwieraniu żłobków i przedszkoli. Jedna grupa dzieci powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali, która przynajmniej raz na godzinę będzie wietrzona. Grupy dzieci nie powinny stykać się ze sobą. Mogą liczyć maksymalnie 12 dzieci, a w pewnych uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, można ją powiększyć o nie więcej niż dwoje dzieci. Sanepid zaleca też, by do grupy przyporządkowani byli ci sami opiekunowie – podaje PAP. Ponadto minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 mkw. na jedno dziecko i każdego opiekuna. Jak wygląda sytuacja w powiecie tureckim?

Turek nie wcześniej niż 25 maja 

O swojej decyzji o nieotwieraniu miejskich przedszkoli i żłobka informował już w poniedziałek włodarz Turku. Pozostaną one zamknięte przynajmniej do 24 maja.

Uważam, że najmłodsi mieszkańcy Turku będą bezpieczniejsi w domowych środowiskach, w gronie najbliższych – stwierdził Romuald Antosik.

Czytaj również: Romuald Antosik: Podjąłem decyzję o nieotwieraniu przedszkoli i żłobka miejskiego

Tuliszków gotowy na otwarcie

Także wczoraj poznaliśmy decyzję burmistrza Tuliszkowa Krzysztofa Romana. Na terenie gminy 6 maja zostaną otwarte przedszkola oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych. Tutaj zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego prosi się rodziców, by przyprowadzali do placówek dzieci zdrowe, bez żadnych oznak chorobowych. Do placówki nie można posłać także dziecka, którego domownik odbywa kwarantannę.

W Dobrej placówki zamknięte do odwołania

Po wielu konsultacjach z rodzicami, dyrektorami Zespołów Szkolno-Przedszkolnych i analizie ryzyka wynikającego z sytuacji w jakiej obecnie się znajdujemy, podjąłem decyzję o nieotwieraniu przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dobra, do odwołania – przedstawił swoje stanowisko burmistrz Tadeusz Gebler. Dodając, że najmłodsi mieszkańcy Gminy Dobra w dobie panującej epidemii, najbezpieczniej i najlepiej czują się w środowisku domowym, wśród rodziny. Zdrowie najmłodszych i ich rodzin oraz pracowników przedszkoli jest najważniejsze.

Malanów – trwa rozeznanie wśród rodziców [Aktualizacja]

Aktualizacja z dnia 06.05.2020: – działalność Gminnego Przedszkola w Malanowie z oddziałami zamiejscowymi w Miłaczewie i Dziadowicach oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w Miłaczewie, Dziadowicach i Kotwasicach, będzie nadal zawieszona.

W Malanowie trwa sprawdzanie zapotrzebowanie wśród mieszkańców w zakresie zapewnienia opieki przedszkolnej. – Przewidujemy możliwość otwarcia Przedszkola/oddziałów przedszkolnych w późniejszym terminie – informuje redakcję Katarzyna Gorgolewska-Erkiet kierownik Centrum Usług Wspólnych w Malanowie.

W Przykonie gmina i placówki gotowe, ale brak chętnych

Wczoraj informowano, że Wójt Gminy Przykona po konsultacjach z Dyrekcją Zespołu Szkół w Przykonie podjął decyzję o uruchomieniu Przedszkola w Przykonie wchodzącego w skład Zespołu Szkół w Przykonie od 6 maja 2020r. – z uwzględnieniem wszystkich wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia. Dziś jednak redakcja dowiedziała się, że rodzice nie wyrazili zgody na przyprowadzenie dzieci.

Jesteśmy gotowi otworzyć przedszkole i oddziały w Boleszczynie i Sarbicach pod warunkiem, że rodzice dzieci taką chęć wyrażą. Gmina i placówki są gotowe na przyjęcie dzieci z zachowanie z wszystkich procedur – informuje inspektor ds. oświaty Zbigniew Bartosik.

Przekazano nam również, że niepubliczny żłobek w Rogowie od 11 maja wznowi swą działalność dla jak na razie siódemki dzieci.

W Brudzewie rozeznanie i regulamin

Wójt Cezary Krasowski, jak na razie nie widzi możliwości wznowienia pracy placówek, w których zagrożone byłoby zdrowie i życie najmłodszych mieszkańców. Do otwarcia placówek trzeba przygotowań, by spełnić zalecenia władz państwowych. Dlatego też zrobiono rozeznanie, w gminnym przedszkolu obecnie znalazłoby się troje dzieci, a w oddziale przedszkolnym mieszczącym się w szkole pięcioro.

–  Płyny dostaliśmy, 40 l. Z rozeznania, które robię w przedszkolu będę musiał mieć bezdotykowe dozowniki, a jeden kosztuje 2000 zł, już na samym wejściu muszę znaleźć w samym przedszkolu około 15 000 zł żeby przystosować go do wymagań. Mogę przyjąć 40 dzieci wg przepisów, a ja docelowo mam 100.

Wójt Brudzewa informuje, że musi mieć regulamin – bo dziś mam 3 dzieci, a za chwilę mogę mieć 50 i kogo odrzucić? – zaznacza dodając, że w pierwszeństwo mają dzieci, których rodzice pracują w służbie zdrowia. Podsumowując w gminie Brudzew zarówno przedszkole, jak i oddział nie zostaną wcześniej otwarte, jak 25 maja.

Wójt Kawęczyna nie otwiera

Jan Nowak po konsultacjach z dyrektorami przedszkola i szkół, przy których działają oddziały przedszkolne oraz rodzicami podjął decyzję o dalszym zawieszeniu prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej w przedszkolu i oddziałach przedszkolnych prowadzonych przez gminę. Jak informuje wznowienie działalności przedszkoli wymaga odpowiedniego przygotowania, zapewnienia wszelkich środków bezpieczeństwa, wdrożenia wielu procedur i zaleceń.

gm. Turek…? [Aktualizacja]

Aktualizacja: Po godzinie 15.00 otrzymaliśmy maila z informacją, że wójt rozważa otwarcie przedszkola oraz oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego w szkołach podstawowych działających na terenie gminy. Decyzja została skonsultowana z dyrektorami placówek.

Bezpieczeństwo naszych przedszkolaków i kadry jest najważniejsze dlatego też w chwili obecnej dyrektorzy naszych placówek dostosowują szkoły i przedszkole do wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego. W związku z tym otwarcie naszych palcówek planowane jest nie wcześniej niż od 14 maja i uzależnione jest od spełnienia w tych miejscach wytycznych GIS oraz wyników konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Turku – informuje Karol Mikołajczyk.

Z tej gminy na chwilę publikacji artykułu na razie informacji brak. Redakcja zwróciła się z zapytaniem tak jak w przypadku pozostałych gmin, jednakże tutaj nie otrzymała odpowiedzi.

Władysławów przygotowuje się, jednak otwarcie nie szybciej niż 11 maja

Do Przedszkola Gminnego oraz oddziałów przedszkolnych na terenie gminy Władysławów uczęszcza 305 przedszkolaków. Na dzisiaj rodzice i opiekunowie prawni zdeklarowali powrót do placówek łącznie 38 dzieci.

Jednostki będą otwierane stopniowo z pewnymi ograniczeniami. W pierwszej kolejności przyjmowane będą do nich dzieci, których rodzice lub opiekunowie prawni wykonują lub planują powrót do pracy zawodowej, skutkującej brakiem możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem. Rodziców oraz opiekunów prawnych wszystkich dzieci prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość, ponieważ chcemy mieć pewność, że jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w trakcie trwającego wciąż stanu pandemii koronawirusa – informuje urząd.

Gmina potrzebuje co najmniej tydzień do odpowiedniego przygotowania się do nowej sytuacji. Urząd na bieżąco ma informować o kolejnych działaniach podjętych w tym kierunku, w tym o planowanym terminie otwarcia. Wiadomo już jednak, że nie nastąpi to szybciej, niż 11 maja.


Tagi: , , , , ,

« październik 2021 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.