Program pn. „Deszczówka” w 2021 roku. Już można składać wnioski!

Program Deszczówka 2020. Wykorzystanie wód opadowych z budynków użyteczności publicznej

Wychodząc naprzeciw problemom związanym z niedoborem wody, Zarząd Województwa Wielkopolskiego uchwałą z dnia 28 stycznia 2021 r. ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie zadań realizowanych przez samorządy terytorialne z terenu województwa wielkopolskiego w 2021 roku w ramach programu retencjonowania i wykorzystywania wód opadowych z dachów obiektów użyteczności publicznej na terenie województwa wielkopolskiego w celu nawadniania terenów zielonych pn. „Deszczówka”.

Celem programu jest zapobieganie negatywnym skutkom suszy poprzez retencjonowanie i odpowiednie wykorzystywanie wody opadowej w celu nawadniania terenów zielonych. Program ma wspierać wykonywanie systemów (podziemnego lub naziemnego) magazynowania wody opadowej wraz z instalacją umożliwiającą jej zagospodarowanie.

O dotację mogą ubiegać się przede wszystkim jednostki samorządów terytorialnych z terenu województwa wielkopolskiego. Chodzi o podmioty planujące wykorzystywać wodę opadową zbieraną z dachów, służącą celom kulturowym, edukacyjnym, zdrowotnym, sportowym, pomocy społecznej lub przeciwpożarowym. Zarząd województwa rozszerzył tegoroczną edycję przede wszystkim o cele sportowe oraz pomocy społecznej z powodu dużego zainteresowania wnioskodawców.

Sukces ubiegłorocznej edycji “Deszczówki”

Ubiegłoroczna edycja programu „Deszczówka” pokazała zainteresowanie lokalnych samorządów realizacją rozmaitych projektów związanych z małą retencją i wykorzystaniem wody opadowej z dachów budynków użyteczności publicznej. Jest to wyraźny sygnał dla kontynuacji tego programu. Dzięki możliwości dofinansowania samorządy lokalne zgłaszają projekty dzięki, którym  woda opadowa zostaje zgromadzona i racjonalnie wykorzystana w odpowiednich warunkach. Inwestycje samorządów w ramach małej retencji to wymierne korzyści budżetów samorządów związanych z utrzymaniem terenów zielonych. W tym roku na ten cel Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył 2 mln zł – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

W ramach drugiej edycji programu każdy z wnioskodawców może złożyć maksymalnie dwa wnioski, zawierające po jednym zadaniu każdy. Maksymalna dotacja dla jednego zadania to 50 tys. złotych, jednak nie więcej niż 70% całej wartości zadania.

„Deszczówka” w 2020 roku zakończyła się sukcesem. Zaobfitowała realizacjami, dzięki którym woda opadowa była gromadzona i wykorzystywana do nawadniania zieleni miejskiej, terenów szkół, przedszkoli czy obiektów kultury. W 2020 roku dofinansowanie z budżetu samorządu województwa otrzymało 34 wnioskodawców na łączną kwotę blisko 1,5 miliona złotych. W 2021 roku w budżecie Samorządu Województwa Wielkopolskiego zabezpieczono 2 miliony złotych na realizację zadań w ramach drugiej edycji „Deszczówki”.

Tegoroczny nabór wniosków trwać będzie do 31 marca 2021 roku.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Ponadto informacje na temat programu pn. „Deszczówka” znaleźć można na stronach internetowych:


Tagi: ,

« styczeń 2022 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.