Przykona. Budżet na miarę nie potrzeb a możliwości

Przykona. Sesja rady gminy

“Budżet jest na miarę niekoniecznie potrzeb a możliwości” – tak o propozycji budżetu gminy Przykona mówił jej włodarz Mirosław Broniszewski. Zdaje się, że radni również byli tego samego zdania, bo przyjęli go jednogłośnie bez dyskusji nad nim. 

Przykona jako ostatnia gmina w powiecie tureckim obradowała nad najważniejszym dokumentem w samorządzie – budżetem. Dochody w gminie już po poprawkach zaproponowanych przez wójta wyniosą ponad 28 mln zł, a wydatki blisko 31 mln zł. Deficyt wyniesie przeszło 2,7 mln zł. W środę, 16 stycznia podczas Rady Gminy Przykony propozycję budżetu na bieżący rok przedstawiła skarbnik Marzena Macikowska.

Z kolei sam wójt mówił – Budżet, jak zawsze trudny, bo niemogący spełnić naszych wszystkich oczekiwań. Oczekiwań wyrażonych słowami radnych, którzy zgłaszają każdego roku swoje uwagi, wnioski i postulaty do projektu budżetu. Niespełniający oczekiwań sołtysów, mieszkańców naszych miejscowości. Niespełniający oczekiwań samych twórców, czyli mojej osoby i pani skarbnik. 

Na wieloletnie inwestycje rozłożone na lata 2019 – 2026 zaplanowano prawie 5 mln zł. To m.in projekt INTJO, odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, sporządzenie miejscowych planów zagospodarowania dla miejscowości: Przykona, Laski, Smulsko, Rogów, Bądków Drugi, Ewinów, Dąbrowa, Młyniska, Olszówka, Psary, Zimotki. To także program ochrony środowiska dla gminy na lata 2018-2025.

W samym roku 2019 na inwestycje zabezpieczono ponad 3 mln zł. Wśród przedsięwzięć drogowych znajdą się: budowa ulicy Błękitnej w Psarach, drogi w miejscowości Paulinów, przebudowa drogi Wichertów – Przykona. Planowane jest także zagospodarowanie terenu przy ul. Spacerowej w Przykonie. Laski doczekają się świetlicy wiejskiej, na którą zostanie przeznaczona kwota około 700 tys. zł. Zabezpieczono także pieniądze na inne działania związane ze świetlicami w Olszówce, Boleszczynie, Radyczynach, Smulsku, czy Przykonie. W Bądkowie Pierwszym powstanie boisko do piłki nożnej – 9 000 zł, a Kaczki Plastowe będą mieść plac zbaw –  20 615,57 zł. W Domu Ludowym w Posoce zostanie wymieniona podłoga – 16 000 zł. Rozbudowane zostanie oświetlenie uliczne w Rogowie, Dąbrowie, Sarbicach i Kol. Radyczyny.

Z tegorocznego budżetu zdjęto kwotę 290 tys. zł przeznaczoną na budynek przystani żeglarskiej w sołectwie Dąbrowa. Jak podkreślono jednak z projektu nie zrezygnowano, a jedynie odłożono do czasu pojawienia się możliwości jego dofinansowania.

Budżet jest na miarę niekoniecznie potrzeb a możliwości. Staraliśmy się zabezpieczyć wszystko to co zabezpieczyć musimy, czyli wydatki bieżące w jednostkach organizacyjnych. Mamy świadomość tego, że potrzeby są dużo większe. Będziemy śródroczne regulować jeszcze go środkami, które będą do dyspozycji – zaznaczył wójt.

Przykona chce być samowystarczalna

Pomimo doniesień medialnych, że w tym roku cena za prąd nie wzrośnie, to gmina chce się już zabezpieczyć na kolejne lata. Aby uniknąć podwyżek cen energii, jak zaznaczył Mirosław Broniszewski – dzisiaj już musieliśmy zwiększyć środki na zakup energii elektrycznej. Włodarz nie chce czekać na regulacje prawne, bo one mogą potrwać.

Mając nadzieję, że ceny nie wzrosną przystąpiliśmy za zgodą rady do bardziej radykalnych działań w zakresie szeroko pojętej samowystarczalności energetycznej przysłowiowego Kowalskiego, ale również  gminy. Aby uniknąć niestety w przyszłości wyższych cen energii postanowiliśmy zwiększyć środki na wydatki, na instalacje fotowoltaiczne ludzi. Także chcielibyśmy obiekty użyteczności publicznej wyposażyć w te urządzenia, które zmniejszyłyby koszty zakupu energii w przyszłości – informował wójt.

Do projektu budżetu wprowadzono nowe zadanie o wartości blisko 800 tys. zł. Kwota ta przeznaczona ma zostać na budowę instalacji fotowoltaicznych na obiektach gminnych.

Projekt budżetu wraz z autopoprawkami wójta został przyjęty 14 głosami “za”.


Tagi: , ,

« Lipiec 2019 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
sob 20

Kino TUR. Paskudy. UglyDolls

19 lipca - 22 lipca
sob 20

Kino TUR. Niedobrani

19 lipca - 22 lipca
sob 20

Dni Władysławowa

20 lipca godz. 16:00 - 23:30
nie 21

Tuliszków. Koncert Trzech Tenorów

21 lipca godz. 18:00 - 19:30
pt 26

Kino TUR. Agent Kot

26 lipca - 29 lipca
pt 26

Kino TUR. Anna

26 lipca - 29 lipca

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.