Pudełko życia może cię uratować!

Akcja Pudełko życia

Białe, okrągłe pudełko z czerwoną naklejką, a w nim karta informacyjna. Mowa o Pudełku życia. Nowej inicjatywie, która ma ułatwić niesienie pomocy ludziom samotnym, starszym, niepełnosprawnym w sytuacjach, kiedy ich zdrowie lub życie jest zagrożone. Kiedy brak kontaktu z człowiekiem może opóźnić, bądź udaremnić szybką pomoc służb ratowniczych.

Akcja “Pudełko życia” została podjęta przez stowarzyszenia – grantobiorców projektu Oferta usług na rzecz włączenia społecznego realizowanego w ramach Inicjatywy Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. To zadanie jest jednym z ośmiu projektów grantowych Lokalnej Grupy Działania Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R. zawartym w Lokalnej Strategii Rozwoju.

W piątek, 6 października uczestnicy projektu – organizacje pozarządowe i przedstawiciele gmin, a także ratownictwa medycznego oraz lekarzy spotkali się, aby omówić szczegóły przedsięwzięcia. Podczas spotkania prowadzonego przez Magdalenę Ciołek z LGD T.U.R., zaprezentowana została:

  • informacja nt. przedsięwzięcia – toku dalszych działań w związku z niniejszą inicjatywą,
  • wzór karty informacyjnej posiadacza Pudełka życia,
  • wzór plakatu informacyjnego,
  • wzór naklejki na lodówkę i pudełko.

Spotkanie stanowiło także okazję do wymiany spostrzeżeń i uwag dotyczących inicjatywy.

Jak działa Pudełko życia?

Ratownik medyczny, który otrzymuje zgłoszenie, wiedząc, że taka inicjatywa jest realizowana będzie miał za zadanie wejść do kuchni i zobaczyć, czy na lodówce znajduje się naklejka „Pudełko życia”. Dlaczego na lodówce? Ponieważ, to urządzenie znajduje się w każdym domu i najłatwiej je zlokalizować. Następnie jeżeli taką naklejkę zobaczy wówczas będzie musiał wyjąć, to pudełko z lodówki, a z niego kartę informacyjną.

Co na karcie informacyjnej?

Na karcie znajdą się informacje pochodzące zarówno od osoby potrzebującej pomocy, jak i od lekarza. Informacje o przebytych chorobach, alergiach, zażywanych lekach oraz telefonach do bliskich. A także takie, co ratownicy mają zrobić z domowymi zwierzętami, czy i komu przekazać klucze do mieszkania.

Zawarte w karcie informacje zostaną wykorzystane przez służby ratunkowe w sytuacji, kiedy zajdzie konieczność przeprowadzenia sprawnej akcji ratunkowej. Będzie to cenne źródło informacji dla lekarzy i ratowników medycznych – gdyż zdarza się, że w chwili przyjazdu karetki pogotowia ludzie nie są w stanie podać podstawowych informacji o sobie, czy o małżonku – potwierdza to Piotr Itczak, ratownik medyczny biorący udział we wczorajszym spotkaniu.

Dla kogo Pudełko życia?

W pierwszej kolejności “Pudełko życia” trafi do osób chorych, samotnych, tam gdzie jest potrzeba jego zamieszczenia. Ponadto LGD T.U.R. będzie dysponować dodatkową pulą pudełek, które każdy za niewielką kwotę będzie mógł zakupić. Koszt takiego pudełka wraz z naklejką na lodówkę to 1 zł. Sam koszt wydruku naklejki na lodówkę oraz plakatu promującego akcję postanowiła wziąć na siebie LGD.

Rozdysponowaniem “Pudełek życia” i promocją kampanii, która ruszy już niebawem zajmą się organizacje biorące udział w inicjatywie.

Do Polski akcja rozpowszechniania pudełek życia przywędrowała z zachodu i została zainicjowana kilka lat temu. Jest realizowana już w wielu miastach na terenie całej Polski. Zyskała poparcie lekarzy, ratowniczych służb medycznych, organizacji pozarządowych oraz siedmiu gmin z powiatu tureckiego, niestety nie w Turku.

Do burmistrza miasta Turku zostało wystosowane zaproszenie w formie papierowej i elektronicznej, jednakże ani on sam, ani żaden przedstawiciel urzędu miasta nie pojawił się na spotkaniu, ażeby chociażby zaznajomić się z tą cenną inicjatywą.

Zaprosiłam pana burmistrza na to spotkanie, chcąc zainteresować miasto tą inicjatywą. Jako mieszkanka Turku uważam, że też powinna ona tu funkcjonować. Niestety nikt z miasta nie pojawił się na spotkaniu. Czy to oznacza brak zainteresowania? – pyta Magdalena Ciołek.


Tagi: , , , , , ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.