Radny Młynarczyk wnosi o podjęcie przez Rząd RP prac nad programem kompensacyjnym dla Wielkopolski wschodniej

Sesja Rady Powiatu Tureckiego (2018-01-31)

Środowa sesja Rady Powiatu Tureckiego rozpoczęła się od dyskusji na temat przyszłości subregionu konińsko-tureckiego po wygaszeniu elektrowni Adamów i likwidacji w niedalekiej przyszłości kopalni. Radny Dariusz Młynarczyk wniósł o wprowadzenie do porządku obrad sesji projekt uchwały w sprawie eksploatacji złoża węgla brunatnego „Ościsłowo” i/lub podjęcia przez Rząd RP prac nad programem kompensacyjnym dla Wielkopolski wschodniej.

Radny Platformy Obywatelskiej zanim uzasadnił swoją inicjatywę wręczył przewodniczącemu rady oraz staroście projekt uchwały wraz ze stanowiskiem rady, będącym załącznikiem do uchwały.

Stanowisko Rady Powiatu Tureckiego w wersji zaproponowanej przez Dariusza Młynarczyka

Stanowisko Rady Powiatu Tureckiego
w sprawie: eksploatacji złoża węgla brunatnego „Ościsłowo” i/lub podjęcia przez Rząd RP prac nad programem kompensacyjnym dla Wielkopolski wschodniej

Rada Powiatu Tureckiego, w trosce o dobro gospodarczo-społeczne subregionu Wielkopolski wschodniej wnosi o podjęcie wszelkich działań zmierzających do efektywnego wykorzystania złoża węgla brunatnego „Ościsłowo”. Zasoby węgla brunatnego złoża „Ościsłowo” szacuje się na około 40 mln ton, co umożliwi dalsze funkcjonowanie sektora paliwowo-energetycznego w subregionie przez jeszcze około 10 lat.

Uruchomienie odkrywki „Ościsłowo” wpłynie również na kontynuację funkcjonowania Zespołu Elektrowni PAK S.A. oraz wielu spółek i przedsiębiorstw z subregionu z nim współpracujących. Sektor paliwowo-energetyczny stanowi motor napędowy dla rozwoju gospodarczego na wschodzie Wielkopolski.

Brak decyzji środowiskowej skutecznie uniemożliwia przystąpienie do budowy odkrywki i zaspokojenia potrzeb paliwowych ZE PAK.

Mając świadomość negatywnych konsekwencji społeczno-gospodarczych dla subregionu konińsko-tureckiego, wynikających z braku decyzji dotyczących przyszłości przemysłu energetycznego lub podjęcia decyzji o rezygnacji z produkcji energii w naszym subregionie, niezbędnym staje się podjęcie prac przez Rząd RP nad programem kompensacyjnym dla Wielkopolski wschodniej na podobnych warunkach jakie przyjęto dla Śląska.

Radni powiatu nie zanegowali inicjatywy

Przewodniczący rady Tadeusz Gebler (PSL) oraz starosta Mariusz Seńko (PSL) skłaniali się ku temu, by stanowisko przyjąć na następnej sesji. Radny Krzysztof Przygoński (PSL) proponował, aby ze stanowiska wyłączyć fragment dot. odkrywki Ościsłowo.

Z kolei radny PiS Ryszard Papierkowski poparł pomysł kompensacji, ale zaatakował lidera PO zarzucając mu, iż reprezentuje formację, która spowodowała, iż kopalnia jest likwidowana. W odpowiedzi Dariusz Młynarczyk odparł, iż nie zamierza prowadzić polemiki na takim poziomie. Jednocześnie zastrzegł, iż nie zgadza się z postawioną tezą, że Platforma Obywatelska odpowiada za fizyczne wyczerpanie się pokładów węgla brunatnego na terenie naszego powiatu.

Radny PO poinformował ponadto, iż podobne stanowiska przyjęły już: Rada Powiatu Konińskiego, Rada Miasta Konina oraz Sejmik Województwa Wielkopolskiego.

Dariusz Młynarczyk ma zostać zaproszony na posiedzenie zarządu powiatu, podczas którego omawiany będzie projekt uchwały przez niego zaproponowany. W związku z tym radny wycofał swój wniosek, by projekt uchwały wprowadzać do porządku obrad środowej sesji.

Pod koniec sesji, w punkcie wolne głosy, wypowiedział się poseł Ryszard Bartosik, który uznał, iż stanowisko rady może być dla niego pomocnym narzędziem w jego działalności poselskiej. Nie ustrzegł się jednak wycieczek ad personam radnego Młynarczyka, co doprowadziło do burzliwej polemiki pomiędzy oboma politykami.


Tagi: , , , , , , , , , , ,

« Maj 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.