Turkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował pierwszy rok akademicki

TUTW. Inauguracja roku 2018

To pierwsza inauguracja roku akademickiego na Turkowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Uroczyste rozpoczęcie odbyło się wczoraj w auli Liceum Ogólnokształcącego w Turku.

1 lutego Turkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował pierwszy rok swojej działalności studencką pieśnią hymniczną Gaudeamus Igitur, wykonaną przez Chór Nauczycielski pod batutą Kamili Pacześnej. Na uroczystość oprócz słuchaczy TUTW przybyli zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik, starosta turecki Mariusz Seńko, wiceprezes KUTW Anna Chmielecka-Janasek oraz przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych i wielu instytucji.

Będziemy tu zdobywać nową wiedzę, pogłębiać tę którą posiadamy. Rozwijać sprawność intelektualną i fizyczną. Nie tylko młodość ma swoje marzenia. Marzenia, czasami trochę bledną wraz z wiekiem, ale nie giną w pełni. Niech będzie to miejsce aktywnych, radosnych i dojrzałych ludzi – mówił prezes TUTW Zdzisław Czapla.

Wypowiadając słowa przysięgi – Wstępując w poczet słuchaczy Turkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku  ślubuję uroczyście: wytrwale i pilnie dążyć do zdobywania wiedzy oraz rozwoju własnej osobowości przestrzegać zasad kulturalnego współżycia, wzajemnej życzliwości i pomocy koleżeńskiej. Respektować przepisy naszej uczelni. Dbać o honor i dobre imię słuchacza oraz godnie reprezentować środowisko uniwersyteckie – seniorzy stali się oficjalnie studentami TUTW. Następnie losowo wybranym przedstawicielom uniwersytetu wręczono indeksy.

Tradycyjnie inauguracjom towarzyszą wykłady. Na TUTW wykład inauguracyjny zatytułowany „Jak skutecznie uczyć się języków obcych” wygłosił Rektor PWSZ w Koninie prof. zw. dr hab. Mirosław Pawlak. Przekonywał, że każdy może nauczyć się języka, to nie jest nierealne do osiągnięcia.

Obecnie uniwersytet liczy 110 słuchaczy. Dlaczego zdecydowali się zostać studentami TUTW?

Całe życie byłem bliski sprawom nauki i praktycznego podejścia do życia podpartego teorią. A teoria rodzi się i wykuwa w takich środowiskach, jak w moim wieku, sześćdziesięciu kilku lat, jest UTW – mówił podczas wczorajszej inauguracji roku Jerzy Janas.

Uważam, że to jest świetna inicjatywa – mówiła Elżbieta Werbińska – Zwłaszcza, że zawsze czujemy się młodo, obojętnie w jakim wieku jesteśmy, przynajmniej to moje pokolenie słuchając np. piosenek Ewy Demarczyk niesamowite odniesienie do tamtej epoki kiedy żeśmy słuchały jej na żywo. To świetna inicjatywa: sport, ruch, kultura. Można odwiedzać teatry swobodnie, przy dzisiejszej trudnej komunikacji dla kobiet, które same nie jeżdżą samochodami albo przynajmniej nie mogą. Cudowna rzecz, naprawdę i podziwiam wszystkie te panie, które dzisiaj przyszły żeby się zapisać, bo ja byłam w komitecie założycielskim. Uważam, że to świetna sprawa, mnóstwo świetnych ludzi z pomysłami, z inicjatywą, pełne werwy, życia, zaangażowania. Cudowne. Cieszę się bardzo.

Ponieważ uważam, że to bardzo podnosi poziom intelektualny. Bardziej człowieka czyni aktywnym no i uważam, że w tym wieku to jest dobry sposób na dalsze planowanie swojego życia – powiedziała Halina Przedwojska.

Stowarzyszenie Turkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstało z myślą o osobach powyżej pięćdziesiątego roku życia.  Słuchacze będą mieli możliwość uczestnictwa w ciekawych wykładach, ćwiczeniach fizycznych, czy wyjazdach. Celem rozpoczynających się już niebawem zajęć będzie propagowanie wiedzy, kultury i sztuki, aktywności fizycznej, promocja zdrowia, jak również utrzymanie i nawiązywanie więzi międzypokoleniami.

W ramach wolontariatu ze studentami pracować będą wykładowcy, nauczyciele i instruktorzy. Pierwsze zajęcia już 22 lutego. Wykład poprowadzi notariusz Maciej Fret nt. „Jak zabezpieczyć przyszłość swoją i dzieci”.


Tagi: , , , , , ,

Prosimy oceń artykuł


Kalendarz wydarzeń

« Styczeń 2019 » loading...
P W Ś C P S N
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
śr 16

Turek. Ferie w muzeum

15 stycznia - 24 stycznia
pt 18

Kino TUR. Misja Yeti

18 stycznia - 21 stycznia
pt 18

Kino TUR. The Quake. Trzęsienie ziemi

18 stycznia - 21 stycznia
sob 19

Turek. Gramy dla Arka Siwczyńskiego

19 stycznia godz. 11:00 - 18:00
sob 19

Turek. HIP-HOP FEST IN TOUR 2019

19 stycznia godz. 18:00 - 20:00
pon 21

Tuliszków. Ferie z Judo

21 stycznia - 26 stycznia

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.