Rondo Tura czy księdza Michała Orzechowskiego?

Radni na najbliższej sesji rady miasta zająć się mają nadaniem nazwy rondu u zbiegu ulic: Uniejowskiej, Dobrskiej i placu Sienkiewicza. Do niedawna istniało tam rondo potocznie nazywane przez mieszkańców “rondem lego”. Nim nazwa zostanie poddana pod głosowanie radnym ma się nią zająć Komisja Komunalna i Rozwoju Miasta.

Wniosek o nadanie rondu nazwy księdza Michała Orzechowskiego złożył uczeń I LO w Turku Piotr Kubiak.

Jeszcze jako uczeń gimnazjum, w roku 2017 wraz z kolegą wziął udział w projekcie Sejmu Dzieci i Młodzieży.  Założeniem projektu była propozycja nadania lub zmiana nazwy ulicy propagująca lokalnych bohaterów. Obiektem ich zainteresowania stało się ówczesne “rondo klocków lego”.

Piotr Kubiak uważa, że jest to osoba zasłużona, która powinna zostać zapamiętana przez obecne i przyszłe pokolenia. Powinna mieć swoje trwałe miejsce przy dziele swego życia. W swoim wniosku zaprezentował życiorys duchownego. Oto jego część:

Ksiądz Michał Orzechowski (1832 – 1912) w 1880 roku został kanonikiem honorowym Kolegiaty Kaliskiej, a rok później proboszczem i dziekanem parafii rzymsko-katolickiej w Turku. Duchowny zapisał się na kartach historii miasta Turku działalnością społeczną i charytatywną. W 1902 r. założył Towarzystwo Wspierania Biednych. Celem Towarzystwa było dostarczanie środków dla poprawy materialnej i moralnej biednych Turku bez różnicy płci, wieku, stanu, pokolenia i wyznania. Organizacja powołała do życia ochronkę dla dzieci, przytułek dla starców, szwalnię i fundusz pożyczkowy dla rzemieślników. Swoją działalność ksiądz Orzechowski zaznaczył szczególnie jako budowniczy nowej świątyni parafialnej – obecnego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Determinacja księdza oraz wsparcie wiernych parafian sprawiły, że w wigilię 1909 r. poświęcono część kościoła, a o północy ksiądz Orzechowski odprawił Pasterkę – pierwszą mszę świętą w murach nowo wybudowanej świątyni. Zmarł 30 XII 1912 r. i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Turku.

Drugi z kolei wniosek w sprawie nadania nazwy “Rondo Tura” złożył prezes Tureckiej Izby Gospodarczej Marek Sawicki argumentując,

iż nazwa Rondo Tura to koncepcja upamiętniająca mitycznego tura będącego w herbie miasta Turek, wizualizacji logo Tureckiej Izby Gospodarczej oraz wielu innych organizacji działających na naszym terenie. Miasto Turek powstało w okolicy, gdzie żył wymarły już dzisiaj tur. Zwierzę to jest nawiązaniem do przeszłości terenów, na których znajduje się obecnie nasze miasto. Dlatego upamiętniając herb oraz nazwę miasta Turek, chcielibyśmy, aby rondo, które znajduje się na progu wjazdu do rynku było wizytówką naszego miasta, elementem, który najlepiej charakteryzuje przestrzeń odwołując się jednocześnie do historii.

Przewodniczący komisji Radosław Idzikowski zaproponował poddanie pod ocenę mieszkańców, którą nazwę rondo znajdujące się przy kościele miałoby nosić? Zatem pytamy, jak w poniższej ankiecie

Rondo przy pl. Sienkiewicza powinno nosić nazwę:

Ankieta aktywna będzie do czwartku, tj. 18 kwietnia do godz. 8.00 rano.


Tagi: , ,

« Maj 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.