Dobra. Czy Dzienny Dom Pomocy Społecznej powstanie w Rzymsku?

Dobra. Sesja rady miejskiej

Dziesięciu radnych było “za”, a dwóch “wstrzymało się” od głosu podczas głosowania nad uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej położonej w m. Rzymsko. Na dzisiejszej sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej w Dobrej był to najbardziej dyskutowany punkt z czterech merytorycznych w porządku obrad. 

Gmina Dobra jest właścicielem nieruchomości położonej w miejscowości Rzymsko, na której stoi budynek po byłej szkole podstawowej. W ostatnim czasie do burmistrza wpłynęło podanie o wykup tejże nieruchomości. Do niedawna jeszcze była ona w dzierżawie. Jak się okazuje jest już nowy pomysł na wykorzystanie tego budynku. Osoby, które dzierżawiły tę nieruchomość chciałyby stworzyć tam Dzienny Dom Pomocy Społecznej.

Państwo, w ramach inicjatywy LEADER, złożyli wniosek do LGD Turecka Unia Rozwoju. Po pierwszym rozpatrzeniu wniosek został odrzucony, jak i jeszcze trzy inne wnioski. Wszyscy beneficjenci odwołali się do urzędu marszałkowskiego, a urząd ocenił, że rada stowarzyszenia T.U.R. wnioski oceniła mało obiektywnie. Po kilku posiedzeniach rada stwierdziła, że wniosek państwa, którzy są zainteresowani naszym Rzymskiem należy szczegółowo rozpatrzeć. I, że znajdą się środki – tu była mowa o 300 tys. zł – żeby wesprzeć tę działalność. Podpisanie umowy ma nastąpić w październiku. Państwo zwrócili się do banku o możliwość kredytowania przyszłej inwestycji i bank stwierdził, że umowa dzierżawy jest zbyt słaba, aby udzielić kredytu i jedynie wchodzi tutaj własność tej działki. Ci państwo byli u mnie dwa razy, długo rozmawialiśmy, obecny był również pan mecenas. Byliśmy za każdym razem zgodni w opiniach, że jeżeli tak, to musi być to przetarg nieograniczony. Do przetargu będą mogły wystartować wszystkie osoby zainteresowane tą działką – wyjaśnił Andrzej Piątkowski.

Obawy co do zbycia nieruchomości wyraziła radna Magdalena Gonczarewicz

Zauważyła, że za szkołą znajduje się przepompownia – wiemy, że nie zawsze spełnia ona swoją rolę, często tej wody brakuje. Czy aby na pewno nie będzie nam potrzebny jeszcze kawałek działki, bo zdaje się, że z pozostałych stron nie mamy dostępu, żeby tę działkę poszerzyć – dopytywała się radna.

Jej obawy wynikały również z tego, że w przypadku zakupu nieruchomości przez osoby inne niż państwo, którzy chcieliby stworzyć DDPS, nie zgłoszą się do gminy mieszkańcy o zwrot kosztów, którzy budowali szkołę w czynie społecznym. Podając tu przykład “Pałacyku”, gdzie byli mieszkańcy inwestowali w niego i trzeba było im zwrócić koszty.

Prawem mieszkańców sołectwa będzie zwrócenie się o zwrot kosztów. Bo można wycenić pracę, którą włożyli w wybudowanie tej szkoły. Czy liczymy się z tym?

Wyjaśnienia udzielił burmistrz Dobrej, iż jeśli chodzi o budowę, a nie remont szkoły, to udziału w niej nie brali mieszkańcy. Ponadto przypomniał ustalenia z mieszkańcami miejscowości gdy zamykana była szkoła, że gdyby budynek miał być przeznaczony na mieszkania socjalne, to chcieliby brać udział w tym kto ma je dostać. W innym przypadku, jak działalność gospodarcza gmina ma “wolną rękę”. Zauważył również, że sołectwo Rzymsko otrzymało wiele środków finansowych na różne inwestycje.

Burmistrz nie widzi również potrzeby poszerzenia działki, na której znajduje się przepompowania

Nie ma takiej potrzeby, ponieważ wydolność studni spokojnie zaspokaja potrzeby z dużą rezerwą całego terenu, z jednym zastrzeżeniem. Jeżeli trafiają się w sezonie turystycznym dni upalne, szczególnie piątek, sobota i niedziela. Przyjeżdża wtedy bardzo dużo turystów, właścicieli domków letniskowych i oni podlewają działki, napuszczają wody w baseny. To wtedy na ten dzień wzrasta zapotrzebowanie wody 2-3 krotnie. Natomiast przy tej działalności gospodarczej nie będzie większego zapotrzebowania na wodę i to co jest naprawdę wystarczy.

Radna Alicja Grzelak zaproponowała zwiększenie mocy pomp – za wodę płacimy i chcemy płacić, ale żeby nie można było włączyć pralki? Jeżeli chcą pobierać pieniążki to powinni być na to przygotowani, że pompy powinny chodzić z taką mocą żeby wszyscy korzystający mieli dostęp do tej wody.

Rada większością głosów podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej położonej w m. Rzymsko.


Tagi: , , , , ,

Prosimy oceń artykuł


Kalendarz wydarzeń

« Styczeń 2019 » loading...
P W Ś C P S N
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
śr 16

Turek. Ferie w muzeum

15 stycznia - 24 stycznia
pt 18

Kino TUR. Misja Yeti

18 stycznia - 21 stycznia
pt 18

Kino TUR. The Quake. Trzęsienie ziemi

18 stycznia - 21 stycznia
sob 19

Turek. Gramy dla Arka Siwczyńskiego

19 stycznia godz. 11:00 - 18:00
sob 19

Turek. HIP-HOP FEST IN TOUR 2019

19 stycznia godz. 18:00 - 20:00
pon 21

Tuliszków. Ferie z Judo

21 stycznia - 26 stycznia

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.