Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego radni przyjęli stanowisko w sprawie procedowanej przez Sejm RP ustawy tzw. „piątki dla zwierząt”. Stanowisko zostało przygotowane i zaproponowane przez Klub Radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego radni debatowali nad ostatnimi proponowanymi zmianami legislacyjnymi, dotyczącymi zmian w ustawie o ochronie zwierząt.
Wielkopolska to bardzo rolniczy region. Wprowadzenie tak radykalnych zmian znacznie zredukowałoby możliwości produkcyjne wielu hodowców zwierząt. Ograniczenie przychodów
i zmniejszenie liczby gospodarstw rolnych wpłynęłoby nie tylko na stan sektora rolniczego, ale również na inne gałęzie gospodarki. Ograniczenia związane z ubojem oraz hodowlą zwierząt doprowadziłyby do przeniesienia wielu zakładów produkcyjnych i przetwórczych do sąsiednich krajów, gdzie przepisy nie są tak rygorystyczne, a dla polskiego rolnictwa nastąpiłby odpływ znaczącej części kapitału i potencjału produkcyjnego w rolnictwie. Realizacja zapisów ww. ustawy doprowadziłaby do utraty pracy przez tysiące osób pogarszając sytuację na rynku pracy w tych niepewnych czasach. – mówi Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego
Zawarte w ustawie przepisy zagrażają rentowności głównie gospodarstw małych, utrzymujących się z chowu małych i średnich stad zwierząt. Ponadto planowane ponowne procedowanie nowej ustawy, która jest przygotowywana, musi odbyć się w dialogu i porozumieniu ze wszystkimi stronami: rolnikami, izbami rolniczymi, służbami weterynaryjnymi i instytucjami nadzorującymi cały sektor rolniczy, aby zapisy nie zagroziły konkurencyjności całego sektora polskiego rolnictwa – podkreślał przewodniczący Klubu Radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego a zarazem wiceprzewodniczący sejmiku wielkopolskiego – Jarosław Maciejewski.
Przyjęte stanowisko zwraca uwagę na ważny aspekt służb weterynaryjnych pełniących nadzór nad gospodarstwami rolnymi. Mówi także o nieokreślonej szczegółowo roli organizacji „prozwierzęcych”. W myśl nowych przepisów otrzymałyby one uprawnienia do wstępu na teren gospodarstwa rolnego, co podważałoby to wiarygodność hodowców zwierząt.
Istotnym warunkiem, na jaki zwraca uwagę sejmik w swoim stanowisku jest wydłużenie okresu przejściowego dla sektorów hodowli, których dotknęłaby likwidacja i zapewnienie im właściwych rekompensat finansowych i odszkodowań. Po szerokiej dyskusji nad proponowanym stanowiskiem ostatecznie zostało ono przyjęte. Za głosowało 18 radnych, przeciwko było 7 radnych oraz 10 radnych wstrzymało się odgłosu.
Wśród radnych, którzy poparli stanowisko było:
przeciwko głosowało:
od głosu wstrzymało się:
W załączeniu podjęte stanowisko w tej sprawie —> TUTAJ