Tuliszków. Strażak ochotnik działa z potrzeby serca, czy dla pieniędzy?

Tuliszków. Sesja Rady Miejskiej

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Tuliszkowa, która odbyła się 14 września przewodniczący samorządu mieszkańców miasta Józef Pośpiech postanowił zapytać radną Elżbietę Krzempek czy znalazłyby się środki finansowe na podwyżki dla ochotników. “W trakcie ustalania diety dla strażaków za wyjazdy do akcji i na szkolenia była ustalana kwota. Była podwyżka do 13 zł. Pani mówiła, że większej nie można, bo nie stać na to budżet w tym czasie. Mam pytanie czy już przy końcu kadencji znalazły się jakieś pieniądze? W tej chwili śmieciówka jest już prawie 15 zł na godzinę” – mówił przewodniczący.

Zwrócił uwagę, że w tym okresie za wykonywanie swojej pracy podwyżkę dostali sołtysi. Strażacy również dysponują własnym czasem przy wyjazdach, narażają własne życie żeby komuś pomóc. Dlatego też im także coś by się należało. Ponadto jednostka w Tuliszkowie jest tą, która najszybciej wyjeżdża do akcji i jest wzorem dla straży w całym województwie wielkopolskim.

Te argumenty chyba jednak nie przekonały radnej, która stwierdziła, że przecież niczego nie obiecywała i pytanie powinno być skierowane do wszystkich radnych. Natomiast, jeśli przewodniczący chciałby uzyskać inną odpowiedź to powinien mailowo przesłać pytanie i wtedy ona się do niego ustosunkuje.

Strażak ochotnik jako społecznik?

W tej sprawie głos zabrał również burmistrz Grzegorz Ciesielski mówiąc

Wysokość ekwiwalentu uchwala rada w oparciu o decyzję i ona jest w podobnej wysokości utrzymywana w całym powiecie. Jest ona w granicach 13 zł/h za udział w akcji ratowniczo-gaśniczej i w granicy 6 zł/h za udział w szkoleniu. Na tym poziomie się utrzymuje. Przepis pozwala, aby to było znacznie więcej, aczkolwiek ja wtedy bym się zastanawiał, czy strażak jest strażakiem ochotnikiem, czy strażakiem zawodowym. Trzeba by się jeszcze nad tym zastanowić czy przychodzę po to, żeby dostać pieniądze, czy przychodzę, że chcę działać i mam to w sercu, czuję to co robię? Nad tym trzeba by się panie Pośpiech zastanowić, czy chcę pieniądze czy chcę funkcjonować społecznie?

Józef Pośpiech podsumował wypowiedź burmistrza stwierdzeniem, że w takim razie po co w ogóle stawki zostały ustalone? W ogóle trzeba było ich nie ustalać i działać społecznie tylko – mówił przewodniczący Samorządu Mieszkańców Miasta Tuliszków.


Tagi: , , , ,

Kalendarz wydarzeń

« Czerwiec 2019 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
pon 24

Turek. Wystawa Na zdrowie

6 maja - 27 czerwca
pon 24

Kino TUR. Panda i banda

21 czerwca - 24 czerwca
pon 24

Kino TUR. Trzy kroki od siebie

21 czerwca - 24 czerwca
pt 28

Kino TUR. Aladyn

28 czerwca - 1 lipca
pt 28

Kino TUR. John Wick 3

28 czerwca - 1 lipca
sob 29

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.