Turek. Mieszkańcy ulicy Krótkiej walczą o poprawę bezpieczeństwa

Turek. Mieszkańcy ulicy Krótkiej walczą o poprawę bezpieczeństwa

Mieszkańcy ulicy Krótkiej boją się o swoje bezpieczeństwo. Wszystko za sprawą budowy drogi gminnej Obrzębin – Słodków Kol., która realizowana jest przy udziale miasta i gminy. Ma ona połączyć oba cmentarze. Mieszkańcy za sprawą włączenia ulicy Krótkiej w nowo powstający układ komunikacyjny pragną zwrócić uwagę na problemy związane z realizacją tego projektu.

Jak mówią zostali pominięci w decyzjach związanych z ich miejscem zamieszkania, dlatego też postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Napisali wniosek oraz zorganizowali zbiórkę podpisów w sprawie postawienia znaków ograniczających prędkość, zapewnienia bezpieczeństwa ruchu pieszego i rowerowego oraz budowy oświetlenia.

Zbiórka podpisów pod petycją w sprawie ich postulatów odbyła się w minioną niedzielę przy kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej Turek-Obrzębin. Jednak nim to nastąpiło pierwsze kroki mieszkańcy ul. Krótkiej skierowali do magistratu przy ul. Kaliskiej 59. Napisali wniosek, którego adresatem jest burmistrza Turku. Proszą w nim o niezwłoczne opracowanie niezbędnych dokumentacji wraz ze wskazaniem harmonogramu działań w takich obszarach jak:

  • ograniczenie prędkości na połączonych w obwodnicę drogach pomiędzy cmentarzami: znaki drogowe i progi zwalniające, które powstałyby równocześnie z prowadzoną inwestycją,
  • wskazania oznakowania miejsc, w których zatrzymują się autobusy dowożące dzieci do szkoły,
  • zapewnienie bezpieczeństwa ruchu pieszego i rowerowego.

Jak wskazują, obecnie gmina Turek na ul. Krótkiej wykonuje kanalizację sanitarną z pominięciem mieszkańców po stronie miasta. Zwracają uwagę, iż nie są podejmowane żadne działania, które miałyby wpływ na poprawę warunków ich życia. Dlatego też zawnioskowali o takie inwestycje, jak chociażby oświetlenie ulic, wybudowanie kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączeniami, czy też zapewnienia właściwego ciśnienia w sieci wodociągowej.

200 podpisów dla poprawy bezpieczeństwa

Jedna z mieszkanek ul. Krótkiej zaznacza jednak, że pismo wprawdzie wpłynęło do burmistrza, ale wtedy okazało się, że granice naszych działek są granicami miasta i gminy. Ta droga, która powstaje oraz teren pod chodnik podlega jednak pod gminę – mówi Anna Michalak.

Stąd też kolejna inicjatywa wsparta przez ks. proboszcza kościoła Matki Bożej Fatimskiej Turek-Obrzębin. W petycji skierowanej tym razem do wójta gminy Turek, którą podpisało blisko 200 osób, mieszkańcy domagają się:

  • budowy chodnika przy ul. Krótkiej,
  • znaków ograniczania prędkości na ul. Krótkiej oraz drogach osiedlowych do 40 km/h,
  • a także postawienia oświetlenia na ul. Makowej w Obrzębinie do cmentarza komunalnego w Słodkowie.

Komentarz wójta Mikołajczyka

Sprawę petycji skomentował włodarz gminy, który stwierdził, że w tej chwili podłączana jest kanalizacja, a tematem chodnika będzie trzeba się zająć na początku przyszłej kadencji. Jak stwierdził, jest to zadanie do wykonania przy współpracy z miastem. Przy czym podkreślił, że nie będzie łatwo ten chodnik wybudować z uwagi na jego lokalizację.

Mamy zrobioną dokumentację i chcemy w przyszłej kadencji generalnie zająć się drogami na osiedlach i w tym kontekście rozwiązać ten ruch, o którym jest mowa – mówił Karol Mikołajczyk.

Wójt zaznaczył, że jest już próg zwalniający i ograniczenie prędkości. – Jeżeli jest problem, a są znaki do 50 km/h to mi się wydaje, że w pierwszej kolejności trzeba wyegzekwować to 50 km/h. Kwestia prędkości – to jest świadomość kierowców. My się musimy nauczyć, że jak jest 50 to mamy jechać 50 km/h – mówił wójt.

Trwa właśnie budowa drogi na ul. Makowej i jak zapewnił wójt w tej inwestycji jest nie tylko droga, ale i chodnik. Co się natomiast tyczy oświetlenia, to będzie ono robione w przyszłym roku – bo wtedy dokumentację zrobimy – mówił włodarz gminy.

Czy były konsultacje z mieszkańcami?

Niezadowolenie mieszkańców budzi również to, że nie było przeprowadzonych konsultacji z nimi w sprawie tej inwestycji. Wójt jednak podkreśla, że temat drogi pojawił się kilka lat temu i wszyscy wiedzieli o tym, że będzie budowana. Jak dodaje wiceburmistrz Turku Jerzy Kurzawa uwagi powinny być na etapie tworzenia dokumentacji, a nie dziś jak jest budowa.

Robiliśmy spotkanie z mieszkańcami w gminie na ten temat, więc nie sądzę, żeby nie wiedzieli. To chyba chodzi o to tym mieszkańcom ulicy Krótkiej po stronie miasta, że będzie duży ruch i będzie to im przeszkadzać. Ta droga jakby nie patrzeć rozładuje istniejący już ruch i ułatwi wyjazd mieszkańcom Obrzębina i Grabieńca – mówił włodarz gminy.

Petycja z 200 podpisami trafiła do wójta gminy Turek. Mieszkańcy mają nadzieję, że uda się coś w sprawie poprawy bezpieczeństwa zrobić, choć jak zaznaczają wiedzą, że potrzeba na to środków finansowych. O dalszych działaniach w tej sprawie będziemy informować.


Tagi: , , , ,

« Styczeń 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.