Władysławów. 4xNIE dla funduszu sołeckiego. Sołtysi demonstracyjnie opuścili sesję

Władysławów. Sesja rady gminy

Na dzisiejszej sesji Rady Gminy Władysławów, radni większością głosów podjęli uchwałę dotyczącą niewyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego. Kolejny raz pokazali “zaangażowanie” władz w sprawy mieszkańców wsi i ograniczyli im możliwość wpływania na poprawę warunków życia w sołectwach. Uczestniczący w obradach sołtysi znów przeżyli spory zawód i demonstracyjnie opuścili salę. 

Fundusz sołecki ma przede wszystkim służyć poprawie warunków życia mieszkańców lokalnej społeczności. Wygląda jednak na to, że w tej gminie przyjdzie na tę poprawę jeszcze trochę poczekać. To jedyna gmina w powiecie tureckim bez funduszu sołeckiego. Po raz czwarty z rzędu grupa radnych skutecznie zablokowała jego utworzenie.

Zwolennikami funduszu sołeckiego wśród radnych są przede wszystkim Zbigniew Kusz oraz Jacek Kalinowski. Jako jedyni radni wypowiadali się i próbowali przekonać pozostałych rajców do jego utworzenia.

Ci co siedzą z tyłu powinni ten fundusz sołecki mieć, sami powinni gospodarować tymi środkami. Tym bardziej, że jakiś zwrot dostaniemy – przypomniał rady Kusz.

Z kolei radny Kalinowski zauważył, że sołectwa mając fundusz uczą się gospodarności oraz pracują dla wspólnego interesu gminy. – Mieszkańcy czują, że są potrzebni – zaznaczył radny Chylina.

Sołtysi demonstracyjnie opuścili sesję

Niezadowolenie sołtysów z braku funduszu sołeckiego słychać od czterech lat. Dlatego mówią o tym głośno. Także i dziś na poniedziałkowej sesji, gdzie ważył się jego los. Z tego powodu na obrady przybyli licznie, mając wciąż nadzieję, że tym razem się uda. W związku z tym głos w sprawie funduszu zabrał m.in. Stanisław Kacprzak.

Trzydzieści procent zwraca nam urząd wojewódzki. Fundusz to przede wszystkim drobne sprawy: założenie znaków, wymiana lamp. Przecież nikt ze sołtysów nie dostaje do ręki. Kochani, w skali naszej gminy to około 100 tys. zł. Miałem się nie wypowiadać, ale jest mi już wstyd wobec sąsiednich gmin. Znają nas już w całym powiecie. Nie honor by było panowie, żebyście nie podjęli decyzji za utrzymaniem funduszu sołeckiego – mówił sołtys Russocic.

Niestety ani apele dwójki radnych, ani prośby sołtysów nie były w stanie przekonać pozostałych rajców do zagłosowania na TAK dla funduszu sołeckiego. O tyle, to dziwne, że wśród głosujących za niewyodrębnianiem puli środków dla sołectw byli także ci, u których był on jednym z punktów programu wyborczego.

Panowie radni dotrzymajcie słowa – prosił radny Jacek Kalinowski

Niestety, jak się przekonaliśmy pamięć bywa zawodna.

Za funduszem sołeckim głosowali: Mirosław Janiak (Wyszyna), Jacek Kalinowski (Chylin), Arkadiusz Nowak,(Polichno), Zbigniew Kusz (Władysławów), Zbigniew Trocha (Władysławów).

Przeciwko funduszowi sołeckiemu głosowali: Krystyna Michalak (Russocice), Józef Lewandowski (Małoszyna), Andrzej Maciaszek (Chylin), Dariusz Bartczak (Władysławów), Zbigniew Kacprzak (Jabłonna), Józef Marszałek (Kuny), Paweł Patan (Felicjanów), Krystyna Walczak (Natalia), Jakub Zioła (Kuny).

Od głosu wstrzymał się: Bartłomiej Wiśniewski (Wyszyna).

Władysławów. Fundusz sołecki - głosowanie

W konsekwencji sołtysi po takim głosowaniu demonstracyjnie zaczęli opuszczać salę obrad. Jako pierwsi wyszli: Stanisław Kacprzak (Russocice), Szczepan Iciek (Polichno), Patryk Jabłoński (Tarnowski Młyn).

Myślę, że to jest niesprawiedliwe, bo my jako sołectwa jedyne co możemy mieć to fundusz sołecki do wykorzystania. Czwarty rok jest on nam zabierany. Co w takim razie mamy robić na wsiach, jak nam się podcina skrzydła i to tak brzydko? Jak mamy się rozwijać skoro nie mamy na to funduszy? – skomentował dla Turek24 brak funduszu sołeckiego sołtys Patryk Jabłoński dodając, że mają już dość takiego traktowania.

Nie mamy nic do powiedzenia. Traktuje się nas przedmiotowo. Jesteśmy, bo jesteśmy – kontynuował sołtys Tarnowskiego Młyna.

Z tego powodu w miarę trwania sesji kolejni sołtysi wychodzili z obrad, do jej końca nie pozostał żaden.

11 marca… smutny Dzień Sołtysa

Na stronie Władysławowa widnieją dziś życzenia dla włodarzy wsi z okazji Dnia Sołtysa

(…) Życzymy satysfakcji z wykonywanej funkcji oraz wsparcia i współpracy z mieszkańcami sołectwa podczas realizacji pomysłów mających na celu rozwój naszej gminy. (…)

Życzenia te sołtysi mogą, co najwyżej przeczytać na stronie internetowej gminy, bo nie doczekali się ich na sesji. A o satysfakcji z bycia sołtysem i wsparciu – tym od samorządowców – mogą, co najwyżej pomarzyć, bo pomysłów pewnie im nie brakuje jedynie czego to funduszy.


Tagi: , , , , , ,

« Lipiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.