Wpuszczać czy nie wpuszczać do kina TUR?

Kino Tur

Alkohol, krew, filmowa przemoc, przekleństwa, czy seks – to wszystko sprawia, że nieletni widzowie mają czy może też powinni mieć ograniczony dostęp do niektórych produkcji kinowych? W ostatnim czasie na ekran kina TUR trafił film “Zabawa, zabawa”. Jest on skierowany do widza od 15 roku życia, ale jak pisze do nas jedna z czytelniczek w kinie można było dostrzec osoby poniżej tego wieku.

Zwróciłam uwagę Panu od biletów, ale powiedział, że to nie jego sprawa, co skomentowałam i totalnie mnie olał. Dzieci siedziały rząd przede mną co mnie jeszcze bardziej irytowało. Film trudny dla widza dorosłego, bo o alkoholizmie, sceny z przemocą, więc na pewno nie dla dzieci. Wychodząc z kina zapytałam w kasie, dlaczego sprzedano dzieciom bilety, na co Pani powiedziała, że bilety mógł dzieciom kupić ktoś starszy – pisze wzburzona czytelniczka.

Czy osoba sprawdzająca bilety miała prawo interweniować w tej sprawie? Zapytaliśmy o komentarz dyrektor MDK w Turku

Jest to dość złożony problem. Zgodnie z RODO nie mamy prawa legitymować danej osoby. Zwykle dzieci, które przychodzą do kina są pod opieką rodziców. Jeżeli jest film niedozwolony dla nich no to my już nic na to nie możemy poradzić. Przy kasie nie wiemy czy ktoś kupuje dla siebie, czy kupuje dla kogoś bilet. Równie dobrze mogli kupić bilet rodzice, ale się rozmyślili i żeby bilet nie przepad dali dziecku. Trudno żeby rodzice dawali na piśmie, że pozwalają dziecku wejść do kina – poinformowała Bożena Cesarz.

W przypadku sprzedaży biletu nastolatkom sprawa jest także trudna, bo sprzedawca nie zawsze może określić ile dana osoba ma lat. Jednak jak przyznała dyrektor MDKu w regulaminie jest zapis, że osoba sprzedająca bilet może go nie sprzedać, jeśli poweźmie podejrzenie, że ta osoba nie odpowiada wiekowi. – Tylko, że my nie wiemy czy ona kupuje dla siebie, czy kupuje dla kogoś – mówi dyrektor.

Kino nie ma prawa zakazać sprzedaży lub wpuszczania osób poniżej odpowiedniego wieku

Sprawa jest o tyle jeszcze bardziej skomplikowana, że obecnie polskie prawo nie posiada stosownych narzędzi, aby nakładać ograniczenia wiekowe widzom. W przypadku Polski, informacja zamieszczana na plakacie, czy w opisach przy tytułach ma charakter jedynie informacyjny i stanowi sugestię dystrybutora filmu. Inaczej jest w kinach w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii, gdzie są jasno ustalone przepisy. Tam kina i ich pracownicy muszą sztywno przestrzegać określonych zasad.

W takim przypadku może dojść do sytuacji, że w kinie będą dzieci z rodzicami na filmach dla dorosłych lub nastolatkowie oglądający film skierowany do o wiele starszych odbiorców. Niestety kino niewiele może zrobić prócz poinformowania o tym, że film jest skierowany do starszego widza i może być nieodpowiedni dla dziecka.

Uczulę kasjerkę i osobę sprawdzającą bilety żeby się zainteresowali, przynajmniej zadali pytanie dla kogo jest zakupiony bilet – poinformowała dyrektor MDK w Turku.

foto: MDK w Turku

Tagi:

« Luty 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
pt 28

Kino TUR. Tajni i fajni

28 lutego - 2 marca
pt 28

Kino TUR. Gorący temat

28 lutego - 2 marca
pt 28

Malanów. Podaruj życie, oddaj krew

28 lutego godz. 08:00 - 12:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.