Z ekologią za Pan Brat w SOSW Turek

SOSW Turek. Tydzień promocji zdrowia

Od 23 kwiecień do 27 kwiecień w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Turku trwał tydzień promocji zdrowia pod hasłem „Z ekologią za Pan Brat”. Akcja miała na celu propagowanie zdrowego, aktywnego i odpowiedzialnego stylu życia.

23 kwietnia 2018 roku obchody „Światowego Dnia Ziemi” pod hasłem „Ziemia bez odpadów” rozpoczęły Tydzień Promocji Zdrowia w Ośrodku. Uczniom przedstawiono inscenizację teatralną, której głównym bohaterem była Ziemia, jedna zanieczyszczona przez ludzi, a druga zdrowa i czysta. Następnie wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną, bajkę oraz film, które ukazywały degradację naturalnego ekosystemu środowiska, ale również działania ekologiczne, takie jak odnawialne źródła energii czy recykling. W dalszej części odbyły się warsztaty, podczas których dzieci i młodzież segregowały odpady, obklejały plastikowe pojemniki gazetami, malowały je farbami i sadziły cebulki roślin, nadając w ten sposób odpadom „drugie życie”. Na zakończenie zostały wykonane drzewa, których korony tworzyły pomalowane i odciśnięte na zielono dłonie. Dzień Ziemi został zorganizowany przez: Marlenę Graczyk, Anetę Wieczorkiewicz i Annę Frankowską.

Wtorek, 24 kwietnia był dniem poświęconym bezpieczeństwu.

Podczas zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej, które przeprowadził Paweł Kołata z Fundacji Złota Godzina uczniowie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej poczuli się jak ratownicy. Poznali zasady zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obejrzeli pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie, a następnie pod czujnym okiem instruktora mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Dla uczniów szkoły podstawowej Anna Lipińska i Teresa Jacaszek zorganizowały zajęcia, które miały na celu poznanie podstawowych zasad udzielenia pomocy w stanach oparzenia, otarcia, skaleczenia, zachłyśnięcia i krwotoku z nosa. Utrwalono również znajomość telefonów alarmowych.

Bardzo dużym zainteresowanie cieszyły się zajęcia ruchowe przygotowane przez Turkowski Klub Karate Turek. Celem zajęć było wpajanie zasad bezpieczeństwa, pewności siebie, opanowania i samokontroli. Sensei Włodzimierz Rygiert zaprezentował podstawowe techniki samoobrony oraz uczył odruchów i zachowań chroniących przed niebezpiecznymi sytuacjami.

Ostatnim punktem działań z zakresu bezpieczeństwa była wycieczka do Państwowej Straży Pożarny w Turku, gdzie uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką pracy strażaków, zobaczyli profesjonalny sprzęt oraz ubiór niezbędny strażakom podczas akcji ratowania życia. Strażak Robert Bącała zaprezentował też sposoby udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz opowiedział jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca pożaru. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie sali edukacyjnej „Ognik” i pokaz krótkich filmików edukacyjnych przedstawiających właściwe zachowania w sytuacji zagrożenia pożarem. Organizatorami tego dnia były: Karolina Piwowarska i Anna Lipińska.

Owocowo-warzywny zawrót głowy to hasło przewodnie trzeciego dnia obchodów Tygodnia Promocji Zdrowia.

W środę, 25 kwietnia odbyły się zajęcia kulinarne, podczas których zostały przygotowane zdrowe i ekologiczne potrawy. Uczniowie z owoców i warzyw wykonali sałatki, surówki, koreczki, koktajle z dodatkiem bakalii i jogurtu naturalnego. Wszystkie potrawy były kolorowe, pachnące i smaczne, co spowodowało, że zostały skonsumowane z dużą przyjemnością. Podczas degustacji smakowitą przystawką okazała się  wcześniej wykonana szarlotka i kompot z agrestu. Warsztaty kulinarne miały na celu uświadomić uczniom, jak ważną rolę w codziennym żywieniu odgrywają owoce i warzywa, które są źródłem naturalnych witamin i dostarczają organizmowi niezbędnych i niezastąpionych składników odżywczych. Zajęcia odbyły się pod kierunkiem Małgorzaty Mielczarek, Anny Frątczak, Dagmary Dróżdż, Magdaleny Mielczarek i Eweliny Pieszak.

Dzień 26 kwietnia pod hasłem „Ekologicznie i zdrowo na sportowo” rozpoczął się spotkaniem z dietetykiem.

Anna Durkiewicz zaprezentowała produkty jakie należy wybierać robiąc zakupy oraz opowiedziała jak czytać etykiety. Następnie uczniowie udali się pieszo i na rowerach do pobliskiego lasu. Tam każdy mógł sprawdzić swoich sił na urządzeniach plenerowej siłowni, takich jak: wahadło, wioślarz, orbitrek. Po krótkiej rozgrzewce wszyscy ochoczo wzięli udział w zabawach na torze przeszkód. Wśród konkurencji był m.in.:  rzut ringo i woreczkami do celu, slalom hulajnogą, skok przez przeszkodę, przeciąganie liny, toczenie piłki, strącanie kręgli za pomocą kuli. Był to pełen atrakcji dzień, spędzony aktywnie na świeżym powietrzu. Organizatorkami zajęć były: Izabella Frątczak, Izabela Walczak, Aneta Kubiak i Katarzyna Czerniak.

W dniu 27 kwietnia odbył się apel podsumowujący obchody Tygodnia Promocji Zdrowia.

W czasie apelu koordynatorki ds. promocji zdrowia przedstawiły prezentację multimedialną i omówiły działania zrealizowane w czasie całego tygodnia. Uczniowie wszystkich klas otrzymali zdrowe soki i przekąski oraz gry dydaktyczne o charakterze ekologicznym.

Koordynatorami Tygodnia Promocji Zdrowia była Iwona Andrzejak i Agnieszka Idzikowska.

Organizacja Tygodnia Promocji Zdrowia możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Turku, za co serdecznie dziękujemy.

materiał nadesłany

Tagi: ,

Prosimy oceń artykuł


Kalendarz wydarzeń

« Wrzesień 2018 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
pt 21

Kino TUR. Iniemamocni 2

21 września - 24 września
pt 21

Kino TUR. Zakonnica

21 września - 24 września
pt 21
sob 22

Tuliszków. Rajd Rowerowy Zawrót Głowy

22 września godz. 09:30 - 12:00
sob 22
sob 22

Gm. Turek. I Rodzinny Rajd Rowerowy

22 września godz. 11:00 - 18:00

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.