Zwolnienia w kopalni. Interpelacja posłów Lewicy

Turek. Konferencja prasowa SLD

Z inicjatywy posła Tadeusza Tomaszewskiego czwórka parlamentarzystów Lewicy złożyła interpelację do premiera w sprawie zapowiadanych zwolnień w kopalniach Adamów i Konin. Pod interpelacją oprócz inicjatora podpisali się ponadto: Wiesław Szczepański, Karolina Pawliczak, Katarzyna Kretkowska.

Szanowny Panie Premierze,
z komunikatów medialnych wynika, że Zarząd PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów SA („PAK KWB Adamów SA”) oraz Zarząd PAK Górnictwo Sp. z o.o. – spółki zależne od Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A. podjęły uchwały o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych i rozpoczęciu procedury konsultacji w sprawie zwolnień grupowych. Zwolnienia mają objąć do 237 pracowników.

Zapowiadana przez właściciela likwidacja zakładu górniczego spowoduje, że w pierwszym etapie wdrażanego procesu zwolnień grupowych ponad dwieście osób zostanie „wypchniętych” z rynku pracy. Pracodawca — właściciel nie ma nic więcej do zaoferowania zwalnianym pracownikom i po za kodeksowymi zapisami nie przewiduje żadnych innych środków zaradczych dotyczących np. rekompensat czy programów pomocowych. Po prostu z dnia na dzień zamierza się pozbawić pracowników kopalń środków do życia — a to będzie miało przełożenie na obniżenie poziomu życia rodzin górniczych i w konsekwencji zapaść, społeczną, kulturową czy ekonomiczną całego regionu. Zostawiono ich niestety zdanych na samych ‘sobie. Górników wraz z rodzinami wysyła się do poszukiwaniu chleba na śmietnikach!

W trosce o miejsca pracy organizacje związkowe działające w ZE PAK wystosowały list otwarty do Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, w którym wyrażają narastające zaniepokojenie wśród pracowników kopalń ale również wiążące się z bezpieczeństwem energetycznym kraju.

Zgodnie z Konstytucją RP o równym traktowaniu oczekują:
  • natychmiastowego programu osłon socjalnych dla zwalnianych pracowników w sektorze górnictwa zagłębia konińsko — turkowskiego, takiego jaki został stworzony dla węgla kamiennego dla Śląska (Program Śląsk 2.0),
  • zastosowania systemów osłonowych takich jak urlopy górnicze, emerytury pomostowe, zasiłki socjalne, jednorazowe odprawy, udzielanie pożyczek na preferencyjnych warunkach w celu podjęcia działalności gospodarczej,
  • wprowadzenia preferencyjnych zasad zatrudnienia pracowników zagrożonych likwidacją sektora paliwowo- energetycznego przez podmioty gospodarcze funkcjonujące na terenie ościennych powiatów przy zastosowaniu wprowadzenia ulg podatkowych, wprowadzenia preferencyjnych kredytów i pożyczek, ect. dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy.

Domagają się sprawiedliwego raz zgodnego z Konstytucją RP traktowania górnictwa węgla brunatnego na zasadach tożsamych dla branży węgla kamiennego.

W związku z katastrofalną sytuacją pracowników w zagłębiu konińsko-turkowskim, wnosimy o pilne zajęcie tą sprawą przez Rząd RP i udzielenie pomocy adekwatnej do różnych instrumentów wsparcia stosowanych dla węgla kamiennego i Śląska oraz odpowiedzi na pytania:

  1. Jakie działania osłonowe podejmie Rząd RP wobec zapowiedzi zwolnień grupowych w ZE PAK?
  2. Jakie wsparcie ze strony Rządu przewiduje się dla samorządów Wielkopolski Wschodniej, które będą przeciwdziałały negatywnym skutkom społecznym zwolnień grupowych w zagłębiu konińsko-turkowskim?

Z poważaniem
Tadeusz Tomaszewski,
Karolina Pawliczak,
Katarzyna Kretkowska.
Wiesław Szczepańśki


Tagi: , ,

« Listopad 2020 » loading...
P W Ś C P S N
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
śr 25

Turek. Wystawa “Turek wczoraj i dziś – część 2″

1 października godz. 00:00 - 31 grudnia godz. 00:00
pt 27

Kino TUR. Saint Maud

27 listopada - 30 listopada

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.