Adam Szejnfeld: Wyspa wolności

Adam Szejnfeld proponuje tzw. domniemania proobywatelskie

„Znaleźliśmy się w sytuacji, w której scena polityczna naszego kraju przypomina okres sprzed 1989 r.” (…) „Obecny system rządzenia krajem umacnia władzę centralistyczną, unicestwiając procesy demokracji (…) W zbliżających się wyborach mamy szansę przeszkodzić w odradzaniu się neokomunistycznej Polski…”.
Bronisław Komorowski
Adam Szejnfeld

Tak wraz z Bronkiem Komorowskim, późniejszym Marszałkiem Sejmu i Prezydentem RP, ćwierć wieku temu pisaliśmy we wspólnej odezwie przedwyborczej do obywateli. Upłynęły lata, minęło pokolenie, a problem i zagrożenie są… te same. Tak, nic nie jest ludziom dane raz na zawsze. A już na pewno… wolność!

****

W każdym przypadku państwa autorytarnego wolność jest przywilejem tylko i wyłącznie wybrańców. Ludzi popierających ekipę rządzącą krajem. Stan ten nazwać można przywilejem, gdyż jest on reglamentowany, przyznawany, warunkowany, kontrolowany i oceniany… Jest odnawiany albo wygasa. Kończy się. W zasadzie wtedy niestety ze złym skutkiem dla tych, których dotyczył. W państwie autorytatywnym należałoby więc używać tego pojęcia raczej w cudzysłowie. Tak było i jest w każdym niedemokratycznym kraju, bez względu na jego historię, kulturę, religię czy położenie geograficzne. Jest to bowiem wypracowany i sprawdzony przez wieki system sprawowania władzy nad ludźmi. Tak wyglądało to również w Polsce. Kiedyś za PRL-u, a teraz zaczyna wyglądać za PiS.

Ludzie przywiązani do wolności i owszem, krytykują stan jej ograniczenia w państwach rządzonych autorytarnie, ale jednocześnie na ogół cieszą się, że i tak nie muszą żyć w krajach rządzonych przez dyktaturę. To bardzo groźne, gdyż zapominają, że granica pomiędzy jednym a drugim ustrojem jest cienka, a władza bardzo łatwo potrafi ją przekroczyć. Nawet wtedy, kiedy tego nie planuje, lecz z jakiegoś powodu uznaje, że nie ma innego wyjścia.

Od władzy autorytarnej do dyktatury tylko jeden krok

Paradoksalnie, zagrożenie przejścia ze stanu rządów autorytarnych w dyktatorskie jest tym bardziej prawdopodobne, im bardziej niezależnie od władzy organizuje się społeczeństwo obywatelskie, nie mówiąc już o sytuacji, w której takie społeczeństwo zbiorowo, a cóż dopiero siłowo, występuje przeciwko władzy.

Tego w Polsce jeszcze nie mamy, czyli organizującego się przeciwko autorytarnej władzy społeczeństwa w sposób powszechny i totalny. Do tej pory były i są jedynie jednostkowe sytuacje, protesty, manifestacje, strajki… Były one organizowane między innymi przez KOD, Obywateli RP, czy choćby przez kobiety w słynnym już Czarnym Proteście.

Dlatego w Polsce nie mamy dyktatury. No oczywiście także i dlatego, że władza jeszcze nie zdążyła poczuć swojej siły, albo odwrotnie, jeszcze nie poczuła siły obywateli i nie przestraszyła się jej. Nie przestraszyła się wystarczająco. Również i dlatego, że nie jest to takie łatwe, ze względu na nasze członkostwo w Unii Europejskiej, której prawo oraz instytucje, oraz nasze finansowe zobowiązania, są mimo wszystko silnym gwarantem, choćby tymczasowego bezpieczeństwa w ograniczeniu przez PiS demokracji i praworządności. Ale wszystko to jest do czasu.

Pamiętać bowiem należy, iż od autorytaryzmu do dyktatury jest tylko krok, a samo przekształcenie może wywołać nawet przypadkowa sytuacja społeczna. Iskra. Zryw. Protest. Atak. Przekroczenie masy krytycznej społecznego niezadowolenia i groźba utraty sterowności autorytarnej władzy nad „własnym” państwem. Tak, czy siak, ludzie w Polsce zapomnieli czym jest prawdziwa wolność i mamią się, iż to co posiadają, za wolność można uznać. Nie wiedzą, nie mają doświadczenia, nie pamiętają, że… Nie można.

To, czym dysponujemy dzisiaj w Polsce nie jest wolnością, jednak po następnych wyborach parlamentarnych nawet i to może stać się fikcją! Zapowiedzią tego zagrożenia jest hasło: „Polska wyspą wolności”. Łamiący bowiem demokrację i zasady praworządności zawsze ze swojego kraju robili wyspę. Zamkniętą wyspę. Wyspę odciętą od wolnego świata. Wyspę – obóz.

Adam Szejnfeld
Poseł do Parlamentu Europejskiego

  • www.szejnfeld.pl
  • www.kobiecastronazycia.pl
  • www.facebook.com/PoselSzejnfeld/
  • www.twitter.com/szejnfeld
  • www.instagram.com/szejnfeld/
  • www.youtube.com/user/AdamSzejnfeld

Tagi: , ,

« Sierpień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
pon 03

Tuliszków. Wakacje z Judo

1 sierpnia godz. 16:00 - 31 sierpnia godz. 16:00
pon 03

Tuliszków. Wakacje z Judo

3 sierpnia godz. 16:00 - 2 września godz. 16:00
wt 04

Tuliszków. Wakacje z Judo

4 sierpnia godz. 16:00 - 3 września godz. 16:00
wt 04

Turek. Wakacyjna Akademia Karate

4 sierpnia godz. 17:30
śr 05

Tuliszków. Wakacje z Judo

5 sierpnia godz. 16:00 - 4 września godz. 16:00
czw 06

Tuliszków. Wakacje z Judo

6 sierpnia godz. 16:00 - 5 września godz. 16:00
czw 06

Turek. Wakacyjna Akademia Karate

6 sierpnia godz. 17:30

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.