Avon kontra rak. Nowotwór to nie wyrok

Avon kontra rak. Nowotwór to nie wyrok

Nowotworów jest dużo a będzie więcej. Nie jest to kwestia, z którą możemy wiele zrobić. Wynika to z faktu że żyjemy dłużej. Dlatego ważne jest szerzenie świadomości na temat profilaktyki nowotworu. O profilaktyce onkologicznej głównie dla kobiet, czym jest czujność onkologiczna i jak ją prowadzić każdego dnia mówił we wtorek epidemiolog Piotr Wojtyś z Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu . W Miejskiej Bibliotece Publicznej pojawił się na zaproszenie AVON.

Wśród kobiet najczęstszym z nowotworów w skali świata przoduje rak piersi. W 2018 roku odnotowano ponad 2 mln zachorowań i 600 tys. zgonów. W Wielkopolsce było to 2 tys. zachorowań i prawie 600 zgonów. Kolejne niechlubne miejsca zajmują nowotwory szyjki macicy oraz jelita grubego. Polska w przypadku raka szyjki macicy w skali świata plasuje się na 4 miejscu, województwo wielkopolskie zajmuje 7-8 miejsce. Jednym z celów WHO jest aby do roku 2030 zachorowalność na ten nowotwór zeszła do poziomu, w którym nie będzie on problemem opieki zdrowotnej. Jak informował epidemiolog Piotr Wojtyś niestety wraz z rozwojem społecznym ryzyko zachorowań będzie się zwiększało. Dlatego też ogromne znaczenie będzie miała tu profilaktyka i czujność onkologiczna.

AVON kontra rak. Nowotwór to nie wyrok

W profilaktyce raka ważne jest zniwelowanie wpływów czynników ryzyka. Wśród, których wymienia się właściwy tryb życia, a w nim aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, ograniczenie alkoholu i rzucenie palenia. Pomoże to uniknąć chorób nowotworowych. Kolejnym jest rozpoznanie wczesne nowotworu lub stanu przednowotworowego. Tu koniecznie należy korzystać z badań i działań profilaktycznych, jak mammografia, cytologia, czy szczepienia HPV. Wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na jego wyleczenie.

W Polsce kampania AVON Kontra Rak Piersi prowadzona jest od 1998 roku. Celem akcji jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki raka piersi oraz uświadamianie kobietom, że wcześnie wykryta choroba jest wyleczalna. Działania mają przypominać, że nowotwór piersi nie jest wyrokiem, a jedynym i najskuteczniejszym sposobem na wczesne wykrycie i efektywne zapobieganie rozwojowi choroby jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych.


Tagi: ,

« Lipiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.