Barbórka 2019. Adamów zyska na problemach Ościsłowa?

Barbórka 2019 na pół gwizdka, coraz skromniej, ale tradycja została podtrzymana. Turkowska brać górnicza świętowała Barbórkę. Dzień Górnika rozpoczął się od mszy św. w intencji górników i ich rodzin. Podczas gali w Klubie Barbórka padły słowa o złożeniu wniosku o przedłużenie koncesji dla Adamowa do roku 2023.

Era węgla powoli odchodzi do historii. Coraz częściej mówi się o przechodzeniu na stronę zielonej energii, o sprawiedliwej transformacji energetycznej. Dlatego każdego roku 4 grudnia brać górnicza nasłuchuje czy barbórka będzie także w roku przyszłym. Koncesja na odkrywkę Adamów kończy się w maju 2020 roku. Podczas tegorocznej gali “Barbórka 2019” padły jednak słowa, które przedłużyły nadzieję dla turkowskich górników.

Prezes KWB Adamów Paweł Markowski poinformował, że złożył wnioski o wydłużenie koncesji do końca 2023 roku. Zapowiedział także utrzymanie obecnych miejsc pracy do tego okresu.

W ten oto sposób na problemach z uzyskaniem koncesji na odkrywkę Ościsłowo mogą zyskać turkowscy górnicy. Oczywiście jeżeli takową koncesję ZE PAK otrzyma.

Adam Patla szukał ropy czy węgla?

Na uroczystości barbórkowe w Turku stawili się m.in. prezes ZE PAK Henryk Sobierajski oraz posłowie Ryszard Bartosik i Tomasz Nowak, a także miejscowi samorządowcy. W swoich przemówieniach odnosili się do historii, do rocznicy 60-lecia istnienia kopalni Adamów. Tomasz Nowak wspomniał także o wyzwaniach przyszłości, o konieczności inwestowania w zielona energię. Wspomniał także o tworzonym przez Komisję Europejską funduszu sprawiedliwej transformacji energetycznej. O inwestycjach w zieloną energię poinformował prezes Sobierajski. ZE PAK planuje wyprodukować ok. 800 MW z farm fotowoltaicznych i farm wiatrowych.

Prezesi Sobierajski i Markowski różnili się w jednej historycznej sprawie. Adam Patla, od którego imienia wzięła nazwę kopalnia, przyjechał w nasze strony szukając węgla czy ropy? Według prezesa kopalni inż. Patla przyjechał za ropą, ale inne zdanie ma prezes ZE PAK. Henryk Sobierajski jest przekonany, że Adam Patla przyjechał do Turku w poszukiwaniu węgla. Wspomniał też o akowskiej przeszłości założyciela turkowskiej kopalni.

Tradycyjne już podczas Barbórki odznaczeni zostali adamowscy górnicy. O tym jednak można przeczytać w artykule Tradycji stała się zadość. Barbórka z odznaczeniami, kordzikami i szpadami.


Tagi: , , ,

« Wrzesień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.