Będzie drugie życie elektrowni Adamów? Błękitne paliwo zamiast czarnego?

Elektrownia Adamów

W maju ubiegłego roku Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin poinformował o zamiarze dostosowania wyłączonych obecnie z eksploatacji bloków węglowych w elektrowni Adamów do produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem paliwa gazowego. Na sesji Rady Miejskiej w Turku, 19 czerwca dokonano zmian w Wieloletniej Prognozy Finansowej. O jeden z zapisów, który się w niej znalazł postanowił dopytać radny Grzegorz Wojtczak. 

Przypomnijmy w ubiegłorocznym komunikacie informowano, że realizacja inwestycji uwarunkowana będzie uzyskaniem szeregu decyzji administracyjnych i zgód o charakterze formalno-prawnym oraz zgody rady nadzorczej.

Zakres niezbędnych prac koniecznych do wykonania zawiera się w czterech obszarach:
1) uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych,
2) wykonanie przyłącza gazowego,
3) dostosowanie kotłów właściwych do spalania gazu ziemnego zamiast węgla brunatnego,
4) prace remontowe i pomiarowe.

Czytaj również artykuł: Elektrownia Adamów reaktywacja? Gaz zamiast węgla?

Szacowano wówczas, że przedsięwzięcie pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych i ma zostać zrealizowane do końca I kwartału 2019 roku. Dziś już wiadomo, że ten termin ulegnie wydłużeniu. W lutym tego roku wpłynął wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na przebudowie istniejącej jednotorowej napowietrznej linii elektroenergetycznej WN 110 kV relacji Elektrownia Adamów – GPZ Turek Zdrojki dł.~ 4,3 km.

Kominy nie znikną z krajobrazu Turku?

W WPF, która została przedstawiona do zatwierdzenia radnym znalazł się zapis -… z informacji jakie uzyskuje gmina wynika, że rozważa się, że istnieje możliwość wznowienia pracy elektrowni po przeprowadzeniu prac modernizacyjnych. O to jakie gmina posiada informacje o wznowieniu pracy elektrowni pytał radny Wojtczak. Wyjaśnienia udzielił burmistrz Romuald Antosik

 – informacje posiadamy takie, jakie wynikają z dokumentu, który mamy. A mianowicie, że ZE PAK wystąpił do nas o decyzję środowiskową ponieważ chce wznowić funkcjonowanie elektrowni szczytowej i chce produkować prąd z gazu. Na tej podstawie informacja ta została ujęta.

Radny postanowił dopytań kiedy ewentualnie miałoby to nastąpić? Także i tutaj głos zabrał włodarz miasta –Najważniejszą informacją, jaką umieściliśmy w WPF to jest to, że elektrownia nie będzie wyburzona i podatek będzie wpływał do budżetu miasta. Natomiast kiedy będzie uruchomiona, czy będzie uruchomiona to jest decyzja należąca do właściciela. Natomiast na dzisiaj wystąpił o decyzję środowiskową ponieważ  twierdzi, że może wznowić funkcjonowanie elektrowni. 


Tagi: , , ,

« Kwiecień 2021 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.