Bezpieczny senior. Debata społeczna w kinie TUR

Turek. Debata społeczna

Mechanizmy działania sprawców wyłudzających pieniądze metodą na tzw. “legendę” były tematem wtorkowej debaty społecznej organizowanej przez KPP w Turku. Przedsięwzięcie funkcjonariuszy policji skierowane było tym razem przede wszystkim do najstarszej grupy mieszkańców powiatu. Ponadto przypomniano o możliwości korzystania z aplikacji: „Moja Komenda” czy „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

Oszuści są coraz bardziej kreatywni. Naciągają na wnuczka, policjanta, pracownika socjalnego, funkcjonariuszy CBA, CBŚ, żołnierza, a nawet na ZUS. W skali kraju tego typu przestępstw “na legendę” jest wiele, także powiat turecki nie jest od nich wolny.

Chcielibyśmy porozmawiać o pewnej grupie przestępstw, które w ostatnim czasie nabrały rozpędu. Coraz większa liczba przestępstw popełnianych jest na szkodę osób starszych. Przestępstw, które tak bardzo mocno bulwersują, bo niejednokrotnie osoby starsze okradane są z dorobku całego życia – informował mł.insp. Michał Grzelak.

Pierwsze przypadki przestępstw “na legendę” odnotowano w 2003 roku

Do roku 2018 w ten sposób złodzieje pozbawili oszczędności osób na kwotę 250 mln zł. W minionym roku doszło do 40 tys. oszustw, których ofiarami byli seniorzy. Podczas debaty “Bezpieczny senior” o metodach działania sprawców mówił nad. Roman Frątczak naczelnik Wydziału Kryminalnego KPP w Turku.

Analizując lata 2015 – 2019 możemy stwierdzać, że co roku wszczynane są po dwie sprawy oszustw na tzw. “legendę”, z tym że do roku 2017 mieliśmy szereg usiłowań tego typu przestępstw. Działania podejmowane przez funkcjonariuszy komendy w Turku z różnymi instytucjami oraz organizacjami pozwoliły na zmniejszenie ilości spraw. Niestety rok bieżący to kolejny wysyp tego rodzaju zdarzeń. Nie mamy usiłowań, mamy już stricte same czyny przestępcze, oszustwa dokonane na szkodę osób starszych.

W roku 2019 nastąpił znaczny wzrost utraconego mienia. Kwota sięga przeszło 200 tys zł. Ubiegłe lata to około 20-30 tys. zł, sam rok 2018 to – 6 tys. zł.  Jednakże są też optymistyczne informacje. Do wielu przypadków przestępstw nie dochodzi, a to z uwagi na coraz to większą świadomość społeczną. Jest ona wynikiem m.in. szeroko rozumianej akcji informacyjnej prowadzonej przez policję.

W debacie udział wzięli również przedstawiciele Santander Bank Polska SA. Dorota Marciniak, dyrektor oddziału w Turku, przybliżyła sprawy bezpiecznego bankowania i tego o co sami klienci mogą zadbać, aby ich konta i oszczędności były bezpieczne.

Uczestnicy spotkania “Bezpieczny senior” z kolei dopytywali się m.in., jak szybko blokowane są karty płatnicze szczególnie podczas dni wolnych, czy też policja zajmuje się osobami podszywającymi się pod pracowników KRUS, którzy wymagają opłat za rzekome naruszenia.


Tagi: , , ,

« Maj 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.