Brudzew i Przykona na drodze do neutralności węglowej

Po koniec lutego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odbyło się spotkanie projektu C-Track 50 – Umieszczenie regionów na drodze do neutralności węglowej w 2050 realizowanego w ramach programu HORYZONT 2020, największego w historii UE programu w zakresie badań naukowych i innowacji.

Głównym celem projektu C-Track 50 jest wspieranie władz różnych szczebli w celu zrewidowania polityki energetycznej i osiągnięciu neutralności węglowej do roku 2050. Projekt skupia się głównie na poziomie lokalnym i regionalnym. Wymienione poziomy mają najlepsze rozeznanie w możliwościach rozwoju i finansowania planów na rzecz rozwoju zrównoważonej energii oraz działań na rzecz zmian klimatu. Ponadto projekt stwarza możliwość wymiany doświadczeń i współpracy międzynarodowej pomiędzy uczestnikami projektu.

Brudzew i Przykona na drodze do neutralności węglowej

W spotkaniu udział wzięli włodarze i przedstawiciele z 10 pilotażowych gmin z terenu województwa wielkopolskiego: Brudzew (sekretarz Tomasz Józefowicz), Buk (Burmistrz Paweł Adam), Mycielin (Wójt Rafał Szelągowski), Powidz (Wójt Jakub Gwit), Rawicz (Wiceburmistrz Paweł Szybaj), Trzcianka (Burmistrz Krzysztof Jaworski), Szydłowo (Wójt Tobiasz Wiesiołek), Grabów nad Prosną (Burmistrz Maksymilian Ptak), Kępno (Wiceburmistrz Artur Kosakiewicz) i Przykona (Wójt Mirosław Broniszewski), które współpracują z Województwem Wielkopolskim w ramach ww. projektu. Zarząd Województwa Wielkopolskiego reprezentował Pan Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Projekt C-Track 50 pomaga samorządom zaktualizować ich gminne Plany Gospodarki Niskoemisyjnej, dodając jednocześnie działania adaptacyjne do zmian klimatu i nowe przedsięwzięcia inwestycyjne, na kolejne lata, w zakresie efektywności energetycznej i/lub odnawialnych źródeł energii. Przedstawiane też są gminom różne warianty finansowania tych przedsięwzięć, a także dodatkowo w odniesieniu do gminnych budynków oświatowych w zakresie wymiany oświetlenia na bardziej energooszczędne. Nakłady poniesione na inwestycje poprawiające wykorzystanie energii przyniosą wymierne efekty w perspektywie długoterminowej – mówi Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

W trakcie spotkania miało miejsce przekazanie ww. gminom dokumentów opracowanych w ramach projektu C-Track 50. Dokumentacja ta stanowi załączniki potrzebne do wnioskowania o dofinansowanie wybranych inwestycji w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej z programów współfinansowanych ze środków unijnych i krajowych (np. WRPO, POIG, POIiŚ) dla przedsięwzięć wskazanych w gminnych Planach Gospodarki Niskoemisyjnej. Na przekazaną dokumentację łącznie składało się: sześć audytów energetycznych budynków, jeden program funkcjonalno-użytkowy związany z budową farmy fotowoltaicznej oraz cztery wzorcowe projekty mikroinstalacji fotowoltaicznych montowanych na dachu bądź na gruncie.

źródło: Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Wsi/UMWW


Tagi: , , ,

« Lipiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.