Brudzew nadal chce zostać miastem. Wydłużono termin konsultacji

pomnik św. Wojciecha z Brudzewa; w prawym dolnym rogu pieczęć miejska Brudzewa z 1620 roku

Brudzew nie rezygnuje z aspiracji do odzyskania praw miejskich. Przedłużono właśnie termin konsultacji społecznych do końca 2024 roku.

W 1458 r. Brudzew uzyskał lokację miejską. Przez ponad 400 lat był miastem. Prawa miejskie utracił w roku 1870 po reformie administracyjnej przeprowadzonej w Rosji.

W XIV wieku pojawił się nowy szlak handlowy, idący z Kalisza do nowo powstałego ośrodka miejskiego w Kole. Szlak ten przechodził bezpośrednio przez Brudzew. Położenie na nim stało się istotną przesłanką do przekształcenia się miejscowości w osadę targową, a następnie do wytworzenia się ośrodka prostomiejskiego. Zadecydowało ono również o układzie przestrzennym osady, a później miasta, którego środkiem stał się wydłużony rynek na osi północ-południe, zgodnie z przebiegiem szlaku handlowego.
– Wikipedia

Towarzystwo Przyjaciół Brudzewa oraz wójt Krasowski chcieliby przywrócenia miejscowości prestiżu. Dlatego w marcu ubiegłego roku wójt wydał zarządzenie o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w sprawie wniosku o nadanie Brudzewowi statusu miasta.

Pod koniec grudnia wójt zmienił zarządzenie poprzez
wydłużenie konsultacji do końca grudnia 2024 r.

pomnik św. Wojciecha z Brudzewa; w prawym dolnym rogu pieczęć miejska Brudzewa z 1620 roku

Tagi:

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.