Brudzew. Nie dogodzisz każdemu, dysputa nad ulicą Ogrodową

Brudzew. Skrzyżowanie ulic Szkolna, Ogrodowa Turkowska

Od kilku już lat mieszkańcy Brudzewa zgłaszają uwagi, iż skrzyżowanie przy urzędzie gminy jest niebezpieczne. W ulicę Ogrodową można obecnie wjechać zarówno od strony ulicy Szkolnej, jak i Turkowskiej. Nie wiadomo kto ma pierwszeństwo i co jakiś czas drobne stłuczki się zdarzają. Urzędnicy postanowili problem rozwiązać, jednak nie wszystkim mieszkańcom jedno z zaproponowanych rozwiązań spodobało się. Przybyli na czwartkową sesję Rady Gminy Brudzew, żeby dać temu wyraz. 

Rozwiązanie skrzyżowań należy do zarządcy drogi wyższej kategorii, w tym przypadku powiatu tureckiego. Jedna z pierwszych koncepcji zakładała wjazd w ulicę Ogrodową tylko od ulicy Szkolnej. Byłaby to ulica wciąż dwukierunkowa, natomiast już bez możliwości skrętu w nią z ulicy Turkowskiej. I za takim rozwiązaniem są mieszkańcy – żeby nie było takiego zagrożenia, jak teraz jest. Ktoś skręca z ulicy Turkowskiej, a Szkolną mamy z pierwszeństwem. To jest niebezpieczne – mówił sołtys Brudzewa.

Różne koncepcje na temat ul. Ogrodowej

Jednak jak zauważył Zbigniew Synenko po trzech tygodniach pojawiła się kolejna koncepcja. Mianowicie, że ul. Ogrodowa byłaby ulicą dwukierunkową, ale z wjazdem tylko z jednej strony – od strony rynku. Jak się okazuje za takim rozstrzygnięciem jest wójt Cezary Krasowski. Ta wersja zakładałby podobne rozwiązanie ruchu na skrzyżowaniu, jak na ulicy Nowej w Turku.

Ze względów bezpieczeństwa to rozwiązanie, gdzie jest zakaz wjazdu z jednej strony jest bezpieczniejsze. Natomiast zdaję sobie sprawę, że jest to utrudnienie dla mieszkańców ulicy Ogrodowej – argumentował włodarz.

Skąd ten nowy pomysł? Otóż przy pierwszym pomyśle pojawiły się wątpliwości. Jak wyjaśniono, oznakowanie byłoby tylko poziome i jakakolwiek warstwa śniegu spowodowałaby, że przyjezdni mogliby nie wiedzieć, iż w ul. Ogrodową nie można wjechać. Od ul. Turkowskiej nie byłoby bowiem znaku zakazu. Mogłoby to zwiększyć ryzyko wystąpienia wypadków.

Pomysł popierany przez wójta miał być skonsultowany z mieszkańcami. Podjąć miał się tego radny Marek Oblizajek. Nie zdążył. Zainteresowani sami pofatygowali się na sesję, aby wyrazić swoje niezadowolenie. Nie tylko co do pomysłu wójta, ale i sposobu w jakim o tym się dowiedzieli, tzn. przez przypadek.

Nie dogodzisz każdemu

Na ręce wójta trafiła petycja w tej sprawie z podpisami 90% mieszkańców ulicy Ogrodowej – Nikt nas nie poinformował. Nie wiemy skąd ten pomysł się wziął – podkreślił jeden z mieszkańców ulicy. Koncepcja jest, co prawda bezpieczna, ale musieliby nadkładać drogi, żeby dostać się do swoich domów od strony rynku. Nie każdy też mógłby od tej strony do domostwa wjechać. Z drugiej strony przychylając się do prośby mieszkańców i wjazdu tylko od strony ul. Szkolnej problem będzie miał właściciel firmy transportowej, bowiem tylko od Turkowskiej jest wstanie wjechać na swoją posesję. Dlatego też sugerowano aby wyłączyć tą jedną z tego zakazu. Jeśli jest podstawa prawna, to można to zrobić – zgodził się wójt.

Podsumowując, wójt nie widzi problemu, aby spełnić postulaty mieszkańców Ogrodowej i pozostać przy pierwszej wersji. – Może ktoś łamać przepisy wjeżdżając od ulicy Turkowskiej w Ogrodową, ale od tego jest policja, jest kamera, która będzie śledziła łamanie przepisów. 

W tej sprawie wypowiedział się również obecny na sesji wicestarosta – Jeżeli jest taka wola mieszańców, to żeby urząd gminy przysłał decyzję wycofującą swoją uwagę. Naniesione zostaną poprawki i ruch zostanie usprawniony – zaznaczył.

Wyjściem z tej całej sytuacji byłoby rondo. Podobne do tego, które powstało we Władysławowie. W tym zgadzają się zarówno mieszkańcy, jak i wójt. Niestety, jak każda inwestycja taka jak rondo kosztuje. Zwrócono uwagę jednak, że powiat jako zarządca skrzyżowania, pewnie zwróciłby się do gminy o dofinansowanie budowy ronda.

Będę rozmawiał ze starostą, przede wszystkim musimy znać szacunkowy koszt. Jeżeli oszacujemy wstępnie, że to będzie kosztować 500 tys. zł, milion, czy półtora miliona to należy sobie ten pomysł odłożyć na późniejszy czas i realizować to rozwiązanie, które jest- mówił Cezary Krasowski.


Tagi: , , , ,

« Styczeń 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.