Brudzew. Odkrywają kosmos i budują roboty marsjańskie

Brudzew. Kółko astronomiczne

Rozgwieżdżone niebo, podróże kosmiczne, odkrywanie nowych planet, czy też budowa robotów marsjańskich – to tylko niektóre zagadnienia jakie poruszane są na kółku astronomicznym działającym przy GOK Wozownia w Kolnicy (gm. Brudzew). Tam kilkoro młodych zapaleńców prowadzonych przez Hannę Smolińską idzie w ślady Wojciecha z Brudzewa. Odkrywają kosmos.

O wybitnym naukowcu profesorze Wojciechu z Brudzewa, który wykładał na Akademii Krakowskiej astronomię, matematykę oraz filozofię głośno jest w powiecie tureckim, a już na pewno powinno być w tejże gminie. Wśród jego uczniów był m.in. Mikołaj Kopernik. Nie powinien zatem dziwić fakt, że przy gminnym ośrodku kultury powstało kółko astronomiczne, w którym swoje pasje realizują młodzi ludzie.

Nadmiar teorii może zniechęcić, ale była nauczycielka fizyki Hanna Smolińska znalazła na to sposób. Przekazuje wartościowe treści w atrakcyjny sposób. Jak podkreślają sami uczestnicy do kółka astronomicznego zapisali ich rodzice. Z początku grupa liczyła około 15 osób, teraz zostali najwytrwalsi, ci którzy swoją przyszłość chcą związać z kosmosem.

Pracujemy tutaj już drugi rok. Przy czym pierwszy rok był takim rokiem, gdzie zapoznawaliśmy się ogólnie z astronomią, nie tylko z układem słonecznym. Stworzyliśmy kalendarz astronomiczny na 2019 rok, w którym możemy dostrzec również wizerunki Wojciecha z Brudzewa oraz jego ucznia Mikołaja Kopernika. Współpracowaliśmy ze zrobotyzowanymi teleskopami na całym świecie, łączyliśmy się np. z teleskopem na Hawajach – mówiła opiekun kółka.

Witamy na Marsie

W roku szkolnym 2018/2019 grupa zajęła się eksploracją Marsa. Po uzyskaniu garści informacji o czerwonej planecie przystąpili do budowy robotów. Może się wydawać, że robotyka, informatyka, czy fizyka nie zawsze kojarzą się z dobrą zabawą i odkrywaniem. Nic bardziej mylnego, gdy do tego wykorzystane są specjalne klocki LEGO. Jak się okazuje, każdy z uczestników kółka prócz oczywiście teleskopu posiada już takie inteligentne klocki w domu. Zawierają one centrum sterowania (huby), silniki, czujniki odległości, czujniki przechyłu oraz inne elementy potrzebne do budowy robotów. Właśnie tego typu zestawy zostały wykorzystane na kółku astronomicznym. Dzięki nim uczestnicy kółka mogli się przekonać, jak to będzie w przyszłości gdy roboty będą wykorzystywane w bazie pobudowanej na Marsie do zmagania się z rzeczywistością czwartej planety od Słońca.

Łaziki i marsjańskie pojazdy

Młodzi odkrywcy kosmosu pracowali w trzech grupach budując pojazdy marsjańskie. Każda grupa nie tylko zbudowała robota, ale i zaprezentowała jego działanie na spotkaniu, które odbyło się w minioną środę.

Pokazano łazika odkrywce, który ma za zadane badać teren czerwonej planety. W konstrukcji został wykorzystany czujnik przechyłu. Łazika toru liniowego, który na Marsie porusza się między bazami po wyznaczonym torze. W nim zastosowano czujnik odległości. Ostatnim zaprezentowanym robotem był marsjański pojazd transportowy, który ma za zadanie przetransportować próbki gruntu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu czujnika ruchu, który steruje łazikiem tak, aby po “zobaczeniu” przez niego gruzu przeniósł go w wyznaczone miejsce. Co ciekawe robot może znaleźć zastosowanie także przy przenoszeniu innych przedmiotów jak: narzędzia, czy sprzęt naukowy.

Kółko astronomiczne przy GOK Wozownia, to świat pełen kreatywnej i aktywnej zabawy w otoczeniu najnowszych technologii.


Tagi: , , ,

« Lipiec 2019 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
pt 19

Kino TUR. Paskudy. UglyDolls

19 lipca - 22 lipca
pt 19

Kino TUR. Niedobrani

19 lipca - 22 lipca
sob 20

Dni Władysławowa

20 lipca godz. 16:00 - 23:30
nie 21

Tuliszków. Koncert Trzech Tenorów

21 lipca godz. 18:00 - 19:30
pt 26

Kino TUR. Agent Kot

26 lipca - 29 lipca
pt 26

Kino TUR. Anna

26 lipca - 29 lipca

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.