Brudzew. Radni obradowali przed wyborami

Wczoraj radni gminy Brudzew obradowali ostatni raz przed wyborami i przedostatni w tej kadencji. Poza sprawami regulaminowymi w porządku obrad znalazł się m.in. blok uchwał tzw. „porządkujących” dotychczas przyjęte oraz interpelacje i wolne wnioski.

Wśród interpelacji i zapytań były te dotyczące naprawy dróg, wyczyszczenia rzeki Teleszyny oraz wycięcia krzaków na rzece Kiełbasce. Dopytywano się także o modernizację linii przesyłowych. Radna Teresa Grzelka pytała o dowozy do szkół dzieci po likwidacji gimnazjum.

Jak wyjaśnił wójt Cezary Krasowski bezpłatne dowozy wciąż będą. Jednak odbywać się będą w ramach obwodów szkolnych. Nie będzie dowozów między obwodami. Dlaczego? Dlatego, że są zlikwidowane gimnazja- mówił. Podkreślił, że nadal jeśli ktoś będzie chciał posłać dziecko do Brudzewa z innego obwodu niż przynależy to będzie mógł to robić, ale wtedy będzie musiał dowozić je sam.

Wiceprzewodnicząca Elżbieta Maria Ficner chciała wiedzieć natomiast czy w dalszym ciągu obowiązuje ustawa, że samorząd nie może mieć nadwyżki za śmieci ani też do nich dopłacać. – Na spotkaniu z mieszkańcami w Brudzewie była poruszona sprawa tematu opłat za śmieci. Co niektórzy narzekali, że są za wysokie – informowała wiceprzewodnicząca.

Czy śmieci są za drogie? Też bym chciał żeby były tańsze. W ubiegłym roku dopłaciliśmy 15 tys. za śmieci. (…) Cały czas izba obrachunkowa zwraca uwagę, że za śmieci nie można dopłacać. Z tego co wiem to ma wejść przepis, że gminy nie będą mogły dopłacać. (…) U nas jest stawka 8 zł za segregowane śmieci, są gminy gdzie mają 9 zł za segregowane i dopłacają 300 tys. zł. Są gminy, które mają 10 zł i dopłacają 250 tys. zł Są gminy, które mają 7 zł za segregowane i dopłacają 450 tys. zł. Wejdzie przepis, że gminy nie mogą dopłacać, bo musi się system sam finansować. Jeśli jakaś gmina dopłaca 450 tys. zł to kosztem jakiejś drogi, kosztem chodnika, kosztem wodociągu. Bo tego nie zrobi tylko dopłaca do śmieci – mówił wójt.

Wśród podjętych uchwał znalazła się uchwała zmieniająca budżet na rok 2018. Zwiększone zostały dochody i wydatki o kwotę ponad 700 tys. zł. Wynikły one z przyznanych środków: w tym chociażby 100 tys. zł na wypłatę zasiłków rodzinnych, 6 tys. zł z przeznaczeniem na kościół w Galewie, ponad 5 tys. zł SP w Koźminie pozyskała na realizację swojego projektu. Z Funduszu Sprawiedliwości gmina otrzymała ponad 48 tys. zł na zakup sprzętu dla OSP. Nastąpił również zwrot VATu od inwestycji w wysokości blisko 273 tys. zł. Z tej kwoty zakupiony zostanie sprzęt do transmisji i jawnego głosowania rady – koszt 28 300 zł.  Na adaptację budynku mieszkalnego z przeznaczeniem na salkę sensoryczną w SP w Galewie gmina wyda 50 tys. zł.

W bloku podjętych uchwał zostały wprowadzone zmiany, do których organ nadzorujący miał uwagi. Przyjęto ponadto uchwałę w sprawie gminnego programu opieki nad zabytkami gminy Brudzew na lata 2018-2021. Wójt gminy, w krótkiej prezentacji przedstawił również najważniejsze dokonania tej kadencji. Rajcy otrzymali ponadto podziękowania w związku z jej zakończeniem.

Radni zbiorą się jeszcze raz w przyszłym tygodniu już po wyborach, mając wiedzę kto zasiądzie w przyszłej radzie.


Tagi: , , ,

« Październik 2019 » loading...
P W Ś C P S N
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
nie 20

Kino TUR. Playmobil. Film

18 października - 21 października
nie 20

Kino TUR. (Nie)znajomi

18 października - 21 października
pt 25

Kino TUR. Wyprawa Magellana

25 października - 28 października
pt 25

Kino TUR. Wojna o prąd

25 października - 28 października

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.