Kolej w Turku? Premier Morawiecki kopiuje ideę radnego Młynarczyka

Dariusz Młynarczyk

W maju br. podczas spotkania poświęconego potencjałom i problemom rozwojowym Wielkopolski wschodniej, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu w auli PWSZ w Koninie, radny Dariusz Młynarczyk przedstawił odważną koncepcję rozbudowy sieci kolejowej w subregionie. Wczoraj w Jasienicy Mazowieckiej Mateusz Morawiecki zapowiedział przywrócenie i/lub utworzenie linii kolejowych m.in. w dwóch wielkopolskich miastach, w tym i w Turku.

Wypowiedź Mateusza Morawieckiego pozbawiona była szczegółów. Z uwagi na toczącą się kampanię wyborczą z ostrożnością trzeba podchodzić do deklaracji premiera. Niemniej odnotować należy, iż temat kolei w Turku wszedł do debaty publicznej i to z wysokiego “C”. Na ten temat pisał poznański oddział Gazety Wyborczej.

Dariusz Młynarczyk ma prawo czuć satysfakcję, że jego pomysł, pierwotnie przyjmowany z niedowierzaniem, zyskuje wpływowych sprzymierzeńców. Wcześniej przychylnie o projekcie rozbudowy sieci kolejowej w subregionie konińskim, w tym linii kolejowej przez Turek, wypowiadał się członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Maciej Sytek. Projekt jest obecnie analizowany w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu w toku prac nad nową strategią rozwoju Wielkopolski na lata 2020-2030.

Co konkretnie zaproponował Dariusz Młynarczyk?

O spotkaniu w auli Centrum Wykładowo-Dydaktycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, które odbyło się 24 maja 2018 r. pisaliśmy na łamach Turek24 w artykule —> Czy powstanie linia kolejowa Konin – Turek – Uniejów – Łódź? Debata poświęcona potencjałom i problemom rozwojowym Wielkopolski wschodniej była pierwszą z pięciu jakie zorganizował marszałek Marek Woźniak.

Głównym przekazem w wystąpieniu Dariusza Młynarczyka była konieczność rozbudowy sieci kolejowej w subregionie Wielkopolski wschodniej. Uczynienie z Konina węzła kolejowego, który jako jedyny ośrodek subregionalny w Wielkopolsce takowym nie jest. Jedną z pierwszych linii kolejowych jakie należałoby wybudować radny zaproponował linię z Konina przez Turek i Uniejów aż do Łodzi. W jego propozycji znalazły się także linie Konin – Kalisz, a w późniejszym okresie Konin – Inowrocław oraz Konin – Gniezno. Zrealizowanie takiej wizji pozwoliłoby subregionowi Wielkopolski wschodniej dorównać do reszty województwa, które ma dobrze rozwiniętą sieć kolejową.

Poniżej slajdy, które prezentował Dariusz Młynarczyk

Czy koncepcja Młynarczyka jest realna?

Jak podkreślił zdaje sobie sprawę jak kosztowne byłyby to inwestycje. Sam koszt linii z Konina przez Turek do Uniejowa i dalej do Łodzi o długości ok. 110 km wyniesie pewnie ponad 1 mld złotych. Ciężar inwestycji musiałby na siebie wziąć rząd. Wczorajsza wypowiedź premiera Morawieckiego wskazuje, iż koncepcja Młynarczyka przebiła się na szczebel krajowy.

Województwo powinno do swoich dokumentów strategicznych oraz planistycznych wpisać rozwój sieci kolejowej w naszym subregionie. W swoim wystąpieniu w Koninie Dariusz Młynarczyk przypomniał, iż obecnie samorząd województwa prowadzi inwestycję modernizacji linii kolejowej z Poznania do Piły o długości ok. 100 km, której koszt oscyluje wokół 600 mln złotych. Linia z Konina do Łodzi przez Turek byłaby nową, stąd koszt powyżej 1 mld.

Jeżeli deklaracja Mateusza Morawieckiego rzucona została tylko na użytek kampanii wyborczej, to i tak można sobie wyobrazić, że w następnej unijnej perspektywie finansowej samorząd województwa mógłby dać radę udźwignąć inwestycję z Konina do Turku lub do granic województwa (Przykona). Można mieć także nadzieję, że w sytuacji szybkiego rozwoju Uniejowa, do którego tłumnie dojeżdżają łodzianie, samorząd łódzki byłby zainteresowany pociągnięciem linii do tego uzdrowiska.

W ten sposób w perspektywie 10 lat Turek mógłby doczekać się kolei, co dałoby impuls do rozwoju. Czy się tego doczekamy? Dużo zależy od aktywności, przebojowości i pozycji polityków szczebla regionalnego (radni sejmiku) oraz krajowego (posłowie). Również samorządowcy gminni, miejscy i powiatowi z konińskiego i tureckiego powinni być w tej materii aktywni i zabiegać o taką inwestycję. Jeśli nie teraz, to kiedy?


Tagi: , , , , ,

« Kwiecień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.