Turek. Burmistrz o strajku nauczycieli: mamy sytuację opanowaną, na tyle ile się da

Turek. Konferencja prasowa nt. strajku nauczycieli

Niedzielne rozmowy w sprawie postulatów nauczycieli zakończyły się fiaskiem. Porozumienie ze stroną rządzącą podpisała tylko “Solidarność”. Z kolei Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Związków Zawodowych odrzuciły propozycję rządu. Oznacza to, że dziś rozpoczął się strajk. Na zwołanej w poniedziałek konferencji prasowej Burmistrza Miasta Turku mówił – mamy sytuację opanowaną, na tyle ile da się nad nią zapanować. 

Strajk w szkołach. Przyszli tylko pojedynczy uczniowie

Chęć strajku wyraziły wszystkie szkoły podstawowe i przedszkola. Z pierwszych relacji wynika, że do szkół przychodzą jedynie pojedynczy uczniowie. Dziś rano zwizytowano 6 przedszkoli i 3 szkoły podstawowe. Dzieci, które zastały zgłoszone przez rodziców, którzy nie mogli zapewnić im w domu opieki mają zapewnioną opiekę w szkołach.

Czytaj również artykuł: Strajk nauczycieli. Turkowskie podstawówki zamknięte, protest trwa

Samorząd przygotowany do strajku… na krótki okres 

Na pierwsze dni akcji strajkowej, jak zapewnia burmistrz samorząd jest przygotowany. Jednak nie wie, jak będzie wyglądała sytuacja w późniejszym czasie. Liczy, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku, gdyż zbliża się czas egzaminów końcowych zarówno dla gimnazjów, jak i ósmych klas szkół podstawowych.

Jeżeli chodzi o gimnazjum mamy wariant awaryjny, jesteśmy przygotowani na przeprowadzenie egzaminów – mówimy o pierwszym etapie. Również na drugi etap będziemy przygotowani. Natomiast to nie rozwiązuje problemu. Samo przeprowadzenie egzaminów to jedno, później ktoś musi te prace gimnazjalne sprawdzić i tutaj podejrzewam zaczną się większe problemy niż przy samym przeprowadzeniu egzaminu – informował Romuald Antosik.

Zaznaczał, że podobny problem będą miały wszystkie samorządy. Wierzy jednak, że ten strajk zakończy się bardzo szybko z uwagi na uczniwów.

Łagodzimy działania strajku, ale nie rozwiążemy problemu

Kilkukrotnie podkreślono dziś, że samorząd jest w stanie złagodzić jedynie początkową fazę strajku, jednak nie jest w stanie rozwiązać problemu.

Jeżeli się mówi, że subwencji oświatowej powinno nam wystarczyć, to jest bzdura. To jest nieprawda. My mamy na 50% środków na funkcjonowanie oświaty. Pozostały procent musi dołożyć miasto, czyli podatnicy – zaznaczył włodarz.

Jak zapewnia rozumie nauczycieli, bo walczą nie tylko wynagrodzenie, ale również o czym się zapomina o podprawę programową. W tym całym natłoku informacyjnym przebija się tylko jedna kwestia, że nauczyciele chcą zarabiać więcej. To prawda, ale też chcą unormowania sytuacji w systemie oświaty – zwrócił uwagę włodarz Turku.

Wolontariusze gotowi do pomocy

O trzech tygodni miasto rozmawia ze swoimi jednostkami samorządowymi, tj. instytucjami kultury, MOPS w Turku, Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych w Turku. Uruchomione zostały telefony, pod którymi rodzice mogą uzyskać informację. Przygotowana jest baza wolontariuszy, którzy gotowi są udzielić pomocy i wsparcia.

Do przedszkoli zadeklarowało 42 rodziców przyprowadzenie dzieci. Dzisiaj to wygląda troszeczkę inaczej. Dzieci jest mniej, są to grupy ośmioosobowe. Są przedszkola, gdzie jest jedno czy dwójka dzieci. Do każdego przedszkola oprócz dyrektora i wicedyrektora jest też przypisana grupa wolontariuszy – informowała Aleksandra Purcel-Kowalska, kierownik Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Turku dziękując im za wsparcie w tym trudnym okresie. 

Łącznie w turkowskich przedszkolach przystąpienie do strajku zadeklarowało 95,97% osób. W czerech placówkach, tj. przedszkolach nr 3, 4, 5 i 8 było to 100%. W przedszkolu nr 6 – 97%, a nr 7 – 78,78%.

Miasto Turek gotowe jest wypłacić strajkującym nauczycielom wynagrodzenie

Nauczyciele w czasie protestu nie podejmują pracy. Przestają opiekować się dziećmi, nie prowadzą lekcji czy też nie wypełniają dokumentacji, tj. jak chociażby elektroniczny dziennik Librus. Czy powinni zatem otrzymać wypłatę?

Jeśli będzie możliwość prawna żeby zapłacić to zapłacimy nauczycielom. Natomiast jeżeli nie będzie takiej możliwości nie wypłacimy wynagrodzenia za czas kiedy nie wykonują obowiązków – poinformował burmistrz.

Zarówno Aleksandra Purcel-Kowalska, Romuald Antosik, jak i Jerzy Kurzawa zgodnie podkreślali, że to nie samorząd ani nauczyciele są odpowiedzialni za obecną sytuację w oświacie.

Nie możemy tłumaczyć się z czegoś czego nie zrobiliśmy. Błąd został popełniony czy to w MEN, czy gdzieś wyżej, natomiast samorządy robią wszystko co jest tylko możliwe żeby ten system oświaty funkcjonował. (…) Strajk nie urodził się z dnia na dzień, sytuacja nabrzmiewała latami. Nauczyciele doszli do ściany i powiedzieli dość – mówił burmistrz.

Całość konferencji prasowej poniżej.


Tagi: , , ,

« Grudzień 2019 » loading...
P W Ś C P S N
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
pt 06

Wystawa “Nasza Polska w sercu Władysławowa”

11 listopada godz. 10:00 - 11 grudnia godz. 18:00
pt 06

Wystawa. „Turek 2019” – triennale

15 listopada - 31 grudnia
pt 06

Turek. Akwarela Water Colour

29 listopada 2019 - 2 stycznia 2020
sob 14

Turek. Bożonarodzeniowy Kiermasz Rękodzieła

14 grudnia godz. 14:00 - 15 grudnia godz. 18:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.