Chleb podzielony wśród uczestników dożynek w Kawęczynie

Kawęczyn. Dożynki gminno-parafialne

Druga połowa sierpnia to czas dożynek. W minioną niedzielę za plony dziękowali mieszkańcy gmin Kawęczyn. I jak co roku święto miało charakter religijno-ludowy. Wpierw msza święta, a następnie świecki ceremoniał dożynkowy, któremu przewodniczą starosta i starościna dożynkowi.

Gmina Kawęczyn świętowała w plenerze. Korowód złożony z delegacji sołectw spod szkoły podstawowej przeszedł na plac przy urzędzie gminy prezentując wieńce, podtrzymując tym samym coroczną tradycję. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku rolnika, który stanowi nieodłączny i trwały element naszego dziedzictwa kulturowego. Święto plonów świadczy o naszej pamięci oraz wdzięczności za dary ziemi. Jest uwieńczeniem rolniczego wysiłku –  usłyszeli mieszkańcy i zaproszeni goście po uroczystej mszy świętej polowej.

Chleb podzielony

Zgodnie ze staropolską tradycją, zaszczytną rolę w obrzędach dożynkowych pełnią starostowie dożynek. W tym roku zostali nimi Dominika Przyłęcka z Wojciechowa i Dawid Jasnowski z Kawęczyna. Starościna to mama trójki dzieci, wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 13 ha, które specjalizuje się w hodowli drobiu i uprawie zbóż. Starosta natomiast swoje 10 ha gospodarstwo prowadzi wraz z rodzicami. Oparte jest na hodowli bydła opasowego, uprawie zbóż i ziemniaków. Przekazali oni na ręce wójta Jana Nowaka chleb dożynkowy, który został podzielony i rozdany wśród uczestników wydarzenia. O oprawę muzyczną podczas niedzielnego święta zadbała Orkiestra Dęta Tokary oraz zespół ludowy „Kawęczyniacy”.

Piękne wieńce i regionalne przysmaki

Tradycją święta plonów są również wspaniałe wieńce dożynkowe. Uwite w domach można je było podziwiać na miejscu imprezy. Zrobiły je sołectwa gminy: Będziechów, Ciemień, Chocim, Dzierzbotki, Dziewiątka, Głuchów, Kawęczyn, Kowale Pańskie – Kolonia, Kowale Pańskie, Leśnictwo, Marcjanów, Marcinów, Marianów, Marianów Kolonia, Siedliska, Skarżyn, Stanisława, Tokary Pierwsze, Milejów, Wojciechów, Żdżary i Młodzianów. Misternie wyplecione ze zbóż, ozdobione kwiatami, ziołami i owocami, budziły podziw wśród zgromadzonych na placu.

Dożynki były dla sołectw okazją do zaprezentowania nie tylko wieńców dożynkowych, ale również stoisk z regionalnym jadłem. Na udekorowanych kwiatami i ziołami stoiskach były owoce i warzywa oraz regionalne przysmaki. Między innymi żebraka w kapuście, sołtysowa zalewajka, kluski żelazne z zasmażaną kapustą, zupa szczawiowa oraz z soczewicy, “gęś po kowalsku” “głuchowskie cukiereczki”. Komisja konkursowa za najlepsze uznało danie gospodyń z Marcinowa –  pyzy z karkówką i sosem mascarpone plus samo zdrowie. Drugie miejsce ex aequo zajęły potrawy z Kowali Pańskich oraz Tokary. Jury doceniło także dania z Wojciechowa i Żdżar.

Wczorajsze wydarzenie to też czas zabawy i radości, dlatego po oficjalnej części przygotowano podróż muzyczno – kabaretową “Żona szuka rolnika”, w którą zabrał mieszkańców gminy kabaret „Babeczki Podlaskie”. Były także konkursy, w tym ten na najpiękniejszy wieniec, “dojeniu krowy”, przeciąganiu liny oraz wieczorna zabawa. Za najpiękniejszy wieniec uznano delegacji z Żdżar. Nie mniej piękne były z Marianowa, Marianów Kolonia, Wojciechowa oraz Marcinowa, które zajęły kolejne miejsca.


Tagi: , ,

« maj 2022 » loading...
P W Ś C P S N
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.