Coś się kończy, coś się zaczyna. W Przykonie zmiana czarnej energii na zieloną

Z początkiem kwietnia Grupa Energa rozpoczęła budowę farmy wiatrowej w gminie Przykona. Dziś na sesji gminy pojawili się jej przedstawiciele. “Projekt rozpoczął się już w 2014 roku, jego historia sięga o wiele dalej. Dzisiaj możemy się spotkać i poinformować, że wydaliśmy polecenie rozpoczęcia prac związanych z budową inwestycji”.– informował dyrektor Biura Projektów Elektroenergetycznych Szymon Wojnicki z Energa Invest. 

Obecni byli również generalni wykonawcy robót budowlanych firma PBE Elbud Gdańsk. Dostawą turbin zajmie się firma Vestas Poland. O samej inwestycji i korzyściach oraz harmonogramie prac mówił Krzysztof Mazur kierownik projektu z Energa Invest. Farma Wiatrowa Przykona ma powstać na terenach pokopalnianych i dysponować będzie mocą zainstalowaną ponad 30 MW. Przewiduje się, że rocznie będzie ona produkować ok. 75 GWh energii elektrycznej. Postawionych zostanie dziewięć turbin wiatrowych wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą (m.in. linie kablowe SN, linie światłowodowe, drogi dojazdowe, place manewrowe oraz stacja GPO). Ma to wystarczyć na zasilenie rocznie około 38 tys. gospodarstw domowych.

Prace rozłożone zostały na 12 miesięcy, odbiór końcowy przewiduje się na 31 marca 2020 roku.

Czytaj również artykuł: Wielka farma wiatrowa powstanie na terenach pokopalnianych w gm. Przykona

Wśród wymienianych korzyści z lokalizacji takiej farmy wiatrowej były m.in. te wizerunkowe, które to mają przyciągnąć kolejnych inwestorów. Gmina ma być postrzegana jako proinwestycyjna i proekologiczna. Farma ma przynieść korzyści w postaci niewyczerpalnej i odnawialnego źródła energii, która nie emituje gazów cieplarnianych. Ponadto do budżetu ma wpłynąć podatek w wysokości do 2% wartości budowli. Przewiduje się, że będzie to 80-110 tys. zł za turbinę plus podatek od nieruchomości. Przy inwestycji skorzystają także lokalne firm.

Przemysł wydobywczy odchodzi w zapomnienie

Wygaszany jest przemysł wydobywczy, w perspektywie najbliższych lat działalność może zakończyć pątnowska elektrownia oraz kopalnie Adamów i Konin

– bez uruchomienia kolejnych odkrywek w ciągu kolejnych lat można powiedzieć, że zakończy się na terenie Wielkopolski wschodniej era węgla. Era węgla co by nie powiedzieć przez 60 lat bardzo się rozwinęła. Pozostawiła po sobie pewne niedoskonałości i szkody, ale też przyniosła po zakończeniu eksploatacji węgla brunatnego określone wartości i walory. Chociażby postaci wielu hektarów gruntów, które można wykorzystać pod określoną działalność gospodarczą i przemysł – aby te grunty tak jak dotychczas dostarczały czarnego węgla do produkcji energii dostarczały również energii z innych źródeł, z OZE. Dzisiaj możemy powiedzieć, że rozpoczynamy kolejny etap produkcji energii elektrycznej tym razem z odnawialnych źródeł energii – mówił wójt Przykony Mirosław Broniszewski podkreślając, że gmina jest bardzo dobrze przygotowana na tego typu wyzwania.

Obecnie na świecie jest 400 tys. turbin wiatrowych. Krajem, który ma najwięcej zlokalizowanych takich elektrowni są Chiny. Na 2. miejscu są Stany Zjednoczone, w Europie prym wiodą Niemcy. W Polsce w 2018 przybyło jedynie 8 turbin wiatrowych, co też rzutuje na naszą pozycję, zajmujemy się dopiero na 7. miejscu w Europie.


Tagi: , , , ,

« Maj 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.