Tydzień Edukacji Globalnej w SP 5 Turek

Listopad w Szkole Podstawowej nr 5 w Turku to miesiąc, w którym corocznie przeprowadzany jest Tydzień Edukacji Globalnej. Edukacja globalna otwiera oczy i umysły ludzi na rzeczywistość. Uświadamia potrzebę stworzenia świata, w którym będzie więcej sprawiedliwości, równości i będą przestrzegane prawa człowieka . Nawiązując do tych idei,  tegoroczne hasło akcji przeprowadzonej w dniach 16-20 listopada brzmiało „To nasz świat, uczyńmy go lepszym”.

W ramach TEG nauczyciele wykorzystując różnorodne materiały, jak PAH, Grupy Zagranica, UNICEF-u, czy Eduelo przeprowadzili szereg ciekawych lekcji. Poświęcone zostały problemom współczesnego świata – głodowi, zanieczyszczaniu środowiska, sprawiedliwości i poszanowaniu drugiego człowieka, celom zrównoważonego rozwoju.

Uczennice z klasy VIII C Helena Sobczak i Nikola Świerczyńska pokazały młodszym koleżankom i kolegom prezentację oraz omówiły zagadnienia marnowania żywności. Dzieci z klas 1-3 podczas lekcji z Anetą Ulańską –Grabowską. Dowiedziały się skąd trafia do Polski kakao i jak kupowanie czekolady wpływa na życie ludzi, którzy są producentami jej składników.

Uczniowie klasy II C z wychowawczynią Jolantą Idziak zgłębiali tajniki piramidy żywnościowej. Ich starsi koledzy i koleżanki z klasy IV C z Katarzyną Szymańską dyskutowali o przyczynach braku wody na świecie. Szukali rozwiązań jak ją oszczędzać.

W klasach ósmych przeprowadzono spotkania na temat „My jako odbiorcy niezliczonej liczby obrazów i wiadomości, które nie są neutralne, przekazują wąską perspektywę. Jak się z tym bezpiecznie obchodzić?”.

Klasa V A dowiedziała się,  jakie mogą być przyczyny  tego, że ponad 800 milionów ludzi na świecie głoduje. A także jak to zjawisko wpływa na ludzki organizm.

Dopełnieniem tej tematyki był konkurs dla wszystkich uczniów pt. „Wykorzystuję, nie marnuję!”, którego celem było pokazanie, jak można wykorzystać żywność, by jej nie wyrzucać.

Święto Patrona

20 listopada, społeczność szkoły obchodziła święto patrona – UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci). Klasy VII C i F pod opieką Izabeli Matusiak i Michała Muszyńskiego przygotowały wirtualny apel „Młodzi zmieniają świat”. Poświęcony był prawom dziecka i wartościom, jakimi powinni kierować się młodzi ludzie. W tym dniu, podczas lekcji nie zabrakło niebieskich akcentów. Symbolizowały one patrona szkoły i propagowania niesienia pomocy dzieciom na całym świecie np. w Jemenie.

W  tematykę tegorocznego TEG – u wkomponował się także Dzień Życzliwości, obchodzony 21 listopada. Do jego realizacji aktywnie włączył się Samorząd Uczniowski.

Uczniowie przesyłali życzenia i pozdrowienia, miłe słowa, których celem było pokazanie, ile dobra kryje się w każdym człowieku.  To, że społeczność szkolna jest wrażliwa na potrzeby innych, zło jakie dotyka inne dzieci pokazały klasy II A, V A i VII B angażując się w akcję charytatywną CME „Prezent pod choinkę”. To akcja prowadzona na rzecz dzieci zagrożonych ubóstwem w Rumunii, Ukrainie i Białorusi, pochodzących z różnych środowisk i kościołów. Koordynatorem tego zadania był Tomasz Andrzejewski.

Organizatorki TEG Beata Grzelka i Aneta Ulańska-Grabowska dziękują całej szkolnej społeczności za tak wielkie zaangażowanie i zrozumienie ważności sprawy, jaką jest wspólna odpowiedzialności za świat w którym żyjemy.

materiał nadesłany

Tagi:

« lipiec 2022 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.