Dnia jednego o północy…, czyli przy wigilijnym stole w Galewie

Galew. Spotkanie opłatkowe

Po raz kolejny wspólnota parafialna z Galewskiego Wzgórza Przemienienia spotkała się przy wigilijnym stole. Wszystko za sprawą corocznego spotkania opłatkowego, które na stałe wpisało się w kalendarium gminnych wydarzeń. Tym samym zainaugurowało “sezon” wigilijny w powiecie tureckim. 

Opłatkowe Inspiracje Galewskiego Wzgórza Przemienienia stało się okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia. Poprzedzone zostało, jak co roku Eucharystią a następnie zaproszono na wieczerzę wigilijną wraz z opłatkiem. Gospodarzami niedzielnego spotkania byli: sołectwo Galew, KGW Galew, KGW Galew – Wincentów oraz OSP Galew.

W atmosferę magii świąt wszystkich gości wprowadzili: zespół “Kalina” z Kalinowej oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Galewie z filią w Chrząblicach, a także Scholi Młodzieżowej IMMUTATI. Każdego roku organizatorzy Stowarzyszenie Valentinus wraz z ks. Jackiem Budą starają się wprowadzić nowy element do wydarzenia. W tym roku była to prezentacja LGD T.U.R. O tradycji bożonarodzeniowej opowiadała Halina Guzik, która na co dzień pracuje w muzeum im. Józefa Mehoffera w Turku. W taki wieczór nie mogło zabraknąć również wiliji, która tradycyjnie już przybyła z gospodyniami z zespołu “Razem”.

Boże Narodzenie nie tylko od święta…

Przy wigilijnym stole, w galewskiej szkole błogosławił na kolejny rok i składał świąteczne życzenia kustosz Sanktuarium Przemienienia Pańskiego (…) aby ten czas Bożego Narodzenia był czasem wyjątkowym, kiedy wszelkie podziały, niezrozumienia, waśnie miną (…) – mówił ks. Jacek Buda.

Życzenia składali również wójtowie Cezary Krasowski oraz Karol Mikołajczyk wraz z radną powiatową Barbarą Zielińską, wiceprzewodniczącym rady gminy Brudzew  Kazimierzem Wdowińskim, z-cą wójta Pawłem Jacaszkiem oraz sołtysem Galewa Dariuszem Kicińskim.

Życzymy przede wszystkim radości, zdrowia, pokoju, serdeczności. Żeby Święta Bożego Narodzenie nie były tylko od święta, ale żeby były one dla drugiego człowieka każdego dnia – mówił wójt Brudzewa. Z kolei wójt gminy Turek dodał – Święta Bożego Narodzenie to nie są święta karpia w galarecie, pachnącej choinki, czy krasnala mikołaja. Choć to wszystko są ważne atrybuty świąt, które tworzą ten specyficzny klimat, ale są to te prawdziwe Święta Bożego Narodzenia. Obchodzone na pamiątkę wydarzeń, które miały miejsce ponad 2000 lat temu, kiedy przyszedł na świat Jezus. Wraz z Jego narodzinami przyszła nadzieja, miłość i pokój. I tej prawdziwej miłości, pokoju i radość płynącej wprost z betlejemskiego żłóbka na święta życzymy.

Każdy może świętym być, a szczególnie w ten świąteczny czas. Spotkaniu towarzyszyła akcja charytatywna podczas, której można było wesprzeć jednego z uczniów Szkoły Podstawowej w Galewie zmagającego się z chorobą.

Uczta nie tylko dla ducha, ale i ciała

Tradycją jest, że po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń wspólnota parafialna i zaproszeni goście zasiadają do wspólnej kolacji. Także i tego wieczoru częstowano świąteczną zupą grzybową, pierogami z serem, kapustą i grzybami, rybą, sałatkami śledziowymi, kompotem z suszu oraz wybornymi wypiekami.


Tagi: , , ,

« Luty 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
nie 23

Kino TUR. Urwis

21 lutego - 24 lutego
pt 28

Kino TUR. Tajni i fajni

28 lutego - 2 marca
pt 28

Kino TUR. Gorący temat

28 lutego - 2 marca

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.