Dobra. Procesja lekiem na koronawirusa, czy lekceważeniem nakazów?

Procesja Emaus 2020

Władze, a nawet kościół apelują o unikanie dużych skupisk ludzkich i pozostanie w domach. W Dobrej zignorowano te zalecenia. Kilkunastoosobowa grupa wyruszyła na coroczną procesję emausową.

Z uwagi na koronawirusa minione święta wielkanocne były inne od poprzednich. Nie odbyły się chociażby tradycyjne procesje w Niedzielę Palmową. W tym roku epidemia uniemożliwia także organizację przez parafię w Dobrej procesji Emaus. To wielopokoleniowa tradycja w której, w wielkanocny poniedziałek o świcie, uczestniczą wyłącznie mężczyźni. Co roku wyruszą sprzed kościoła pw. Narodzenia NMP. Wiąże się ją ze średniowiecznym obyczajem, kiedy to odgrywano rozmowę zmartwychwstałego Chrystusa z dwoma apostołami podążającymi z Jerozolimy do oddalonego od niej o 10 km miasteczka Emause.

W związku z epidemią koronawirusa zwiększono środki ostrożności. Zamknięto szkoły i przedszkola, nieczynne są galerie, wprowadzono zakaz przemieszczania się poza pilnymi sytuacjami. Obostrzenia wprowadzono także w kościołach. Duchowni udzielają dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej, gdyż liczba wiernych w nich uczestnicząca została ograniczona do 5 osób. Ponadto księża zachęcają do włączania się w modlitwę przez Internet. Transmisje nabożeństw z kościoła pw. Narodzenia NMP można śledzić także online na kanale YouTube.

Tymczasem w Dobrej niektórzy zamiast pozostać w domach, o co apelują władze, a nawet kościół wyruszyli w emausową procesję. Na skrzynkę redakcji przyszedł mail z informacją:

Wbrew zakazom grupa dobrzan wyruszyła w procesji Emaus by modlić się w intencji tutejszych parafian, także aby Jezus Zmartwychwstały uchronił ich przed epidemią. Okrzyknięto ich BOHATERAMI.

“Bohaterowie obecnego czasu” wyruszyli do krzyża modląc się i błagając o łaski dla dobrskich parafian. Czy procesja ta okaże się lekarstwem na koronawirusa? Czy też zakończy się dla kilkunastoosobowej grupy jej uczestników karą mandatu?

Jeszcze tego samego dnia popołudniu na stronie społecznościowej parafii pojawił się za to wpis  – Dziwne te święta! Bo wymagają więcej niż inne: zawsze wymagały radości, realnej obecności i pogody ducha. W tym roku przyszło coś znacznie ważniejszego, czego Jezus uczy nas cały czas i do czego wzywa – posłuszeństwa….

Parafia pw. Narodzenia NMP w Dobrej

 

Jak się wydaje tego posłuszeństwa zabrakło tegorocznym uczestnikom procesji.


Tagi: , ,

« Wrzesień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.