Dom Dziecka. Powiat za darmo wyzbywa się nieruchomości o wielomilionowej wartości

Sesja Rady Powiatu Tureckiego (26.10.2017)

Radni powiatu zdecydowali o przekazaniu w drodze darowizny byłego Domu Dziecka na rzecz Wojsk Obrony Terytorialnej. Nieruchomość przy ul. Konińskiej została wyceniona przez rzeczoznawcę na ok. 5 mln złotych. Do pierwszego przetargu na sprzedaż tego obiektu nikt się nie zgłosił. Drugiego podejścia do sprzedaży powiat nie przeprowadził.

6 października miał się odbyć przetarg na zbycie Domu Dziecka. Nikt nie wpłacił wadium i tym samym przetarg pozostał nierozstrzygnięty. W takiej sytuacji starosta Mariusz Seńko przeforsował na zarządzie, by pozytywnie odpowiedzieć na apel posła Ryszarda Bartosika, by nieodpłatnie przekazać nieruchomość WOT. Takiemu rozstrzygnięciu sprzeciwił się członek zarządu Krzysztof Przygoński.

Starosta popełnił grzech śmiertelny?

Pomysł oddania Domu Dziecka za darmo ostro krytykowali radni opozycji. Marian Marczewski wskazywał, iż pomimo zapewnień starosty, po przekazaniu nieruchomości wojsku, już nigdy ona do samorządu nie wróci.

Armia zawsze znajdzie usprawiedliwienie, że ten obiekt jest jej niezbędny, na przykład na magazyn „kalesonów antypancernych” – ironizował lider SLD. Popełnia pan grzech śmiertelny, takich rzeczy się po prostu nie robi.

Kto odpowie w przyszłości za niegospodarność?

Suchej nitki na członkach zarządu, głosujących za oddaniem za darmo Domu Dziecka, nie zostawił Dariusz Młynarczyk.

Oddawanie nieruchomości o wielomilionowej wartości w formie darowizny jest działaniem na szkodę powiatu – ostrzegał radny Platformy Obywatelskiej.

Ostrzegał, że w momencie gdy w kraju wrócą rządy prawa, to członkom zarządu mogą zostać postawione zarzuty o niegospodarność.

Gdyby Dom Dziecka był przekazywany polskiej armii, to można by szukać usprawiedliwienia dla tej decyzji. WOT jest jednak, jak mówił prezydent Duda, prywatną armią Macierewicza. Nabór do WOT jest prowadzony także wśród środowisk faszystowskich takich jak ON-R – przestrzegał Młynarczyk.

Kto wypuścił złego dżina z butelki?

Radny Marczewski miał zapewne szlachetne intencje zgłaszając na wiosnę wniosek o rozpoczęcie procedury sprzedaży Domu Dziecka. Chodziło o definitywne wyjaśnienie kwestii ewentualnych roszczeń spadkobierców po Wincentym Orłowskim. Od intencji bardziej liczy się jednak końcowy efekt.

Radny Marczewski wypuścił złego dżina z butelki i w sposób pośredni będzie odpowiedzialny za sprowadzenie do Turku bojówek Macierewicza – z przymrużeniem oka rzucił Dariusz Młynarczyk.

Bezpośrednią odpowiedzialność poniosą członkowie zarządu powiatu oraz radni głosujący za wyzbyciem się za darmo nieruchomości o wielomilionowej wartości.

A może Dom Spokojnej Starości?

W trakcie dyskusji radny Andrzej Wojtkowiak rzucił pomysł, aby Dom Dziecka zaadoptować na Dom Spokojnej Starości. Nawoływał do współpracy z burmistrzem Turku przy zagospodarowaniu nieruchomości przy ul. Konińskiej. Zauważył, że Romuald Antosik nie będzie wiecznie burmistrzem, a z jego następcą powiat będzie mógł nawiązać współpracę. W tej kadencji szans na współpracę nie ma.

Starosty nie interesują pomysły radnych

Na koniec długiej dyskusji Dariusz Młynarczyk podsumował, iż starosta Seńko nie był zainteresowany współpracą z radnymi. Nie interesowały go ich pomysły. Świadczyć o tym miał fakt, iż po 6 października, czyli po zakończeniu procedury przetargowej, nie zaprosił nikogo, by wspólnie zastanowić się nad przyszłością byłego Domu Dziecka. Starosta na zasadzie „ja wiem lepiej” przeforsował na siłę swój pomysł na posiedzeniu zarządu powiatu, by oddać Dom Dziecka w drodze darowizny. A następnie przepchnął swój pomysł na radzie powiatu.

Wynik głosowania

W sesji udział wzięło 20 radnych. Nieobecny był Jan Konieczny.

Za oddaniem nieruchomości po byłym Domu Dziecka na rzecz WOT w drodze darowizny głosowali:
 1. Mariusz Seńko (PSL),
 2. Tadeusz Gebler (PSL),
 3. Wojciech Rusek (PSL),
 4. Aneta Seńko (PSL),
 5. Barbara Zielińska (PSL),
 6. Zofia Gruszczyńska (PSL),
 7. Marek Kubiak (PiS),
 8. Ryszard Papierkowski (PiS),
 9. Bohdan Radecki (PiS),
 10. Andrzej Sochacki (TS),
 11. Michał Harasny (TS),
 12. Katarzyna Szczap (TS),
 13. Eugenia Paterkiewicz (RiP),
 14. Zdzisław Wojtkowiak (SLD).
Przeciwni byli:
 1. Dariusz Młynarczyk (PO),
 2. Krzysztof Przygoński (PSL),
 3. Andrzej Wojtkowiak (LPS),
 4. Krystyna Szkudlarek-Graczyk (LPS),
 5. Marian Marczewski (SLD),
 6. Jan Gruca (SLD).

Jak poinformował starosta, Dom Dziecka może zostać „zasiedlony” przez WOT za 2-3 lata.


Tagi: , , , , , , , , , , ,

Prosimy oceń artykuł


Kalendarz wydarzeń

« Wrzesień 2018 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
pt 21

Kino TUR. Iniemamocni 2

21 września - 24 września
pt 21

Kino TUR. Zakonnica

21 września - 24 września
pt 21
sob 22

Tuliszków. Rajd Rowerowy Zawrót Głowy

22 września godz. 09:30 - 12:00
sob 22
sob 22

Gm. Turek. I Rodzinny Rajd Rowerowy

22 września godz. 11:00 - 18:00

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.