Dzięki komu pięknieje Turek?

Turek termomodernizacja bloki

Sukces ma wielu ojców. Ta stara maksyma jest ciągle aktualna. W ostatnich tygodniach jesteśmy świadkami dyskusji, kto tak naprawdę stoi za poprawiającą się estetyką miasta, zwłaszcza na osiedlach wielorodzinnych. Termomodernizacja bloków poza aspektem użytkowym i ekonomicznym, ma także efekt wizualny. Nasze osiedla pięknieją.

Dariusz MłynarczykBurmistrz miasta przy braku własnych sukcesów inwestycyjnych trochę na siłę próbuje podczepić się pod wspólny sukces wspólnot mieszkaniowych. Już blisko 3-letnią kadencję burmistrza Antosika charakteryzuje bardziej rezygnacja ze sztandarowych inwestycji niż kreowanie nowych. Takiej narracji próbuje przeciwstawiać się Towarzystwo Samorządowe, ale robi to w sposób mało czytelny. „Kultowe” już stanowiska TS, rozsyłane do lokalnych mediów, pisane są językiem mało zrozumiałym dla przeciętnego mieszkańca. Język urzędniczo-prawniczy dla przeciętnego Kowalskiego z os. Wyzwolenia jest trudno przyswajalny.

To dzięki komu mamy coraz bardziej kolorowe osiedla?

Prawdziwym ojcem sukcesu jest podmiot, który mam moc sprawczą przy podejmowaniu konkretnej decyzji o ociepleniu bloku. W prawie wszystkich wspólnotach mieszkaniowych większość stanowią prywatni właściciele mieszkań. Miasto ma zazwyczaj mniejszościowe udziały. Nie jest w niczym specjalnie uprzywilejowane. We wspólnocie mieszkaniowej miasto ma takie sama prawa i obowiązki jak każdy prywatny właściciel mieszkania. Jeżeli prywatni właściciele mieszkań w danym bloku podejmą decyzję o termomodernizacji, to miasto nie ma wyjścia i do takiej inwestycji musi dołączyć w imieniu najemców. To nie burmistrz decyduje czy zrobić ocieplenie czy nie. Burmistrz samodzielnie nie ma mocy sprawczej. Wbrew decyzji właścicieli mieszkań nie przeprowadzi żadnej inwestycji we wspólnocie mieszkaniowej.

Czy miasto dokłada do termomodernizacji bloków?

Ostatnio mogliśmy przeczytać zaskakujący tekst zastępcy burmistrza Jerzego Kurzawy, który miał być ripostą na stanowisko TS. Próba udowodnienia, że czarne jest białe, a białe jest czarne, zawsze wypadnie groteskowo. Prywatnie lubię i szanuję burmistrza Kurzawę. To jest po prostu porządny człowiek, który niepotrzebnie dał się obsadzić w roli, której nie czuje.

W tekście Jerzego Kurzawy jedna rzecz jest warta uwagi. Zauważył, iż na taką skalę jak obecnie termomodernizacje bloków odbywają się od tej kadencji, czyli od niespełna 3 lat. To jest argument jak wiele można zrobić w trakcie jednej kadencji. Szkoda, że tego nie rozumie przełożony wiceburmistrza Kurzawy.

Miasto, czyt. burmistrz, nie dorzuca nic więcej do termomodernizacji bloków. Burmistrz nie daje nic extra, musi jedynie wywiązać się ze swoich obowiązków. Tak jak właściciel mieszkania, który nie chciał ocieplenia bloku, ale został przegłosowany we wspólnocie mieszkaniowej. I jeżeli na termomodernizację wspólnota zaciąga kredyt (a tak jest chyba w 100%), to ten właściciel musi ponosić część kosztów tego kredytu. Burmistrz tak samo, nie ma pola wyboru: dam albo nie dam. Takie jest prawo.

Ojcem sukcesu zawsze jest inwestor

Przy każdej termomodernizacji bloku inwestorem jest wspólnota mieszkaniowa, a nie miasto Turek. W budżecie miasta nie znajdziemy oddzielnej pozycji jako zadania inwestycyjnego „Termomodernizacja bloku przy ul. XYZ”. W Biuletynie Informacji Publicznej nie znajdziemy zarządzenia burmistrza o przeprowadzeniu zamówienia publicznego celem wyłonienie wykonawcy termomodernizacji.

Czy burmistrz Turku może przyczynić się do poprawy estetyki miasta?

Oczywiście, że może – pytanie jest retoryczne. W Turku są cały czas obszary, które chluby nam nie przynoszą. Znajdziemy je także na starówce, która powinna być wizytówką miasta. Burmistrz może, a nawet powinien podejmować działania, by przestrzeń publiczna była uporządkowana i estetyczna. Dopiero wówczas burmistrz Turku będzie mógł powiedzieć, że to dzięki niemu pięknieje Turek. Na razie tych działań nie widać, mimo że kończy się trzeci rok urzędowania.

Dariusz Młynarczyk


Tagi: , , , , , , , ,

« Listopad 2019 » loading...
P W Ś C P S N
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
śr 20

Turek. Zbiórka używanych zabawek

6 listopada - 2 grudnia
śr 20

Wystawa “Nasza Polska w sercu Władysławowa”

11 listopada godz. 10:00 - 11 grudnia godz. 18:00
śr 20

Wystawa. „Turek 2019” – triennale

15 listopada - 31 grudnia
śr 20

Turek. Biesiada Piosenki z myszką

20 listopada godz. 16:00 - 18:00
czw 21

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.