Finał Wielkiej Akcji Zbiórki Krwi. Blisko 168 litrów, brawo!

Nie dla nagród, lecz po to by ratować ludzkie życie. Przez pięć miesięcy krwiodawcy w ramach projektu “Promowanie idei krwiodawstwa i zdrowego stylu życia”  dzielili się cząstką siebie. W ciągu dziesięciu akcji zbiórki krwi udało się jej zebrać blisko 168 litrów od 373 dawców, w tym po raz pierwszy oddało ją aż 46 osób. Projekt realizowany był przez SHDK RP Klub HDK im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy parafii św. Barbary w Turku.

Akcja ruszyła w połowie czerwca. Podczas pierwszej zbiórki można było nie tylko podzielić się darem życia, ale i zasięgnąć rad dietetyk. Kinga Andrzejewska z Spółdzielni Socjalnej “Powrócisz Tu” miała dla każdego, kto zdecydował się przyjść na plac parafialny kościoła św. Barbary w Turku garść informacji o odżywianiu dawców krwi. Tego dnia udało się jej zebrać ponad 10 l. Kolejne akcje organizowane co dwa tygodnie przyniosły kolejne litry tego cennego lekarstwa. Na każdej zbiórce członkowie klubu dzielili się wiedzą na temat krwiodawstwa, bo jak się okazuje obawy przed oddaniem daru życia wynikają najczęściej z niewiedzy.

– Osoby, które chciałyby oddać krew boją się, np. że jeśli raz ją oddadzą, to będą musieli robić to już całe życie – informuje prezes klubu Lidia Patrzykąt.

Aby obalić mity na temat krwiodawstwa i zachęcić młodych ludzi do oddawania tego życiodajnego płynu przeprowadzono prelekcje w I LO w Turku oraz ZST w Turku. Wykłady połączone zostały z pokazami udzielania pierwszej pomocy prowadzonymi przez ratownika medycznego.

10 zbiórek i blisko 168 l krwi

Dziś, podczas finału zebrano prawie 24 litry tego wciąż niezastąpionego niczym lekarstwa. Oznacza to rekordową ilość dawców, bo aż 53 krwiodawców. Jednak nie o bicie rekordów tu chodzi. To osiągnięcie szczególnie chwalebne, zważywszy na ogromne znaczenie krwi dla ratowania zdrowia i życia. W ciągu dziesięciu zaplanowanych zbiórek w ramach projektu krew oddały 373 osoby. Do klubu dołączyło 24 nowych członków.

Czekamy na ciebie!

Stali bywalcy i ci niezdecydowani jeszcze będą mieli kolejną szansę podzielić się krwią już 30 listopada w godzinach 8.00 – 11.00. Ponownie na placu parafialnym zaparkuje mobilny punkt poboru krwi RCKiK w Kaliszu. Jak zawsze będzie na nich czekał słodki poczęstunek przy kawie czy herbacie.

Nieocenioną i bezinteresowną pomoc, płynąca z potrzeby serca podczas Wielkiej Akcji Zbiórki Krwi nieśli klubowi wolontariusze: Joanna Piekarczyk, Mirosław Piekarczyk, Marek Michalak, Przemysław Filipiak, Tomasz Rybicki, Agata Przybylak, Lidia Patrzykąt, Mirosława Świderska oraz Kacper Urbaniak.

Projekt współfinansowany przez Urząd Miejski w Turku wspierali sponsorzy: PGKiM Turek, firma Kostrzewa, PSS Społem, Zakład Mięsny Smoliński, Zakład Mięsny Paszak, Lamir Ireneusz Lament, Piekarnia Wietrzyk, Parafialny Zespół Caritas przy parafii NMPKP w Kaczkach Średnich, Pracownia Krawiecka ZOJA.

foto: Turek24, SHDK RP Klub HDK im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy parafii św. Barbary w Turku


Tagi: , ,

« Luty 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
pt 28

Kino TUR. Tajni i fajni

28 lutego - 2 marca
pt 28

Kino TUR. Gorący temat

28 lutego - 2 marca
pt 28

Malanów. Podaruj życie, oddaj krew

28 lutego godz. 08:00 - 12:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.