Gm. Turek. Rośnie liczba kradzieży i pijanych kierowców

Turek. Sesja rady gminy

Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy Turek znalazła się w porządku obrad ostatniej sesji Rady Gminy Turek. Na posiedzeniu kwestię tę omówił Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Turku podinsp. Wiesław Raczyk.

Stan przestępczości z podziałem na poszczególne kategorie przestępstw najprościej jest przedstawić w liczbach, a te w niektórych przypadkach dają do myślenia. Kradzież minia, jak zauważył Wiesław Raczyk jest kategorią, która najbardziej powinna budzić zainteresowanie. W minionym roku było ich 11.

Problemem jest ukształtowanie gminy i fakt, że zdarzenia są w różnych miejscowościach. Dlatego też trudno dopatrywać się konkretnych punktów zaczepienia, gdzie moglibyśmy skutecznie zwalczać tę przestępczość – podkreślił podinspektor.

Niemniej jednak jest to wzrost w stosunku do roku 2016, kiedy to odnotowano takich zdarzeń 9.

Kolejną kategorią, na którą zwraca policja szczególną uwagę są wypadki ze skutkiem śmiertelnym. W roku 2018 na terenie gminy doszło do dwóch takich zdarzeń. Do pierwszego doszło na drodze na Warenkę. Drugi natomiast, gdzie miało miejsce potrącenie pieszego w Szadowie Pańskim.

90% aktywności policji zauważyć można niestety przy ujawnianiu przestępstw z udziałem kierowców na tzw. “podwójnym gazie”

Z jednej strony aktywność policji można uznać na plus, ale z drugiej strony jest to znaczący wzrost tej przestępczości. W 2018 zatrzymaliśmy 27 kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. W 2016 było takich osób 10, w 2017 – 20. Mamy tendencję wzrostową i to znaczną – zaznaczył Raczyk, dodając, że za tym idzie kolejna kategoria przestępstw -niestosowania się do wyroków sądu – których odnotowano w ubiegłym roku dziewięć.

Ponadto w ubiegłym roku odnotowano 65 interwencji domowych, 15 przypadków wszczęcia postępowania w związku z przemocą w rodzinie i 134 innych zdarzeń. W gminie doszło również do  12 wykroczeń związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym.

Swoje pytania do Wiesława Raczyka mieli radni. Karol Mac dopytywał się  statystyka wypadków z udziałem osób i rowerzystów na drodze nr 470, tj. Turek-Galew. A to ze względu, że gmina stara się o wybudowanie ciągu pieszo-rowerowego. Informacja taka, jeśli będzie możliwa zostanie przekazana przy najbliższej okazji.

O podejmowane działania policji w stosunku do osób, które przemieszczają się quadami bądź motocyklami crossowymi po terenach leśnych pytał z kolei radny Kocik. Niestety, policja nie ma takiego sprzętu aby takich kierowców ścigać. Jednak, jak podkreślił inspektor są podejmowane działania we współpracy ze strażą leśną. – Strażnicy są doskonale zorientowani, gdzie szkody występują. To są sytuacje, w których na gorąco ciężko jest kogoś złapać zaznaczył dodając, aby takie sytuacje zgłaszać jeśli zostaną zaobserwowane.

Natomiast przewodniczący rady Ireneusz Kolenda zwrócił uwagę, że na drogach w Kaczkach Średnich, Turkowicach oraz Żukach nagminnie dochodzi do łamania zakazu przewozu towarów pow. 10 t, co też może zaszkodzić gminnym drogom.


Tagi: , ,

Kalendarz wydarzeń

« Kwiecień 2019 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
czw 25

Turek. Drzwi otwarte w ZST

25 kwietnia godz. 09:00 - 15:00
pt 26

Kino TUR. Corgi, psiak Królowej

26 kwietnia - 29 kwietnia
pt 26

Kino TUR. Ciemno, prawie noc

26 kwietnia - 29 kwietnia

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.