Kaczki Średnie. Uczniowie ZSR zdobywają wiedzę o nawozach i nasionach od specjalistów

ZSR Kaczki Średnie. Spotkanie ze specjalistami

Szkoła nie zawsze może nadążyć za najnowszymi  trendami w rolnictwie stąd też potrzeba wsparcia i wiedza przedstawicieli firm, którzy zarówno prowadzą sprzedaż handlową, jak i doradczą, czy też zajmują się badaniami w danej dziedzinie. Piątkowe spotkanie zainicjowane przez radnego powiatowego Jana Grucę z przedstawicielami dwóch firm pozwoliło uczniom ZSR CKP w Kaczkach Średnich poznać nowe produkty oraz to, jakie mają zastosowanie i w jaki sposób wdrożyć je w gospodarstwie rolnym.

Aby zoptymalizować produkcje potrzebna jest najnowocześniejsza wiedza i najnowocześniejsze produkty. Dlatego też mechanizatorzy z Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich mieli okazję spotkać się 16 marca z przedstawicielami dwóch firm, takich jak ADOB i EURALIS Nasiona Sp. z o.o. Zaproszeni goście pojawili się w Kaczkach Średnich nie po raz pierwszy.

Włodzimierz Prus reprezentujący krajowego producenta nawozów dolistnych mówił o tym, jak ważne jest racjonalne nawożenie. Aby uzyskać wysoki i dobry jakościowo plon należy zrobić analizę gleby, zbadać jej zasobność  i odczyn. Prelegent podkreślał, że ważne jest aby stosować dobre nawozy, ponieważ tylko wówczas rośliny mogą przyswoić odpowiednią liczbę składników pokarmowych.

Firma w swojej ofercie ma także szeroką gamę nawozów mikroelementowych oraz schelatowanych. To co ją charakteryzuje, to to że ponad 70% produkcji to jest eksport. Eksportują do ponad 80 krajów i są właścicielem 26 patentów, jeżeli chodzi o zastosowania w dolistnym nawożeniu. Posiada własny dział badawczo-rozwojowy oraz linie produkcyjne. Jest producentem znanych nawozów o nazwie Basfoliar.

Z kolei Sławomir Markiewicz reprezentował francuską spółdzielnię zrzeszająca rolników. Bogate zaplecze genetyczne oraz wieloletnie doświadczenie wykorzystuje do hodowli odmian słonecznika, kukurydzy, czy też rzepaku. W powiecie tureckim wielu rolników decyduje się na uprawę kukurydzy. Ekspert wyjaśniał, że do zapewnienia sobie sukcesu w uprawie kukurydzy należy odpowiednio dobrać jej odmianę. Firma oferuje wysoką jakoś nasion ich odmian dostosowaną do polskich warunków. Rolnicy mogą wybierać przykładowo pomiędzy rozmaitymi odmianami kukurydzy typu flint, czy dent.

Spółdzielnia ma bogate zaplecze genetyczne. Prowadzi bardzo rozległe badania genotyczno-hodowlane w Europie. Aby przyspieszyć rozwój hodowli wykorzystuje nowoczesne laboratorium bio-technologiczne, w szczególności przeznaczone do analiz molekularnych. Wysoki standard jakości nasion zapewniają 3 komplementarne agronomiczne strefy produkcyjne, zabezpieczone nawadnianiem, wyposażone w najnowocześniejszą technologię.

Podczas spotkania dla uważnych słuchaczy Jan Gruca przygotował pytania, a dla tych którzy najszybciej na nie odpowiedzieli przygotowano nagrody.

Zaproszeni goście zachęcali młodzież do zrobienia matury. Większość będzie prowadzić gospodarstwo rolne przejęte po rodzicach, ale warto też mieć maturę –  rynek rolny potrzebuje młodych adeptów, a branża rolna to rozwojowy kierunek – mówili.


Tagi: , , , , , , ,

Prosimy oceń artykuł


Kalendarz wydarzeń

« Wrzesień 2018 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
pt 21

Kino TUR. Iniemamocni 2

21 września - 24 września
pt 21

Kino TUR. Zakonnica

21 września - 24 września
pt 21
sob 22

Tuliszków. Rajd Rowerowy Zawrót Głowy

22 września godz. 09:30 - 12:00
sob 22
sob 22

Gm. Turek. I Rodzinny Rajd Rowerowy

22 września godz. 11:00 - 18:00

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.