Kawęczyn. Dożynki z przerwami w nagłośnieniu

Kawęczyn. Dożynki 2018

Wczoraj ruszył dożynkowy korowód w powiecie tureckim, który zakończy się 2 września w Rogowie (gm. Przykona). 12 sierpnia, jako pierwsi wspólnie podsumowali sezon letnich prac i dziękowali za to, co zebrali ze swoich pól rolnicy z gminy Kawęczyn.

Były degustacje, wieńce dożynkowe, wspólne biesiadowanie i… przerwy w nagłośnieniu. Czyli to wszystko, no może prócz tego ostatniego czego nie może zabraknąć na święcie plonów. A rozpoczął go korowód delegacji sołectw z wińcami: Będziechów, Ciemień, Chocim, Dzierzbotki, Dziewiątka, Głuchów, Kawęczyn, Kowale Pańskie – Kolonia, Kowale Pańskie, Leśnictwo, Marcjanów, Marcinów, Marianów, Marianów Kolonia, Milejów, Młodzianów, Siedliska, Skarżyn, Stanisława, Tokary Pierwsze, Wojciechów, Żdżary. Wśród nich był ten najpiękniejszy, jak zdecydowano z Tokar Pierwszych.

Jak też nakazuje tradycja była msza święta i dzielenie się bochnem chleba. W tym roku funkcje starostów dożynek pełnili Adrianna Rentfleisz – Pawlaczyk z Kowali Pańskich – Kolonia wraz z Mariuszem Grzesiakiem z Głuchowa.

Święto plonów – strawa dla ciała i dla duszy  

Najwięcej emocji podczas dożynek wzbudza chyba coroczny konkurs kulinarny. To okazja, aby skosztować potraw, dań i przekąsek przygotowanych przez przedstawicieli poszczególnych sołectw. W tym roku pomysłów na to, czym zaskoczyć konkurencję i jury nie brakowało. Zachwycano się kaczką po staropolsku, grzybową z łazankami czy kopytkami ze świeżonką. W gusta jury trafiło jednak i okrzyknięte zostało najlepszym daniem – biały barszczyk z królika po tokarsku, króliki w potrawce wraz z buraczkami z chrzanem.

Pyszne ciasta, swojskie dania…, ale czym byłoby biesiadowanie bez muzyki. O część artystyczną dożynek zadbali: Orkiestra Dęta Tokary, zespół ludowy „Kawęczyniacy” oraz kabaret „Biesiada Polska”.

I mimo początkowych trudności organizacyjnych związanych z nagłośnieniem mieszkańcy gminy Kawęczyn mogą powiedzieć, że dożynki gminno-parafialne się udały.


Tagi: , ,

« grudzień 2021 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
niedz. 12

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.