Klub Obywatelski Turek. Rozmawiali o aferze SKOKów, Amber Gold i przyszłości Turku po kopalni

Klub Obywatelski Turek (29.11.2017)

Kolejną debatę zorganizował Klub Obywatelski Turek. Tym razem z zaproszenia skorzystał poseł Krzysztof Brejza, członek sejmowej Komisji Śledczej ds. Amber Gold. W spotkaniu uczestniczył również koniński poseł Tomasz Nowak.

Krzysztof Brejza dał się poznać jako najdociekliwszy członek sejmowej komisji ds. Amber Gold. Dzięki jego dociekliwości wychodzą na jaw powiązania pomiędzy SKOK-ami a Amber Gold. Poseł udowadniał, iż na rozruch Amber Gold wykorzystane były środki pochodzące ze SKOKów. Wykazywał powiązania personalne pomiędzy szefostwem Amber Gold, rodziną prezesa Marcina P. a środowiskiem PiS. Wewnętrzne procedury Amber Gold były wzorowane na procedurach SKOKów.

W trakcie dyskusji zebrani poruszyli także temat wyborów wewnętrznych w Nowoczesnej i zmianie lidera tej partii. Posłowie byli zdania, że gdy opadną powyborcze emocje, to koleżanki i koledzy z Nowoczesnej wrócą do konstruktywnych rozmów z Platformą Obywatelską na temat wspólnego startu w zbliżających się wyborach samorządowych. Zdaniem parlamentarzystów w szerokim obozie prodemokratycznym, skupionym wokół PO, powinno znaleźć się także PSL.

Co po kopalni?

Drugą część spotkania zdominowały rozmowy o przyszłości kopalni, a konkretniej o przyszłości miasta i powiatu po likwidacji sektora paliwowo-energetycznego. Poseł Tomasz Nowak zrelacjonował swoje ostatnie działania w tej materii, a zwłaszcza przebieg nadzwyczajnego posiedzenia Komisji ds. Energii, która została zwołana na jego wniosek.

Dyskutanci podnosili problem z rekultywacją odkrywek pokopalnianych, a co za tym idzie z ich późniejszą rewitalizacją. Przywoływali niedokończone prace na odkrywce Władysławów i “porzucenie” odkrywki Koźmin. Poddawano w wątpliwość czy KWB Adamów ma wystarczającą wysokość środków zabezpieczonych na rekultywację. Istnieje obawa, że z tego ustawowego obowiązku kopalnia nie będzie chciała się wywiązać albo nie będzie w stanie się wywiązać.

Zebrani zachęcali posła Nowaka, by ten nagłaśniał fakt, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wykorzystuje narzędzi jakie posiada, by przymusić właściciela kopalni do wywiązywania się z ustawowych obowiązków rekultywacji terenów pokopalnianych. Podsumowaniem debaty było stwierdzenie, że PiS oszukało i poświęciło konińsko-tureckie zagłębie węglowe na ołtarzu bliżej nieokreślonych swoich interesów.


Tagi: , , , , , , , , ,

« Grudzień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
wt 01

Turek. Wystawa “Turek wczoraj i dziś – część 2″

1 października godz. 00:00 - 31 grudnia godz. 00:00
sob 05

Kalinowa. Zbiórka krwi

5 grudnia godz. 09:00 - 13:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.