Liczenie wiernych, msza bez szafarzy, komunia na rękę – zarządzenie biskupa

Kościół NSPJ Turek

Zarządzenie biskupa włocławskiego. Wiesław Mering w związku z wprowadzeniem stanu epidemii na terenie całego kraju, wydał zarządzenie, w którym dostosowuje zasady pełnienia posługi duszpasterskiej na terenie Diecezji Włocławskiej. Zarządzenie wchodzi w życie w niedziele 22 marca i obowiązuje do odwołania.

Dokument zmienia zasady sprawowania pogrzebów, posługi chorym, udzielania chrztów czy celebracji sakramentu małżeństwa. Zawiesza posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Doprecyzowuje zasady sprawowania Mszy świętej oraz sakramentu pokuty i pojednania (spowiedzi świętej). Odwołuje wszelkie celebracje poza świątyniami, w tym Drogi Krzyżowe ulicami miast i wsi oraz Ekstremalne Drogi Krzyżowe.

Biskup Włocławski zachęca do organizowania możliwości indywidualnego nawiedzenia kościoła, adoracji Najświętszego Sakramentu, indywidualnej spowiedzi świętej. Zachęca parafie do korzystania z możliwości, jakie dają media społecznościowe do kontaktu z wiernymi i transmisji nabożeństw i modlitw.

Zarządzenie biskupa: liczenie wiernych, zawieszona posługa szafarzy, Komunia Święta na rękę

W liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 50 osób. Należy ją sprawować przy zaangażowaniu minimalnej liczby posługujących. Wiernych należy zachęcić do skorzystania z dyspensy i uczestniczenia w mszach świętych oraz innych nabożeństwach, rekolekcjach za pośrednictwem mediów. Zalecono zdezynfekowanie rąk bezpośrednio przed udzielaniem komunii świętej i zachęcanie do przyjmowania komunii na rękę.

Księża sprawujący posługę w stosunku do chorych objętych kwarantanną są zobowiązani do przestrzegania postanowień kompetentnych władz. Zaznaczono, że zawsze pozostaje do dyspozycji telefon, przez który można porozmawiać, zachęcić do komunii duchowej, czy też wzbudzenia aktu żalu doskonałego.

W zarządzeniu podkreślono, że celebracja sakramentu chrztu świętego powinna odbywać się poza mszą świętą, a jeżeli danego dnia jest więcej chrztów, należy ich udzielać pojedynczo w odpowiednich odstępach czasowych. W liturgii chrzcielnej wodę należy każdorazowo zmienić i poświęcić. Celebracja sakramentu małżeństwa powinna odbywać się tylko z udziałem narzeczonych, świadków i koniecznej obecności najbliższych członków rodziny.

W przypadku pogrzebów przypomniano obowiązywanie przepisu o zgromadzeniach do 50 osób. Zalecono, żeby w pogrzebie nie uczestniczył nikt inny poza najbliższymi krewnymi.

Całe zarządzenie dostępne jest na stronie Diecezji Włocławskiej.

źródło: Diecezja Włocławska

Tagi: , ,

« Wrzesień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.