Magiczny Lechistan – nowa malarska wystawa w turkowskim muzeum

Magiczny Lechistan - wystawa Dariussa w turkowskim muzeum | Bitwa - część środkowa tryptyku

Magiczny Lechistan  –  to wystawa składająca się z dwudziestu obrazów. Jest to przede wszystkim cykl pod tym samym tytułem, ale składa się także z kilku wcześniejszych dzieł m.in. Moja Sarmacja i innych. Niemal wszystkie dzieła wykonane są w konwencji military fantasy.

Autor nawiązuje w nich, ikonograficznie i technicznie, do tradycji naszego malarstwa historycznego i symbolistycznego. Twórczo wplata w to współczesne polskie konotacje militarne, a to wszystko wzbogacając jeszcze odniesieniami mitologicznymi. Trudno byłoby we współczesnym polskim malarstwie natrafić na twórcę w sposób tak charakterystyczny korzystającego z historii własnego kraju i nadającego jej  – w sztuce –  nowe ideowe i estetyczne  wartości.

Tam hen, gdzie niebo spotyka się z ziemią, za owym magicznym horyzontem, leży mój Magiczny Lechistan. Kraina wojowników i mitologicznych hybryd. Tam szczęk oręża i ryk bestii, krwawą rosą opada na puklerze zbrojnych. Skrzydła husarii orają niebo, a błysk światła, w lunecie snajpera Gromu, pokazuje wykrzywioną twarz orka. Wszystko już było i wszystko wydarzyć się może. Przeszłość i teraźniejszość zlewają się w … TU i TERAZ – na płótnie. Dawni i obecni wojownicy walczą ramię w ramię ze Złem – wypełzającym z ich dusz i mroku podświadomości zbiorowej. Tam, w Magicznym Lechistanie, jest i miejsce dla Ciebie widzu, więc bądź gotów! – mówi Dariuss (Dariusz Kaleta)

Magiczny Lechistan - wystawa Dariussa w turkowskim muzeumWernisaż 09.09.2021 r. o godzinie 18.00

Na wystawę zapraszają Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera oraz Agencja Zegart. Będzie dostępna w naszym muzeum od 9 września do 31 października 2021 roku.

Dariusz Kaleta (Dariuss)
–  znakomity współczesny polski malarz, którego twórczość przeważnie sytuowana jest w ramach tzw. realizmu magicznego. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, w Polsce i wielu krajach Europy.

Inicjator i kurator przedsięwzięć i projektów, z zakresu sztuk plastycznych. Dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu.

W swojej twórczości – charakteryzującej się znakomitym warsztatem malarskim –  wielokrotnie odwołuje się m.in. do wielkich polskich twórców: Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego i Józefa Brandta.


Tagi: ,

« styczeń 2022 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.