Malanów. Ostatnia sesja rady gminy ze zgrzytem

Malanów. Sesja rady gminy

Malanowscy radni spotkali się dzisiaj po raz ostatni w tej kadencji. Do przegłosowania mieli tylko dwa punkty merytoryczne. Jednym z nich były zmiany w budżecie na rok 2018. Wiele do powiedzenia na temat nieodpowiedzialnej polityki finansowo-budżetowej wójta miał radny Jerzy Frątczak.

Do zgrzytu na linii wójt – radny doszło przy dyskusji nad uchwałą o zmianie budżetu. Jerzy Frątczak doznał szoku widząc ile trzeba będzie dołożyć do oświaty na wynagrodzenia i pochodne. Chciał wiedzieć co takiego się wydarzyło, że należy zwiększyć aż o tyle środki na wynagrodzenia? W przypadku szkół podstawowych była to kwota ponad 208 tys. zł. Na swoje pytanie odpowiedź od wójta Sławomira Prentczyńskiego otrzymał taką, iż oświata jest w trakcie zmian organizacyjnych w związku z przekształceniem szkół, więc trudno się temu dziwić.

Takie wyjaśnienie nie zadowoliło jednak radnego, który mówił – była sesja budżetowa i twierdził pan, że jest wszystko tak wyliczone, że na wynagrodzenia w szkołach podstawowych i gimnazjum wystarczy. Okazuje się, ze dyrektorzy nie byli przygotowani, jak pan tłumaczył, że bardzo dobrze się przygotowali do ustalania projektu budżetu.

Radny wyliczał dział po dziale ile gmina będzie musiała znowu dołożyć do oświaty. Wzrost wynagrodzeń w przedszkolach wyniesie o przeszło 57 tys. zł więcej niż zaplanowano, a w przypadku gimnazjum będzie to kwota 40 tys. zł. Radny dociekał dlaczego trzeba takie kwoty dokładać skoro wykonanie za pierwsze półrocze budżetu w poszczególnych działach było poniżej 50%.

Na prawie każde pytanie radnego wójt miał tą samą odpowiedź, a mianowicie że w przypadku szkół zawsze są jakieś “wychylenia”, bo pojawiają się zwolnienia, zastępstwa, dodatkowe godziny czy awanse nauczycieli. Podwyżki są też efektem indywidualnych zaszeregowań nauczycieli. Nie wszystko można przewidzieć – mówił wójt. Jednak zdaniem Jerzego Frątczaka znowu się ktoś nie przygotował do projektu budżetu.


Tagi: , , , ,

« Kwiecień 2021 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.