Marcin Pawlak: Honorowe krwiodawstwo

Marcin Pawlak, wiceprezes rady SHDK RP Klub HDK im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy parafii św. Barbary w TurkuCzęsto w mediach spotykamy się z hasłem „Oddając krew ratujesz życie”. Na pierwszy rzut oka może ono wydawać się banalnym sloganem, ale niestety dla nas wszystkich wciąż, pomimo upływu czasu, jest najbardziej aktualne i w pełni oddaje istotę krwiodawstwa. Celowo używam tu słowa „niestety” ponieważ pomimo postępu technologicznego i naukowego, jaki dokonała ludzkość, do dnia dzisiejszego nie wynaleziono jeszcze „sztucznej krwi”. Konsekwencją tego stanu jest ciągłe zapotrzebowanie na pełnowartościową krew, którą jesteśmy w stanie pozyskiwać tylko od krwiodawców. Należy przy tym pamiętać, że do oddawania krwi nie można nikogo zmusić. Potrzebna jest do tego dobra wola potencjalnego krwiodawcy, oraz spełnienie przez niego określonych kryteriów zdrowotnych.

W celu zrozumienia tego, jak ważna jest jak największa liczba aktywnych krwiodawców, potrzeba wiedzieć, że jednorazowo krwiodawca może oddać maksymalnie 450 ml krwi, a w skali całego roku może oddać krew maksymalnie 6 razy. Do przeprowadzenia zaś jednej operacji serca potrzeba 6 jednostek krwi (6x 450ml), a do operacji przeszczepu wątroby nawet 20 jednostek! Zatem regularne oddawanie przez jednego krwiodawcę krwi w ciągu całego rok, pozwoli tylko na przeprowadzenie jednej operacji serca, zaś w przeliczeniu na operację wątroby, krwiodawca musiałby regularnie oddawać krew przez ponad trzy lata!

Zdaję sobie sprawę, że dla wielu ludzi, zwłaszcza młodych, wizja pobytu w szpitalu, a tym bardziej ewentualnego zabiegu operacyjnego, wydaje się być bardzo odległa, o ile w ogóle takowa myśl kiedyś się im nasunęła. Jednakże nasze życie płata nam nieustanne figle i nieszczęśliwy splot zdarzeń może sprawić, że i Oni będą potrzebować skorzystać z krwi w celu poratowania swojego życia. Polecam zatem czytelnikowi, z uwagi na powyższe, by po przeczytaniu tego tekstu poświęcił choć odrobinę czasu na refleksję i odpowiedział sobie na pytanie, czy i on nie mógłby zostać krwiodawcą. Zapewniam, że nic to nie kosztuje, a jednocześnie sprawia dużą satysfakcję i daje pewne przywileje krwiodawcy, ale o tym innym razem…

Marcin Pawlak
wiceprezes rady klubu SHDK RP Klubu HDK im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy parafii św. Barbary w Turku

foto: pixabay


Tagi: , ,

« Lipiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.