Koronawirus. Marszałek przekaże 25 mln zł wielkopolskim szpitalom

Marszałek Marek Woźniak. Sesja sejmiku województwa. Transformacja Wielkopolski wschodniej

Marszałek Marek Woźniak opublikował oświadczenie, w którym informuje, że wspólnie z zarządem województwa zdecydował przeznaczyć kwotę ok. 25 mln złotych na walkę z koronawirusem.

Będę to jeszcze niezakontraktowane środki UE (z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020), którymi dysponuje samorząd województwa. Wsparcie otrzymają wielkopolskie szpitale, nie tylko te podległe pod Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

Oświadczenie ws. nadzwyczajnego wsparcia placówek ochrony zdrowia w Wielkopolsce

– Mając na uwadze stan zagrożenia epidemicznego i trudne warunki panujące w szpitalach, wraz z Zarządem Województwa Wielkopolskiego podjąłem działania mające na celu oszacowanie potrzeb wielkopolskich placówek ochrony zdrowia, które zamierzamy sfinansować. Zwróciłem się do Wojewody Wielkopolskiego z prośbą o wskazanie potrzeb, których koszty nie mogą być pokryte z innych źródeł finansowych, a które mogłyby być opłacone z będącego w naszej gestii Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (fundusze UE).

Jednocześnie już zbieramy ww. dane ze szpitali podległych Samorządowi Województwa Wielkopolskiego. Po uzyskaniu informacji oraz biorąc pod uwagę możliwości finansowe WRPO 2014-2020, Zarząd Województwa Wielkopolskiego dokona zmian Programu w zakresie niezbędnym do skutecznej walki z koronawirusem. Szacujemy, że w tej chwili będziemy mogli przeznaczyć na ten cel ok. 25 mln złotych. Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską w Brukseli i Ministerstwem Rozwoju w Warszawie, które dają zielone światło na dokonanie daleko idących zmian w regionalnych programach operacyjnych.

Dodatkowo podjęliśmy decyzje ws. doraźnych zakupów sprzętu dla naszych jednostek ochrony zdrowia. Podpisaliśmy już umowy na zakup urządzenia do dekontaminacji (odkażania karetek) wraz z wyposażeniem dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Natomiast z myślą o naszych wojewódzkich szpitalach w Kaliszu i Koninie, sfinansujemy dla nich zakup dwóch aparatów do testów na obecność COVID-19 (tj. 2 analizatorów genetycznych i 2 komór laminarnych). Dzięki temu próbki nie będą musiały być dowożone do szpitala zakaźnego w Poznaniu, co znacząco wydłuża proces diagnostyczny. Diagnozę będzie można postawić na miejscu, w szpitalnych laboratoriach tych naszych dwóch szpitali – poinformował Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

 


Tagi: , ,

« Kwiecień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.