Marta Kiszewska – nowa twarz w prezydium Rady Miejskiej Turku

Prezydium Rady Miejskiej Turku, od lewej: Marta Kiszewska, Mariola Kadrzyńska-Siwek, Paweł Borowski

Wczorajsza sesja nowo wybranej Rady Miejskiej Turku przyniosła pierwsze rozstrzygnięcia. Przewodniczącą ponownie została Mariola Kadrzyńska-Siwek. Wspomagać ją będą: Paweł Borowski z KWW Romualda Antosika oraz Marta Kiszewska radna Platformy Obywatelskiej, nowa twarz w prezydium rady miasta.

Pierwsza sesja nowo wybranej Rady Miejskiej Turku zgromadziła wielu obserwatorów. Nie wszyscy pomieścili się na sali sesyjnej. Głównym punktem obrad był wybór przewodniczącego rady miasta. Zanim to nastąpiło, radni odebrali z rąk przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej w Turku zaświadczenia o wyborze. Następnie każdy z nich złożył ślubowanie i od tego momentu stał się pełnoprawnym rajcą miejskim. Ślubowanie złożył także burmistrz Romuald Antosik.

Obrady otworzył radny senior Marian Marczewski. W swoim nieoczekiwanym wystąpieniu, przez siebie samego nazwanym “expose”, naszkicował swoją polityczną drogę życiową z wyraźną apoteozą PRL-u w tle. Lider Lewicy apelował także o zgodną współpracę w miejskim samorządzie.

Kadrzyńska-Siwek przełamała fatum przewodniczącej

Wybór przewodniczącego poprzez tajne głosowanie był pierwszym realnym sprawdzianem zawiązanego kilka dni wcześniej porozumienia radnych, wywodzących się z trzech komitetów wyborczych. Głosami 11 radnych Ziemi Turkowskiej, Platformy Obywatelskiej oraz radnych niezależnych na przewodniczącą Rady Miejskiej Turku wybrana została Mariola Kadrzyńska-Siwek. Tym samym przełamane zostało fatum, które od wielu kadencji “wisiało” nad fotelem przewodniczącego miejskiego samorządu.

Wielu lokalnych polityków, którzy wcześniej piastowali ten urząd, po okresie szefowania radzie miasta, nie zdobywało ponownie mandatu radnego. Mariola Kadrzyńska-Siwek jest chyba pierwszą, która obroniła się i po raz drugi została wybrana na przewodniczącą Rady Miejskiej Turku. Tym samym otrzymała szansę na zmianę stylu prowadzenia obrad rajców, do którego w poprzedniej kadencji było wiele zastrzeżeń. Każdy ma prawo popełniać błędy, ważne by potrafić z nich wyciągać właściwe wnioski.

Radni, którzy pozostali w opozycji, zgłosili kandydaturę Grzegorza Wojtczaka, w poprzedniej kadencji szefa klubu radnych PiS. Otrzymał on 10 głosów, w tym także głosy radnych lewicy. Pomimo wcześniejszego apelu MMM o zgodną współpracę radni lewicy zdecydowali się poprzeć kandydata PiS. Sprzeczny i nielogiczny to sygnał wysłany do lewicowych wyborców.

Marta Kiszewska wiceprzewodniczącą rady miasta

Po wyborze przewodniczącej poszerzony został porządek obrad o wybór wiceprzewodniczących. Wybrany został Paweł Borowski, który w poprzedniej kadencji piastował już tę funkcję.

Nową twarzą w prezydium Rady miejskiej Turku została Marta Kiszewska, radna Platformy Obywatelskiej. Jej kandydaturę zgłosił radny PO Zbigniew Korzeniowski, przedstawiając kilka zdań o radnej.

Marta Kiszewska 

Absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunkach: filologia polska i klasyczna, komunikacja multimedialna oraz komunikacja europejska. Ukończyła studia podyplomowe: 

  • Uniwersytet Warszawski “Psychologia zarządzania personelem” 
  • PWSZ w Koninie “Zarządzanie kadrami i prawo pracy” 

Doświadczenie zawodowe jako specjalista ds. kadr zdobywała w grupie kapitałowej PGNiG (głównie w PGNiG Serwis sp. z o.o.) oraz w KWB Adamów S.A. Od 4 lat pracuje w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych “Orli Staw” prowadzonym przez Związek Komunalny Gmin “Czyste miasto, czysta gmina”. Wcześniej przez blisko 3 lata była redaktorem prowadzącym portal Turek24. 

Społeczniczka 

  • wiceprezes prężnie działającego Klubu Honorowych Dawców Krwi “Prosto z serca” w Turku; 
  • członek zarządu Samorządu Mieszkańców Osiedla nr 2 w Turku; 
  • wiceprezes stowarzyszenia “Wszechnica Obywatelska”; 
  • w Platformie Obywatelskiej od 2008 r.

Borowski oraz Kiszewska otrzymali po 11 głosów. Jako ich kontrkandydatów zgłoszono Mariolę Pacześną oraz ponownie Grzegorza Wojtczaka. Oboje uzyskali po 10 głosów. Radni lewicy tym samym ponownie zagłosowali na kandydata PiS.

Dariusz Młynarczyk


Tagi: , , , ,

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.